Wyłącz dodatki blokujące reklamy, żeby zaakceptować ustawienia ciasteczek.

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nowe spojrzenie na glutaminę

Nowe spojrzenie na glutaminę
Aminokwas l-glutamina, niezwykle popularny w suplementacji sportowej wydaje się być „bohaterem dynamicznym” rozmaitego rodzaju artykułów, dyskusji i rozważań. W ostatnich latach pojawiło się sporo danych naukowych wskazujących, że suplementacja glutaminą wbrew temu co sugerują producenci suplementów nie koniecznie jest taka istotna dla naszych mięśni.

Owszem, aminokwas ten pełni bardzo doniosłą rolę w wielu procesach metabolicznych, również tych zachodzących w obrębie tkanki mięśniowej, jednakże organizm zdrowego człowieka zdecydowaną większość zapotrzebowania zaspokaja poprzez endogenną syntezę (glutamina „tworzona jest” z innych aminokwasów). Co więc dzieje się z glutaminą zawartą w pożywieniu i suplementach? W dużej mierze zostaje spożytkowana przez nabłonek jelitowy. Jednak zanim złapiesz się za głowę i stwierdzisz, że suplementacja tym aminokwasem to strata pieniędzy, wiedz że wspomniany powyżej aspekt ma niezwykle doniosłe znaczenie.

Prawidłowy stan zdrowia przewodu pokarmowego rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu warunkując nie tylko odpowiednie trawienie pokarmów i wchłanianie składników odżywczych, ale także produkcję hormonów i przeciwciał i utrzymanie jelitowej flory bakteryjnej w równowadze. Glutamina znalazła zastosowanie w leczeniu rozmaitych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, między innym zespole nadwrażliwego jelita (IBS) czy w chorobie wrzodowej żołądka. W ostatnich czasach prowadzone są intensywne badania weryfikujące przydatność glutaminy w łagodzeniu objawów i profilaktyce tej przypadłości. Jak już okazało się we wstępnych próbach, glutamina może znosić niekorzystny wpływ niektórych leków na integralność śluzówki żołądka, między innymi kwasu acetylosalicylowego (składnik aspiryny). Jest to dość rewolucyjne odkrycie, ponieważ choroba wrzodowa żołądka stanowi przeciwwskazanie do stosowania wielu niesterydowych leków przeciwzapalnych, poza tym długotrwałe stosowanie w/w farmaceutyków bardzo często prowadzi w końcu do rozwoju tej choroby.

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego rozpatrywane jako dolegliwość doraźna dotyczyć mogą praktycznie wszystkich osób, w tym również sportowców. Zwłaszcza w okresie wprowadzania alternatywnych modeli żywieniowych, stosowania znacznej ilości modnych ostatnio suplementów o działaniu odchudzającym zawierających drażniące śluzówkę żołądka ekstrakty z pieprzu czarnego i kajeńskiego, a także w okresie intensywnych treningów związanych z dużym obciążeniem stresem. Kilka akapitów wcześniej napisaliśmy, że glutamina jest „bohaterem dynamicznym”. Dynamika tej „postaci” polega na tym, że choć odkrycia naukowe ostatnich lat obaliły część z przypisywanych jej korzystnych właściwości, to odsłoniły inne walory, które kompensują to z nawiązką poszerzając możliwość zastosowania suplementów glutaminowych jako uzupełnienia sportowej i nie tylko sportowej diety.  

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: