Aminokwas l-glutamina, niezwykle popularny w suplementacji sportowej wydaje się być „bohaterem dynamicznym” rozmaitego rodzaju artykułów, dyskusji i rozważań. W ostatnich latach pojawiło się sporo danych naukowych wskazujących, że suplementacja glutaminą wbrew temu co sugerują producenci suplementów niekoniecznie jest taka istotna dla naszych mięśni.
Glutamina
Owszem, aminokwas ten pełni bardzo doniosłą funkcję w wielu procesach metabolicznych, również tych zachodzących w obrębie tkanki mięśniowej, jednakże organizm zdrowego człowieka zdecydowaną większość zapotrzebowania zaspokaja poprzez endogenną syntezę (glutamina „tworzona jest” z innych aminokwasów).
Co więc dzieje się z glutaminą zawartą w pożywieniu i suplementach?
W dużej mierze zostaje spożytkowana przez nabłonek jelitowy. Jednak zanim złapiesz się za głowę i stwierdzisz, że suplementacja tym aminokwasem to strata pieniędzy, wiedz, że wspomniany powyżej aspekt ma niezwykle doniosłe znaczenie.
Prawidłowy stan zdrowia przewodu pokarmowego rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu warunkując nie tylko odpowiednie trawienie pokarmów i wchłanianie składników odżywczych, ale także produkcję hormonów i przeciwciał i utrzymanie jelitowej flory bakteryjnej w równowadze.
Glutamina a zdrowie jelit
Glutamina znalazła zastosowanie w leczeniu rozmaitych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, między innym zespole nadwrażliwego jelita (IBS) czy w chorobie wrzodowej żołądka. W ostatnich czasach prowadzone są intensywne badania weryfikujące przydatność glutaminy w łagodzeniu objawów i profilaktyce tej przypadłości.
Jak już okazało się we wstępnych próbach, glutamina może znosić niekorzystny wpływ niektórych leków na integralność śluzówki żołądka, między innymi kwasu acetylosalicylowego (składnik aspiryny). Jest to dość rewolucyjne odkrycie, ponieważ choroba wrzodowa żołądka stanowi przeciwwskazanie do stosowania wielu niesterydowych leków przeciwzapalnych, poza tym długotrwałe stosowanie w/w farmaceutyków bardzo często prowadzi w końcu do rozwoju tej choroby.
W diecie sportowców
Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego rozpatrywane jako dolegliwość doraźna dotyczyć mogą praktycznie wszystkich osób, w tym również sportowców. Zwłaszcza w okresie wprowadzania alternatywnych modeli żywieniowych, stosowania znacznej ilości modnych ostatnio suplementów o działaniu odchudzającym zawierających drażniące śluzówkę żołądka ekstrakty z pieprzu czarnego i kajeńskiego, a także w okresie intensywnych treningów związanych z dużym obciążeniem stresem.
Brać czy nie brać?
Kilka akapitów wcześniej napisaliśmy, że glutamina jest „bohaterem dynamicznym”. Dynamika tej „postaci” polega na tym, że choć odkrycia naukowe ostatnich lat obaliły część z przypisywanych jej korzystnych właściwości, to odsłoniły inne walory, które kompensują to z nawiązką poszerzając możliwość zastosowania suplementów glutaminowych jako uzupełnienia sportowej i nie tylko sportowej diety.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.