Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

A może w Gorce?

Gorce – należą do masywu Beskidu Wysokiego. Niemal połowa pasma leży na wysokości 600-800m npm. W Gorcach spotkać można wilka i rysia, jelenie i sarny. Sporadycznie widuje się niedźwiedzie i wydry. Z tras dostępne są doskonałe widoki na Podhale i Tatry.

Dojazd i bazy wypadowe w 

 Nowy Targ – miasto stanowiące świetny punkt startowy m.in. na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Jak dojechać? Najprościej z dworca autobusowego w Krakowie,  bardzo częste połączenia oferowane przez różnych przewoźników. W mniej niż 2 godziny można dotrzeć do Nowego Targu. Dla zdeterminowanych istnieją połączenia kolejowe – ale dojazd zajmuje więcej czasu, a pociągi kursują rzadziej niż busy i autobusy. W samym Nowym Targu, w rejonie Kowańca dostępnych jest wiele kwater, o zróżnicowanych cenach i standardzie (przestrzegam przed tanimi ofertami, o żenującym standardzie; rozglądnąć można się jeszcze przed wyjazdem, w internecie). W pobliżu szlaki zielony i żółty prowadzące na szczyt Turbacza. Kolejna, alternatywna droga wiodąca na najwyższy szczyt Gorców prowadzi z Łopusznej, niebieskim szlakiem. Z ciekawostek – kiedyś gdy rano szedłem z Kowańca na Stare Wierchy (zielonym szlakiem) i następnie na Turbacz (zielonym i czerwonym) - miejscowi pracujący w lesie zgodnie stwierdzili, że „przed zachodem słońca nie uda mi się przejść do schroniska na Turbaczu”. Tymczasem spacerowym tempem, okrężną drogą udało się przejść całą trasę do godziny 17:00, z godzinnym postojem na posiłek (z trzygodzinnym zapasem). Jak widać nie zawsze górale wiedzą, co mówią ;)

Przykładowe trasy w Gorcach:

NOWY TARG (Kowaniec) – TURBACZ (schronisko)

Kowaniec (Nowy Targ) (654 m) -> Bukowina Obidowska (1039 m)

Bukowina Obidowska (1039 m) -> Obidowa (769 m)

Obidowa (769 m) -> Schronisko na Starych Wierchach (964 m)

Schronisko na Starych Wierchach (964 m) -> Obidowiec (1106 m)

Obidowiec (1106 m) -> Turbacz (1310 m)

W sumie: 14,3 km, suma podejść: 1 km

Kalkulacja czasu: intensywnym tempem, z obciążeniem (plecak, woda, żywność)  trasa jest do przejścia w czasie poniżej 5 h. Rekreacyjnie, z przerwami w trasie, w tym na posiłek np. w schronisku na Starych Wierchach – około 6.5-7 h.

Schronisko na Turbaczu oferuje dość spartańskie warunki (m.in. brak jest elektryczności w pokojach). Przez kilkanaście lat niewiele się tam zmieniło. Obsługa schroniska zwykła mawiać, że „tylko teraz nie ma prądu” – na co skwitowałem, że gdy byłem tutaj 8 lat wcześniej, też nie było prądu. Schronisko jest często oblegane (szczególnie w długie weekendy, święta, wakacje) – warto wcześniej upewnić się telefonicznie, że są w nim wolne miejsca. Szczególnie jeśli planujemy długi marsz z postojem na Turbaczu.

Z Turbacza można udać się w każdym kierunku m.in. do kolejnej świetnej bazy wypadowej w Rabce Zdroju. Jest to miejscowość uzdrowiskowa o szerokim wachlarzu usług, dostępnych są dziesiątki ofert noclegowych, restauracje itd.

TURBACZ – RABKA ZDRÓJ

Schronisko na Turbaczu (1285 m) -> Turbacz (1310 m)

Turbacz (1310 m) -> Obidowiec (1106 m)

Obidowiec (1106 m) -> Schronisko na Starych Wierchach (964 m)

Schronisko na Starych Wierchach (964 m) -> Schronisko na Maciejowej (842 m)

Schronisko na Maciejowej (842 m) -> Rabka Zdrój (507 m)

W sumie: 16,4 km, suma podejść: 265 m

Cała trasa jest do przejścia w nieco ponad 4 godziny.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by z Turbacza wybrać się w rejon Kudłonia, Stacji Turystycznej Studzionki czy Kiczorę – Groń – Bukowinę Waksmundzką – i zejść do Nowego Targu. Szlaków i możliwości jest cała masa, wszystko będzie podyktowane pogodą i naszym samopoczuciem.

TURBACZ – STACJA TURYSTYCZNA STUDZIONKI – LUBAŃ

Schronisko na Turbaczu (1285 m) -> Polana Gabrowska (1270 m)

Polana Gabrowska (1270 m) -> Kiczora (1282 m)

Kiczora (1282 m) -> Rąbaniska (1121 m)

Rąbaniska (1121 m) -> Przełęcz Knurowska (846 m)

Przełęcz Knurowska (846 m) -> Stacja turystyczna Studzionki (900 m)

Stacja turystyczna Studzionki (900 m) -> Polana Morgi (1030 m)

Polana Morgi (1030 m) -> Lubań (1211 m)

W sumie 22,5 km, do przejścia w ponad 6 godzin. Suma podejść 892 m.

Również, w Studzionkach znajdzie się bazę noclegową. Jest to trasa dla bardziej ambitnych piechurów, z obciążeniem i w niesprzyjających warunkach tylko dla dobrych piechurów. Należy zaopatrzyć się w napoje izotoniczne, wodę, drobne przekąski na każdą godzinę marszu.

Z Rabki można się udać na Luboń Wielki (leżący już w Beskidzie Wyspowym). Przykładowy szlak:

Naprawa - Luboń Mały PKS (644 m) -> Luboń Wielki (1022 m)

Luboń Wielki (1022 m) -> Rabka Zdrój (507 m)

W sumie: 19 km, cała trasa do przejścia w 5 godzin. 

Odcinek szlaku niebieskiego Naprawa – Luboń Mały jest zaniedbany – marsz to zabawa w poszukiwanie drogi, dla nieco bardziej ambitnych. Dalsza część szlaku jest dobrze utrzymana. Osoby chcące przeprowadzić dłuższy marsz mogą wystartować z miejscowości Jordanów (21,3 km; 640 m podejścia).

Gorce to rozległe i piękne góry. Aby pozostały nie zniszczone warto zachować minimum kultury i np. przyniesione ze sobą butelki, puszki i opakowania po jedzeniu – zabrać do plecaka, nie wrzucać do lasu. W każdym wypadku warto zaopatrzyć się w mapę (1:25 000 lub 1: 35 000 tysięcy), ciepły strój (niezależnie od pory roku), kurtkę przeciwdeszczową, dobre, znoszone buty za kostkę, grube skarpetki wełniane lub inne przeznaczone do wędrówki. Więcej porad znajdziesz na naszym portalu w artykule o wędrówkach górskich.

Do obliczeń skorzystałem z map Gorce oraz kalkulatora szlaków szlaki.net.pl

 

 

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.