Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Co po kreatynie?

Co po kreatynie?
Osoby stosujące preparaty kreatynowe zazwyczaj doświadczają dość spektakularnych przyrostów siły i masy mięśniowej. Najpopularniejszą metodą przyjmowania kreatyny jest stosowanie jej w formie cyklicznej, co oznacza, że po pewnym okresie suplementacji przychodzi czas abstynencji. Niestety wiele osób odstawiając kreatynę doświadcza kilkutygodniowego nieraz zastoju, a niekiedy specyficznego spadku formy.

Stąd też na forach sportowych, siłowniach i w sklepach z odżywkami często pojawiają się pytania o to, co zastosować po cyklu keratynowym – by kontynuować progres. Dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

W okresie przyjmowania kreatyny już nieraz w pierwszych dniach zauważyć można wyraźny efekt „powiększenia rozmiarów muskulatury”. Związane jest to m.in. ze zwiększeniem rezerw glikogenu w tkance mięśniowej oraz lepszym jej uwodnieniem. Po skończeniu stosowania kreatyny ten efekt niestety częściowo znika. Podobnie obniżają się też nieznacznie zdolności wysiłkowe i ciężary niedawno jeszcze lekkie, z treningu na trening wydają się coraz większe. Żeby przeciwdziałać tym niechcianym konsekwencjom odstawienia kreatyny proponuję zaopatrzyć się w preparat lub zestaw preparatów zawierających następujące substancje;

- arginina- to aminokwas biorący udział w procesie syntezy tlenku azotu – związku, który rozszerza światło naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie i odżywienie tkanki mięśniowej. Arginina zazwyczaj występuje w preparatach przedtreningowych w postaci AAKG. Skuteczną i odczuwalną dawką jest 3 – 5g tego związku. Już po pierwszych dawkach poczujesz lepsze „napompowanie” mięśni i większą wytrzymałość na treningach.

- beta alanina–to prekursor karnozyny, która wpływa buforująco na pH komórek mięśniowych, odprowadzając nadmiar jonów wodorowych. Jak objawia się to w praktyce? Lepszą wytrzymałością i mniejszym zmęczeniem mięśniowym. Skuteczną dawką jest około 4g na trening.

- glicerol– związek należący do cukrów, kosztuje grosze i wykazuje dość ciekawe działanie. Przyjęcie kilku gram glicerolu na 1 – 2 godziny przed wysiłkiem poprawia znacznie uwodnienie komórek mięśniowych, nasila odczucie „pompy” i poprawia zdolności wysiłkowe. Glicerol należy jednak stosować ostrożnie, przyjęcie zbyt dużej dawki może wywołać efekt przeczyszczający. Proponuję zacząć od dawki około 2 – 3g i sukcesywnie zwiększać.

- kofeina - obecność tej substancji w tym zestawieniu nie powinna nikogo zdziwić. Kofeina pobudza, poprawia nastrój, zwiększa zdolności wysiłkowe i zmniejsza obolałość mięśniową. Skuteczna dawka ma charakter indywidualny, ale zazwyczaj za optymalną uważa się 100 – 200mg na 20 – 30 min przed wysiłkiem.

Na koniec chciałbym jeszcze podkreślić, że wcale nie ma konieczności przerywania cyklu keratynowego po kilku tygodniach. Wiele osób stosuje tę substancję miesiącami, cały czas rejestrując korzystne efekty. Jeżeli jesteś zainteresowany  „stałą suplementacją” kreatyną powinieneś jednak przyjmować ją w mniejszych dawkach, oscylujących w przedziale 3 – 5g na dobę. Działanie nie będzie wtedy tak spektakularne w pierwszych tygodniach, ale odczuwać je będziesz przez długi okres czasu.