Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kilka ciekawych informacji na temat żeńszenia

Suplementy oparte o komponenty pochodzenia roślinnego cieszą się ostatnio sporym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie. Ekstrakty ziołowe wchodzą w skład preparatów wspomagających kondycję psychofizyczną, pomagają poradzić sobie ze stresem, wspierają układ immunologiczny i poprawiają libido.

Klasycznym przykładem rośliny szeroko używanej w suplementacji jest żeń-szeń koreański (Panax ginseng), a dokładnie jego korzeń bogaty w bioaktywne związki zwane ginsenozydami. Ekstraktom z żeń-szenia przypisuje się rozmaite właściwości, jednak tylko część z nich posiada naukowe potwierdzenie. Poniżej prezentuję kilka faktów, co do których możemy być pewni.

Żeń-szeń podnosi libido. Choć „plotki” na ten temat krążą od niepamiętnych czasów, to przyznać trzeba, że w badaniach na ludziach także udało się wykazać skuteczność ekstraktu z żeńszenia na poprawę funkcji seksualnych. Dr Andrade i grupa współpracowników z Uniwersytetu Sao Paulo doszli do wniosku, że ekstrakty z żeń-szenia mogą stanowić ciekawą i bezpieczną alternatywę dla bardziej inwazyjnych metod leczenia problemów z erekcją.

Żeń-szeń wspiera system immunologiczny. Potwierdziły to między innymi badania amerykańskich naukowców (Quan i wsp.), którzy wykazali, iż żeń-szeń i szałwia zwiększają aktywność komórek odpornościowych wyspecjalizowanych w eliminacji wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Szczególnie zauważalne może być immunomodulujące działanie ekstraktów z żeń-szenia w wypadku prowadzenia intensywnych treningów.

Żeń-szeń badany jest również pod kątem możliwości zastosowania w chorobach nowotworowych. Chemoprewencyjny potencjał ekstraktów z tej rośliny został wstępnie potwierdzony w badaniach In vitro i przeprowadzanych na modelu zwierzęcym, potrzebne są jednak bardziej zaawansowane eksperymenty z udziałem ludzi. Na razie, w wypadku osób chorych na nowotwory udało się wykazać, że suplementacja jedną z odmian żeń-szenia poprawia komfort życia i ogólne samopoczucie.

Jak więc widać, żeń-szeń ma (lub może mieć) wiele ciekawych zastosowań. W wypadku przemęczenia, a także w okresie zwiększonego ryzyka zapadalności na choroby górnych dróg oddechowych warto włączyć do suplementacji preparat zawierający ekstrakt z korzenia tej rośliny. Pamiętać jednak należy, że osoby z nadciśnieniem i cukrzycą powinny zachować pewną ostrożność i przed zakupem suplementu – skonsultować się z lekarzem.

 

Źródła: Ginseng and Salviae herbs play a role as immune activators and modulate immune responses during influenza virus infection. Quan FS, Compans RW, Cho YK, Kang SM. Study of the efficacy of Korean Red Ginseng in the treatment of erectile dysfunction. de Andrade E, de Mesquita AA, Claro Jde A, de Andrade PM, Ortiz V, Paranhos M, Srougi M. Anticarcinogenic Effect of Panax Ginseng C.A. Meyer and Identification of Active Compounds; T.K. Yun et al.; 2001

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.