Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy warto robić pompki?

Czy warto robić pompki?
Pompka to jedno z najbardziej powszechnych ćwiczeń wielostawowych. Niewątpliwą zaletą pompek jest to, że wykonywać możemy je właściwie wszędzie. Nie potrzebujemy do tego specjalnego sprzętu ani obciążenia. Pompki kojarzone są głównie ze wzmacnianiem klatki piersiowej. Tymczasem ich wykonywanie wpływa na wiele innych grup mięśniowych.

Kilka faktów na temat pompek

  • Pompka to popularna nazwa dla ćwiczenia fizycznego, które poprawnie określane jest jako uginanie i prostowanie ramion w podporze przodem.
  • Regularne wykonywanie pompek wpływa na rozwój mięśni piersiowych, mięśni zębatych, jak również mięśni trójgłowych ramienia i mięśni naramiennych oraz mięśnia łokciowego, mięśni prostowników i zginaczy nadgarstka.
  • Poprawne wykonywanie pompek angażuje do pracy również mięśnie grzbietu, mięśnie brzucha oraz mięśnie nóg i pośladków.
  • Pompki to popularne i efektywne ćwiczenie, które pojawia się zarówno w treningu sportowców, w szkoleniu żołnierzy, jak i zajęciach wychowania fizycznego.
  • Pompki wpływają również na kształtowanie mięśni, a także na poprawę ich siły. Wykonywanie pompek przyczynia się też do rozwoju ogólnej wytrzymałości i kondycji. Nie bez powodu znajdziemy je we wszelkiego rodzaju treningach wytrzymałościowych, czy obwodowych.

Jak poprawnie wykonywać pompki?

Pompki nie są trudnym technicznie ćwiczeniem, ale musimy pamiętać o pewnych kluczowych zasadach i dostosowaniu poziomu trudności do naszych aktualnych możliwości.

Zaczynamy od przyjęcia pozycji w podporze na rękach. Głowa powinna stanowić przedłużenie kręgosłupa. Brzuch i pośladki delikatnie spięte. Należy unikać wyginania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Ciało powinno znajdować się w linii prostej. Stopy rozstawiamy na szerokość bioder.

Ruch zaczynamy schodząc w dół poprzez ugięcie łokci. Łokcie uginamy do kąta prostego,  staramy się dotknąć klatką piersiową podłoża.  Pilnujemy jednocześnie by biodra nie opadały do dołu. Schodząc w dół bierzemy wdech, wracając do góry wydychamy powietrze.

Ważne jest również prawidłowe ustawienie dłoni. W trakcie wykonywania ćwiczenia dłonie stawia się na wysokości klatki piersiowej. Większość osób popełnia błąd, stawiając je na wysokości barków, przez co do pracy bardziej angażowany jest przedni akton mięśni barkowych oraz dodatkowo obciąża się stawy barkowe, co zwiększa ryzyko pojawienia się kontuzji.

Najczęściej popełniane błędy

Nieprawidłowe rozstawienie dłoni

Bardzo często dłonie rozstawiane są zbyt szeroko. Prawidłowo ręce znajdować powinny się na szerokości barków. Kolejny błąd związany z ustawieniem dłoni dotyczy kierowania palców dłoni do środka lub na zewnątrz. Dłonie ustawione powinny być neutralnie, z palcami skierowanymi do przodu. Dzięki temu unikniemy przede wszystkim przeciążeń nadgarstków.

Brak stabilizacji tułowia

Brak napięcia mięśni korpusu to bardzo często obserwowany błąd w trakcie wykonywania pompek. Najczęściej objawia się opuszczaniem bioder do dołu lub wypychaniem w górę. Może to prowadzić do obciążenia kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Ciało powinno znajdować się w linii prostej.

Zbyt płytki i niedokładny ruch

Pompki wykonywać powinniśmy w pełnym zakresie ruchu. Kontrolując zarówno fazę opuszczania jak i wypychania. Dokładne wykonywanie pompek zapewni nam osiągnięcie wymiernych korzyści.

Różne warianty pompek

Pompki to ćwiczenie, które można wykonywać w wielu kombinacjach, dzięki czemu wykonywać je mogą zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.

Możliwości na wykonanie pompek jest tak wiele, że ciężko sprawić, by to ćwiczenie mogło się znudzić.

Dla osób początkujących idealnie sprawdzą się :

  • pompki na kolanach,
  • pompki z rękoma na podwyższeniu,
  • pompki z szerokim rozstawieniem stóp.

Dla osób zaawansowanych:

  • pompki klasyczne,
  • pompki z obciążeniem,
  • pompki z nogami na podwyższeniu,
  • pompki z wykorzystaniem taśm TRX,
  • pompki w podporze na odważniku Kettlebell,
  • pompki z unoszeniem nogi,
  • pompki z klaśnięciem,
  • pompki japońskie,
  • pompki na poręczach,
  • pompki typu "diamond" (gdy układamy dłonie w trójkąt tak by kciuk i palec wskazujący stykały się ze sobą).

Podsumowanie

Sprawdź ile jesteś w stanie wykonać pompek bez odpoczynku. Włącz różne warianty tego ćwiczenia do swojego planu i wykonuj je regularnie. Po 4 tygodniach powtórz test.

W ramach ciekawostki wspomnę, że światowy rekord w liczbie pompek wykonywanych bez przerwy, ustanowiony został w 1980 roku przez Japończyka Minoru Yoshidy. Wykonał on 10507 pompek bez przerwy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.