BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

W jaki sposób owoce mogą wspomagać odchudzanie?

W jaki sposób owoce mogą wspomagać odchudzanie?
Pomimo iż owoce postrzegane są jako zdrowy i pożądany składnik diety, to ciągle popularny jest pogląd, zgodnie z którym ich konsumpcja może utrudniać redukcję tkanki tłuszczowej. Co istotne, przekonanie to nie ma wsparcia w literaturze naukowej, a wręcz istnieją przesłanki, by uważać, że włączenie owoców do menu może być wręcz korzystne z punktu widzenia efektywnego odchudzania. Owoce posiadają szereg walorów, które czynią z nich pomocne narzędzie w pracy nad sylwetką.

Skąd się bierze lęk przed owocami?

Obiegowe przekonania, wedle których owoce utrudniać mogą redukcję tkanki tłuszczowej, mają iście anegdotyczne podłoże. Otóż najprawdopodobniej lęk przed owocami bierze się z tego, że są słodkie i z tego, że zawierają cukry proste takie jak glukoza i fruktoza. Jak powszechnie wiadomo cukrów tych należy unikać w toku pracy nad sylwetką. Faktycznie produkty zasobne w cukry proste mogą nie być przyjazne dla sylwetki, ale raczej tylko wtedy gdy są wysoko przetworzone i wysokoenergetyczne. Za przykład grupy produktów tego typu mogą posłużyć słodycze. Podstawowy problem ze słodyczami polega na tym, że ich gęstość energetyczna jest wysoka (na jednostkę masy przypada spora dawka energii), a gęstość odżywcza – niska (na każdą dostarczoną kilokalorię przypada niewielka dawka składników nieenergetycznych takich jak witaminy czy składniki mineralne). Poza tym „oszukują” one mechanizmy kontroli łaknienia, w efekcie można je jeść niemalże bez końca przekraczając drastycznie potrzeby kaloryczne ustroju. Tyle że właściwości owoców są zgoła inne.

Interesujące walory owoców

W przeciwieństwie do produktów takich jak ciastka, batoniki czy czekoladki, owoce charakteryzują się niską gęstością energetyczną i wysoką – odżywczą. Są więc zaprzeczeniem słodyczy dostępnych w sklepach. Dzięki powyższym walorom, nawet jeśli zjemy ich dużo, dostarczymy względnie niewielką ilość kalorii, a zarazem – całkiem sporo witamin, składników mineralnych, a także flawonoidów i błonnika. Poza tym owoce nie zaburzają działania mechanizmów kontroli łaknienia. Mało kto jest w stanie przy jednym podejściu dostarczyć za pomocą owoców np. 1000 kcal. Przykładowo, żeby tego dokonać, potrzeba byłoby zjeść 2 kg jabłek, przy czym mowa tutaj o częściach jadalnych, czyli pomijając elementy zwane „ogryzkiem”. Gdybyśmy chcieli dostarczyć taką ilość energii w postaci truskawek trzeba byłoby zjeść ich od 3 do 4 kg! Dla porównania 1000 kcal to ledwie 3 kawałki sernika wiedeńskiego (łącznie 300 g). Nie trzeba być wytrawnym dietetykiem, że o ile zjedzenie 4 kg truskawek na raz to nie lada wyczyn, o tyle trzy kawałki sernika zmieszczą się nawet po sycącym obiedzie.

Owoce a ochota na słodkie

Tak więc nawet jeśli stwierdzenie, iż owoce same w sobie są mocno sycące wydawać się może nadużyciem, to w istocie rzeczy fakty są takie, że trudno za ich pomocą dostarczyć astronomicznej dawki energii czego nie można powiedzieć o słodyczach, do których bywają porównywane. Tymczasem wart zauważenia jest fakt, że owoce mogą słodkości zastąpić, może nie w sensie dosłownym, ale jest to cecha warta odnotowania. Niekiedy bowiem w toku redukcji po prostu mamy ochotę na coś słodkiego. Zjedzenie batonika czy też kawałka ciasta może nie być w takim momencie najlepszym rozwiązaniem choćby dlatego, że dawka energii przyjęta w postaci takiej przekąski bywa całkiem spora, nie mówiąc już o tym, że nieraz trudno jest poprzestać na symbolicznej porcji. Sięgnięcie po owoce pozwala zaspokoić specyficzny apetyt na słodkie, nie podbijając przy tym nadto dziennej puli kalorycznej.

Co więcej, z konwencjonalnych słodkości trudno jest dostarczyć cennych dla organizmu składników, a owoce są ich bogatym źródłem. Mowa tutaj nie tylko o składnikach odżywczych (jak potas, witamina C, prowitamina A, kwas foliowy), ale też takich, które co prawda niezbędne nie są, ale mają pewne prozdrowotne walory. Mowa o flawonoidach, które mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i które mogą korzystnie wpływać na parametry metaboliczne takie jak wrażliwość insulinowa.

Podsumowanie

Owoce stanowić mogą cenny element diety – również wtedy, gdy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Związane jest to z ich wysoką gęstością odżywczą i niską – energetyczną. Fakt, że owoce są słodkie czyni z nich znakomitą alternatywę dla konwencjonalnych słodkości pomagając zmniejszyć ryzyko podjadania produktów takich jak batoniki, ciastka czy inne im podobne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.