Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co utrudnia zwiększanie siły i masy mięśniowej? 4 hamulce dla mięśni

Co utrudnia zwiększanie siły i masy mięśniowej? 4 hamulce dla mięśni
Na temat negatywnego wpływu pewnych zachowań krąży wiele mitów i półprawd. Moim zdaniem najgorsze są tu nie do końca sprawdzone tezy, bazujące na przykładach jednostkowych, które mogą być wyjątkami od reguły. Oto kilka kluczowych kwestii, które mogą mieć wpływ na przyrost masy i siły mięśniowej.

Morsowanie, chłodzenie, zimne prysznice, krioterapia

Nie jestem przeciwnikiem chłodzenia tkanek, sądzę, że w uzasadnionych przypadkach można rozważyć taki sposób terapii. Niemniej są to wyjątki od reguły. Podam prosty przykład, istnieją pewne (niewielkie) korzyści płynące ze schładzania ciała np. w trakcie biegania w upalny dzień. Jednak we wszystkie pozostałe dni w roku należy dbać raczej o utrzymanie ciepła, co zwiększa efektywność pracy mięśni, poprawia cyrkulację krwi, wyniki sportowe, chroni przed kontuzjami.

Jeśli ktoś dokona przeniesienia tego jednostkowego przykładu i uogólni, że chłodzenie ciała biegaczy jest korzystne, to nie będzie to już prawdą.

Co na to badania naukowe?

Podobnie jest z wynikami badań naukowych, jeśli chodzi o trening oporowy. Mężczyźni trenowali dwa razy w tygodniu, przez 3 miesiące. Połowa z nich po treningu zanurzała się do pasa w wodzie o temperaturze 10 stopni C przez 10 minut. Druga połowa wykonywała aktywne schładzanie (cool down), czyli po treningu siłowym jeździła na rowerze stacjonarnym przez 10 minut. Jest to często spotykany sposób schładzania po wyczerpującej sesji, można połączyć niską intensywność pracy z późniejszym rolowaniem powięzi, rozciąganiem itd.

Wysiłek powoduje szybsze usuwanie metabolitów z mięśni oraz przyspiesza dowóz składników odżywczych (jeśli np. ktoś pod koniec treningu wypił białko serwatkowe, aminokwasy BCAA, węglowodany itd.) W eksperymencie mierzono przyrost masy mięśniowej (rezonansem magnetycznym), pobrano również próbki mięśni przed badaniem i po 3 miesiącach treningu.

Wyniki eksperymentu 

W obu grupach odnotowano przyrost mięśni, ale chłodzenie w zimnej wodzie silnie hamowało hipertrofię.

Tylko w grupie aktywnego schładzania na rowerze stwierdzono przyrost włókien typu II (czyli tych, które chcemy trenować, wzmacniać i rozbudowywać na siłowni). Zimna woda miała wpływ na hamowanie przyrostu mięśni.

Okazało się, że ćwiczenia siłowe aktywują szlaki sygnałowe (specyficzne białka i RNA), które są związane z hipertrofią mięśniową. Zanurzanie w zimnej wodzie drastycznie ograniczało te korzystne procesy.

Możliwe, że spadek temperatury mięśni po zanurzeniu w zimnej wodzie zmniejsza tempo metabolizmu w mięśniach, tłumiąc w ten sposób aktywność kluczowych genów, białek i komórek regulujących przerost mięśni w okresie po wysiłku. Z biegiem powtarzające się tłumienie wspomnianej aktywności może zmniejszyć wzrost obwodu włókien (hipertrofię) i siłę mięśni.

Naukowcy potwierdzili, że wysiłek oporowy powoduje aktywację szlaku anabolicznego mTOR i stymuluje proliferację komórek satelitarnych, niezbędnych do naprawy uszkodzeń w mięśniach. Stwierdzili, że zanurzenie w zimnej wodzie hamuje te korzystne adaptacje ustroju, co prawdopodobnie (częściowo) wyjaśnia mniejszy przyrost masy i siły mięśniowej.

„No, ale przecież zanurzanie w zimnej wodzie działa przeciwzapalnie, więc jest korzystne?”

Nie, nie jest. Tak samo, jak po treningu nie należy stosować dużych dawek antyoksydantów, ani NLPZ/NSAID, czyli środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (aspiryna, diklofenak sodowy, ibuprofen, ketoprofen, naproksen) czy selektywnych inhibitorów COX-2.

Pewien stres oksydacyjny i stan zapalny są niezbędne dla wywołania reakcji ustroju, czyli np. nadbudowy mięśni kulturysty, poprawy wytrzymałości mięśni biegacza, zwiększenia mocy uderzenia zawodnika MMA itd. Niemniej w cytowanych eksperymentach nie stwierdzono, by zanurzenie w zimnej wodzie cokolwiek dawało. Markery stanu zapalnego mierzone we krwi i mięśniach nie różniły się istotnie pomiędzy warunkami zanurzenia w zimnej wodzie a aktywną regeneracją.

Autor opracowania zatytułował je: „Krioterapia: czy mrozimy zyski z ćwiczeń?”. Chyba nie wymaga to żadnego komentarza.

Alkohol

Nie ma sensu przytaczać badań, wszyscy już wiedzą, że w napojach wyskokowych nie ma nic dobrego dla sportowców. Traktuj alkohol jako główny antyanabolik, a jeśli pijesz po treningu siłowym, to cóż, powodzenia! Tylko nie szukaj później pomocy i nie pytaj, dlaczego nie ma efektów hipertroficznych (jeśli celem jest „masa”, czyli mięśnie) albo dlaczego tak ciężko pozbywać się tkanki tłuszczowej (jeśli celem jest redukcja). Wykluczenie z diety alkoholu jest najprostszym sposobem zwiększenia efektów treningu.

Brak odpowiedniego jedzenia w kluczowym okresie po treningu

Okno anaboliczne to nie są tylko minuty, ale dziesiątki godzin po treningu siłowym. Wtedy właśnie powinieneś zadbać o węglowodany i dobre źródła protein. Jeśli tego nie robisz, to nie rośniesz. Możesz zrobić więcej błędów np. iść po treningu na saunę, co nasila odwodnienie ustroju, później chłodzić ciało, spowalniając anabolizm, pić alkohol i za mało jeść. Większość efektów treningu wynika z zapewnienia właściwej regeneracji. Nie zepsuj tego.

Aeroby po treningu siłowym

Jeśli celem nie jest redukcja tkanki tłuszczowej, to aeroby są zalecane w formie schładzania, a nie osobnej sesji „cardio”. Unikanie nadmiernego treningu aerobowego jest najprostszym rozwiązaniem, jeśli ktoś ma problem z przyrostem masy lub siły mięśniowej. Jeśli musisz, to spaceruj, a nie biegaj lub wybierz rower stacjonarny. Im bardziej agresywna i wyczerpująca aktywność aerobowa, tym większa szansa, że znacząco spowolni lub zahamuje ona efekty płynące z treningu siłowego.

Źródła: Peake, J. M. (2017). Cryotherapy: Are we freezing the benefits of exercise?. Temperature, 4(3), 211-213.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.