Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kilka ciekawych informacji na temat żeńszenia

Kilka ciekawych informacji na temat żeńszenia
Suplementy oparte o komponenty pochodzenia roślinnego cieszą się ostatnio sporym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie. Ekstrakty ziołowe wchodzą w skład preparatów wspomagających kondycję psychofizyczną, pomagają poradzić sobie ze stresem, wspierają układ immunologiczny i poprawiają libido. Klasycznym przykładem rośliny szeroko używanej w suplementacji jest żeńszeń koreański (Panax ginseng), a dokładnie jego korzeń bogaty w bioaktywne związki zwane ginsenozydami. Ekstraktom z żeńszenia przypisuje się rozmaite właściwości, jednak tylko część z nich posiada naukowe potwierdzenie. Poniżej prezentuję kilka faktów, co do których możemy być pewni.

 

Żeńszeń podnosi libido. Choć „plotki” na ten temat krążą od niepamiętnych czasów, to przyznać trzeba, że w badaniach na ludziach także udało się wykazać skuteczność ekstraktu z żeńszenia na poprawę funkcji seksualnych. Dr Andrade i grupa współpracowników z Uniwersytetu Sao Paulo doszli do wniosku, że ekstrakty z żeńszenia mogą stanowić ciekawą i bezpieczną alternatywę dla bardziej inwazyjnych metod leczenia problemów z erekcją.

Żeńszeń wspiera system immunologiczny. Potwierdziły to między innymi badania amerykańskich naukowców (Quan i wsp.), którzy wykazali, iż żeńszeń i szałwia zwiększają aktywność komórek odpornościowych wyspecjalizowanych w eliminacji wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Szczególnie zauważalne może być immunomodulujące działanie ekstraktów z żeńszenia w wypadku prowadzenia intensywnych treningów.

Żeńszeń badany jest również pod kątem możliwości zastosowania w chorobach nowotworowych. Chemoprewencyjny potencjał ekstraktów z tej rośliny został wstępnie potwierdzony w badaniach In vitro i przeprowadzanych na modelu zwierzęcym, potrzebne są jednak bardziej zaawansowane eksperymenty z udziałem ludzi. Póki co, w wypadku osób chorych na nowotwory udało się wykazać, że suplementacja jedną z odmian żeńszenia poprawia komfort życia i ogólne samopoczucie.

Jak więc widać, żeńszeń ma (lub może mieć) wiele ciekawych zastosowań. W wypadku przemęczenia, a także w okresie zwiększonego ryzyka zapadalności na choroby górnych dróg oddechowych warto włączyć do suplementacji preparat zawierający ekstrakt z korzenia tej rośliny. Pamiętać jednak należy, że osoby z nadciśnieniem i cukrzycą powinny zachować pewną ostrożność i przed zakupem suplementu – skonsultować się z lekarzem.

Ginseng and Salviae herbs play a role as immune activators and modulate immune responses during influenza virus infection. Quan FS, Compans RW, Cho YK, Kang SM.

Study of the efficacy of Korean Red Ginseng in the treatment of erectile dysfunction. de Andrade E, de Mesquita AA, Claro Jde A, de Andrade PM, Ortiz V, Paranhos M, Srougi M.

Anticarcinogenic Effect of Panax Ginseng C.A. Meyer and Identification of Active Compounds; T.K. Yun et al.; 2001