Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

A może w Gorce?

A może w Gorce?
Gorce – należą do masywu Beskidu Wysokiego. Niemal połowa pasma leży na wysokości 600-800m npm. W Gorcach spotkać można wilka i rysia, jelenie i sarny. Sporadycznie widuje się niedźwiedzie i wydry. Z tras dostępne są doskonałe widoki na Podhale i Tatry.

Dojazd i bazy wypadowe w 

 Nowy Targ – miasto stanowiące świetny punkt startowy m.in. na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Jak dojechać? Najprościej z dworca autobusowego w Krakowie,  bardzo częste połączenia oferowane przez różnych przewoźników. W mniej niż 2 godziny można dotrzeć do Nowego Targu. Dla zdeterminowanych istnieją połączenia kolejowe – ale dojazd zajmuje więcej czasu, a pociągi kursują rzadziej niż busy i autobusy. W samym Nowym Targu, w rejonie Kowańca dostępnych jest wiele kwater, o zróżnicowanych cenach i standardzie (przestrzegam przed tanimi ofertami, o żenującym standardzie; rozglądnąć można się jeszcze przed wyjazdem, w internecie). W pobliżu szlaki zielony i żółty prowadzące na szczyt Turbacza. Kolejna, alternatywna droga wiodąca na najwyższy szczyt Gorców prowadzi z Łopusznej, niebieskim szlakiem. Z ciekawostek – kiedyś gdy rano szedłem z Kowańca na Stare Wierchy (zielonym szlakiem) i następnie na Turbacz (zielonym i czerwonym) - miejscowi pracujący w lesie zgodnie stwierdzili, że „przed zachodem słońca nie uda mi się przejść do schroniska na Turbaczu”. Tymczasem spacerowym tempem, okrężną drogą udało się przejść całą trasę do godziny 17:00, z godzinnym postojem na posiłek (z trzygodzinnym zapasem). Jak widać nie zawsze górale wiedzą, co mówią ;)

Przykładowe trasy w Gorcach:

NOWY TARG (Kowaniec) – TURBACZ (schronisko)

Kowaniec (Nowy Targ) (654 m) -> Bukowina Obidowska (1039 m)

Bukowina Obidowska (1039 m) -> Obidowa (769 m)

Obidowa (769 m) -> Schronisko na Starych Wierchach (964 m)

Schronisko na Starych Wierchach (964 m) -> Obidowiec (1106 m)

Obidowiec (1106 m) -> Turbacz (1310 m)

W sumie: 14,3 km, suma podejść: 1 km

Kalkulacja czasu: intensywnym tempem, z obciążeniem (plecak, woda, żywność)  trasa jest do przejścia w czasie poniżej 5 h. Rekreacyjnie, z przerwami w trasie, w tym na posiłek np. w schronisku na Starych Wierchach – około 6.5-7 h.

Schronisko na Turbaczu oferuje dość spartańskie warunki (m.in. brak jest elektryczności w pokojach). Przez kilkanaście lat niewiele się tam zmieniło. Obsługa schroniska zwykła mawiać, że „tylko teraz nie ma prądu” – na co skwitowałem, że gdy byłem tutaj 8 lat wcześniej, też nie było prądu. Schronisko jest często oblegane (szczególnie w długie weekendy, święta, wakacje) – warto wcześniej upewnić się telefonicznie, że są w nim wolne miejsca. Szczególnie jeśli planujemy długi marsz z postojem na Turbaczu.

Z Turbacza można udać się w każdym kierunku m.in. do kolejnej świetnej bazy wypadowej w Rabce Zdroju. Jest to miejscowość uzdrowiskowa o szerokim wachlarzu usług, dostępnych są dziesiątki ofert noclegowych, restauracje itd.

TURBACZ – RABKA ZDRÓJ

Schronisko na Turbaczu (1285 m) -> Turbacz (1310 m)

Turbacz (1310 m) -> Obidowiec (1106 m)

Obidowiec (1106 m) -> Schronisko na Starych Wierchach (964 m)

Schronisko na Starych Wierchach (964 m) -> Schronisko na Maciejowej (842 m)

Schronisko na Maciejowej (842 m) -> Rabka Zdrój (507 m)

W sumie: 16,4 km, suma podejść: 265 m

Cała trasa jest do przejścia w nieco ponad 4 godziny.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by z Turbacza wybrać się w rejon Kudłonia, Stacji Turystycznej Studzionki czy Kiczorę – Groń – Bukowinę Waksmundzką – i zejść do Nowego Targu. Szlaków i możliwości jest cała masa, wszystko będzie podyktowane pogodą i naszym samopoczuciem.

TURBACZ – STACJA TURYSTYCZNA STUDZIONKI – LUBAŃ

Schronisko na Turbaczu (1285 m) -> Polana Gabrowska (1270 m)

Polana Gabrowska (1270 m) -> Kiczora (1282 m)

Kiczora (1282 m) -> Rąbaniska (1121 m)

Rąbaniska (1121 m) -> Przełęcz Knurowska (846 m)

Przełęcz Knurowska (846 m) -> Stacja turystyczna Studzionki (900 m)

Stacja turystyczna Studzionki (900 m) -> Polana Morgi (1030 m)

Polana Morgi (1030 m) -> Lubań (1211 m)

W sumie 22,5 km, do przejścia w ponad 6 godzin. Suma podejść 892 m.

Również, w Studzionkach znajdzie się bazę noclegową. Jest to trasa dla bardziej ambitnych piechurów, z obciążeniem i w niesprzyjających warunkach tylko dla dobrych piechurów. Należy zaopatrzyć się w napoje izotoniczne, wodę, drobne przekąski na każdą godzinę marszu.

Z Rabki można się udać na Luboń Wielki (leżący już w Beskidzie Wyspowym). Przykładowy szlak:

Naprawa - Luboń Mały PKS (644 m) -> Luboń Wielki (1022 m)

Luboń Wielki (1022 m) -> Rabka Zdrój (507 m)

W sumie: 19 km, cała trasa do przejścia w 5 godzin. 

Odcinek szlaku niebieskiego Naprawa – Luboń Mały jest zaniedbany – marsz to zabawa w poszukiwanie drogi, dla nieco bardziej ambitnych. Dalsza część szlaku jest dobrze utrzymana. Osoby chcące przeprowadzić dłuższy marsz mogą wystartować z miejscowości Jordanów (21,3 km; 640 m podejścia).

Gorce to rozległe i piękne góry. Aby pozostały nie zniszczone warto zachować minimum kultury i np. przyniesione ze sobą butelki, puszki i opakowania po jedzeniu – zabrać do plecaka, nie wrzucać do lasu. W każdym wypadku warto zaopatrzyć się w mapę (1:25 000 lub 1: 35 000 tysięcy), ciepły strój (niezależnie od pory roku), kurtkę przeciwdeszczową, dobre, znoszone buty za kostkę, grube skarpetki wełniane lub inne przeznaczone do wędrówki. Więcej porad znajdziesz na naszym portalu w artykule o wędrówkach górskich.

Do obliczeń skorzystałem z map Gorce oraz kalkulatora szlaków szlaki.net.pl

 

 

 

W artykule mówimy o: Poprawa kondycji

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę