Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pierwszy krok do sukcesu – przestań porównywać się z innymi!

Najprostszym sposobem na zafundowanie sobie kiepskiego samopoczucia jest takie porównywanie się z innymi osobami, które stawia nas w niekorzystnym świetle. Nie jest to specjalnie trudne, gdyż zawsze nieopodal znajdzie się ktoś ze zgrabniejszymi nogami, większymi bicepsami czy ładniejszą fryzurą. Warto jednak wiedzieć, że zazdrość i deprecjonowanie siebie w swoich własnych oczach mogą skutecznie obniżyć efektywność podjętych działań ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki.

„Nigdy nie będę wyglądać tak jak ona/on”

Taki schemat myślenia odbija się negatywnie na motywacji i odbiera chęci do podejmowania jakichkolwiek starań. Zazdrość o szczupłą sylwetkę koleżanki czy kolegi i porównanie ich do swego niedoskonałego jeszcze ciała, sprawia iż deprecjonujemy własne osiągnięcia związane z podjętymi działaniami na rzecz poprawy estetyki sylwetki. „Bo co z tego, że pozbyłam/-em się X kilogramów, jem zdrowe i zbilansowane posiłki, skoro i tak ciągle wyglądam jak wieloryb wyrzucony na brzeg morza?”. Niektórym może wydawać się to niewiarygodne, ale sposób myślenia istotnie wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale i zachowanie.

Porównywanie się z innymi może przyczyniać się do obniżenia poczucia własnej wartości, wywoływać skrajnie silne negatywne emocje (np. zawiść), generować dodatkowy stres, niepokój oraz może sprzyjać rozwojowi depresji.

Skoncentruj się na sobie

Porównywanie siebie do innych przychodzi nam zazwyczaj naturalnie, czasami ma nawet charakter latami utrwalanego nawyku, wyniesionego z dzieciństwa („Zobacz, Kowalski znowu ma lepsze oceny od ciebie”). Przyznanie się do zawiści czy zazdrości, nie jest już tak łatwe. Dla własnego komfortu psychicznego i skuteczności podjętych starań ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki, warto jednak zdobyć się na chwilę refleksji i zdiagnozować swój problem.

A co zrobić gdy najdzie nas ochota na kolejne negatywne porównania?

W takim przypadku należy koncentrować się na sobie i poszukać powodów do dumy, zwłaszcza w aspektach, w których udało nam się wypracować wyraźne postępy. Postaraj się zatem docenić swoje dokonania, pomyśl o swoich atutach i atrakcyjnych cechach swoje wyglądu. Pomyśl też o tym, iż porównując się z kolegą czy koleżanką, w pewien sposób idealizujesz ich. Oceniasz daną cechę, która w zbudza w Tobie zazdrość, nie biorąc pod uwagę istotnego kontekstu.

Widząc atrakcyjnego i wysportowanego człowieka nie myślisz o tym, ile miesięcy pracy i wyrzeczeń kosztowały go kwestie związane choćby z planowaniem i przygotowaniem posiłków, rozszerzaniem wiedzy na temat treningu, zaplanowaniem tygodniowego harmonogramu zajęć, etc. Poza tym warto zdać sobie sprawę, że na dobrą sprawę każdy posiada jakieś wady i mankamenty, kluczem jest jednak konstruktywne do nich podejście, pozbawione przesadnie negatywnego ładunku emocjonalnego.

Podsumowanie

Porównywanie się do innych osób to nawyk, który stanowi częste źródło frustracji, niszczące motywację i chęć do pracy nad własnymi niedoskonałościami i słabościami. Wzbudza zawiść i zazdrość, odbija się negatywnie na poczuciu własnej atrakcyjności i samoocenie, odbiera pewność siebie i utrudnia kontakty międzyludzkie. Zarówno dla poprawy komfortu psychicznego, jak i skuteczności działań podjętych w imię uzyskania zadbanej i wysportowanej sylwetki, warto unikać destrukcyjnie działającego porównywania się z „niedoścignionymi” ideałami.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.