Tetris i jego wpływ na uczucie głodu
Opublikowane i omówione na łamach wielu czasopism i portali internetowych wyniki badania przeprowadzonego na Plymouth University, wywołały spore zamieszanie i zainteresowanie wśród osób zmagających się z dodatkowymi kilogramami. Najogólniej pisząc, tematyka eksperymentu dotyczyła wpływu powierzonych zadań wizualnych na intensywność głodu, pragnienia a także na chęć sięgnięcia po używkę typu kawa czy papieros. Nie wykryto komercyjnych źródeł finansowania, a samo badanie przeprowadzono na 80 śmiałkach w warunkach laboratoryjnych. Wyniki owego eksperymentu są bardzo obiecujące. Okazuje się, iż już 3 minutowa sesja gry w Tetris może w sposób istotny – bo średnio o 20% zmniejszyć apetyt. Naukowcy uznali, iż zaangażowanie pamięci roboczej w powierzone logiczno-zręcznościowe zadanie, odsuwa uczucie głodu na dalszy plan. Wysnuto także wnioski, iż tego typu rozwiązanie może mieć praktyczne zastosowanie również w warunkach poza laboratoryjnych.
Dlaczego Tetris tak bardzo wciąga?
Nie od dziś wiadomo, że po jedzenie i przekąski wiele osób sięga z braku konstruktywnych zajęć. Innymi słowy to nuda bardzo często skłania do podejmowania niezbyt racjonalnych wyborów żywieniowych. Dlatego też gry logiczno zręcznościowe mogą stanowić alternatywę dla bezczynności, odwracając uwagę od niskojakościowego jedzenia czy też używek. Swoją drogą warto się zastanowić na czym polega ewenement gry Tetris i dlaczego jest ona aż tak bardzo wciągająca. Jedna z teorii, tłumacząca to ciekawe zjawisko opiera się na tzw. efekcie Zeigarnika. Zgodnie z nią, pamiętamy najlepiej te sprawy, których nie udało nam się dokończyć. Ciągła walka o dopasowanie klocków w przestrzeni niewielkiego ekranu jest skazana na porażkę – dlatego też nie możemy wymazać jej z pamięci i będziemy do niej wracać.
Co mówią sceptycy?
Nie brakuje także głosów specjalistów, którzy do doniesień nad hamującym apetyt wpływem gry Tetris podchodzą dość krytycznie, wskazując na pewne ograniczenia przeprowadzonego badania. Brakuje informacji na temat tego czy chwilowe zmniejszenie apetytu w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia masy ciała, nie ma także danych na jak długo apetyt zostaje zahamowany i czy nie wiąże się z późniejszą kompensacją. Dodatkowo badanie przeprowadzone było na ludziach młodych, a jak wiadomo osoby starsze z mniejszym entuzjazmem podchodzą do tego typu rozrywek. Wreszcie warto byłoby także ocenić wpływ innych zadań logiczno-wizualnych na apetyt – takich jak choćby rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku.
Podsumowanie
Niezależnie od opinii naukowców, kilka minut z Tetrisem może stanowić alternatywę dla paczki ciastek czy czekoladek. W poszukiwaniu niebanalnych rozwiązań, warto jednak nie zapominać o podstawach, czyli zdrowym jadłospisie opartym na nieprzetworzonej żywności oraz regularnej aktywności fizycznej.