Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wyzwalacze jedzenia – poważna przeszkoda na drodze do idealnej sylwetki

Wyzwalacze jedzenia – poważna przeszkoda na drodze do idealnej sylwetki
Identyfikacja tzw. wyzwalaczy jedzenia może być niezwykle pomocna w zwiększaniu skuteczności zabiegów żywieniowych ukierunkowanych na redukcję tkanki tłuszczowej. A czym są owe wyzwalacze jedzenia? To konkretne, zazwyczaj niskojakościowe pokarmy, które w zależności od emocji, zachowania czy sytuacji doprowadzają do niekontrolowanego objadania się.

Które pokarmy doprowadzają do przejadania się?

Problem czynników psychologicznych wpływających na wybory żywieniowe jest często bagatelizowany, pomimo że prowadzi do oczywistych problemów ze składem i masą ciała. Do typowych wyzwalaczy jedzenia należą bogate w energię, powszechnie uważane za smaczne produkty zawierające mieszankę tłuszczy i węglowodanów, bardzo często także spore ilości soli. Najlepszym przykładem takich pokarmów są: słodycze, słone przekąski typu chipsy czy paluszki, fast foody – jeżeli tylko ich spróbujesz, musisz opróżnić całe opakowanie. Jak pokazują wyniki badań, ekspozycja na wybrane bodźce żywnościowe pobudza w mózgu tzw. układ nagrody, dlatego też jedzenie może być źródłem tak dużej przyjemności.

Właściwości wyzwalające posiada sam widok danego pokarmu, jak również jego zapach czy wyobrażenie o nim (np. myślenie o lodach w gorący dzień). Nie należy jednak mylić wyzwalaczy jedzenia z jedzeniem ulubionych potraw czy łapczywym jedzeniem wtedy gdy odczuwamy głód. O wyzwalaczach jedzenia mówimy wtedy gdy, jakiś produkt lub grupa produktów działają niczym narkotyk i nie potrafimy go sobie odmówić. Identyfikacja, jaki konkretny produkt wyzwala w nas skłonność do przejadania, nie jest trudna – wystarczy się zastanowić, co sprawia, iż tracimy kontrolę i konsumujemy do czasu, aż zaczynamy odczuwać dyskomfort. Warto się również zastanowić, w jakich sytuacjach jesteśmy najbardziej skłonni i podatni na tego typu bodźce lub też jakie emocje wywołują.

Jak sobie poradzić z wyzwalaczami jedzenia?

Pierwszy krok to konieczność uświadomienia sobie istnienia poważnego problemu. Kolejny etap to nauka dokonywania świadomych wyborów żywieniowych, na podstawie zasady zdrowego odżywienia. Pomocnym narzędziem jest skrupulatne prowadzenie dziennika żywieniowego, a także doskonalenie swoich umiejętności kulinarnych. Zbilansowanie jadłospisu ułatwi odzyskiwanie kontroli nad spożywanym jedzeniem. Pomocna również będzie konsultacja z dietetykiem, a także psychologiem. Doskonalenie i kształtowanie mechanizmów samokontroli, samodyscypliny czy też umiejętność utrzymywania motywacji do pracy nad swoją sylwetką pomagają uwolnić się od zgubnego wpływu nisko jakościowego pożywienia.

Warto również pomyśleć o zwiększeniu aktywności fizycznej – odpowiednio ukierunkowany trening wpłynie pozytywnie na zdolność radzenia sobie ze stresem, poczucie własnej wartości oraz samopoczucie. Pamiętaj także, iż ludzki umysł jest mistrzem w wymyślaniu wymówek i usprawiedliwień – dlatego nie możesz zawsze polegać na jego „podpowiedziach”. Zdecydowanie nie możesz przetrzymywać w domu zapasów słodyczy, chipsów czy innych przekąsek – przekonywanie samego siebie, że to dla dzieci lub niespodziewanych gości będzie po prostu formą samooszukiwania się i narażania na niepotrzebne pokusy.

Podsumowanie

Skłonność do przejadania się niskojakościowym jedzeniem jest problemem, który dotyczy bardzo wielu osób. Można sobie z nim jednak poradzić, koncentrując się na swoich wyborach żywieniowych i prawidłowo bilansując jadłospis. Pomocna będzie również konsultacja z dietetykiem oraz psychologiem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.