Odpowiednio zaplanuj wycieczkę
Po pierwsze wybierz miejsce, w które chcesz się udać. Jeśli już wiesz, dokąd chcesz się udać, zaplanuj dokładnie wycieczkę.
Zanim wyjdziesz w góry sprawdź na mapie, jak przebiega szlak turystyczny, którym musisz się udać w zaplanowane miejsce. Sprawdź, jak długi dystans masz do pokonania. Zwykle na mapie przy szlaku znajdziemy szacunkowy czas, jaki zajmie nam przejście poszczególnych jego odcinków. Zsumuj je by wiedzieć, jaki jest przybliżony czas trwania planowanej wędrówki.
Sprawdź, czy po drodze znajdują się schroniska turystyczne lub inne obiekty – np. leśniczówki, które mogłyby posłużyć za schronienie, w przypadku załamania się pogody.
Upewnij się, czy do wyboru masz alternatywne trasy oraz ewentualną możliwość skrócenia wycieczki i szybszego zejścia z trasy.
Zanim wyruszysz w góry sprawdź aktualną prognozę pogody oraz warunki na szlaku. Informację o aktualnych warunkach na szlaku możesz zaczerpnąć w placówce GOPR.
Jak się ubrać?
Podstawą ubioru na górskie wyprawy jest wygodne obuwie. Od właściwego obuwia zależy nie tylko komfort naszej wycieczki, ale również zdrowie. Wybieranie się w góry w klapkach, pantoflach, baletkach i w tym podobnych butach – jest nierozsądne i niebezpieczne.
Niestety mimo tego, iż wydaje się to oczywiste, na szlaku często spotkać można „niedzielnych” turystów „maszerujących” w japonkach.
Buty powinny przede wszystkich zapewniać dobrą przyczepność do podłoża i odpowiednią stabilność dla stóp oraz wygodę. Raczej nie ubierajmy butów „prosto z pudełka”. Warto wcześniej wypróbować buty i nieco je „rozchodzić”.
Wybierając strój na wyprawę musimy pamiętać, że pogoda w górach bywa bardzo zmienna. To, że na dole jest słonecznie i ciepło nie oznacza koniecznie, że tak samo będzie w wyższych partiach gór.
Zawsze należy zabrać ze sobą cieplejsze ubrania i kurtkę przeciwdeszczową. Nagłe pogorszenie pogody może bowiem doprowadzić do przemoczenia i przemarznięcia.
Latem warto zabrać ze sobą czapeczkę z daszkiem lub coś, co ochroni naszą głowę przed promieniami słońca. Warto również wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne.
Zabierz prowiant i wodę
Zawsze powinniśmy pomyśleć również o zabraniu wody i prowiantu. Dzięki jedzeniu unikniemy utraty sił, dzięki wodzie unikniemy odwodnienia. Ilość prowiantu zależy od długości planowanej trasy. Zawsze jednak musimy brać pod uwagę pewien zapas, w razie gdyby z różnych przyczyn pojawiło się opóźnienie.
Pamiętajmy, że zapotrzebowanie na energię w czasie górskich wędrówek, zwłaszcza tych długich i intensywnych, jest znacznie większe niż na co dzień.
Jako prowiant świetnie sprawdzą się:
- kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z warzywami i serem
- suszone owoce, orzechy
- suszone mięso
- batoniki energetyczne
Poinformuj, że wychodzisz w góry
Wybierając się w góry należy zawsze poinformować o tym fakcie rodzinę, przyjaciół czy nawet pracowników hotelu, w którym nocujemy.
Ważne by ktokolwiek wiedział o tym, że wybierasz się na wędrówkę i jaki szlak planujesz pokonać.
Taka informacja jest konieczna, by w razie Twojej przedłużającej się nieobecności czy też braku kontaktu z Tobą, poinformowane osoby mogły odpowiednio zareagować.
Co jeszcze powinieneś zabrać ze sobą?
Poza prowiantem, wodą i kurtką, w plecaku znaleźć powinny się również następujące rzeczy:
- naładowany telefon komórkowy
- mapa
- latarka
- zapałki
- plastry
- chusteczki
Przed wyjściem w góry warto również posmarować się kremem z filtrem. Dzięki temu unikniesz poparzeń słonecznych.
Pamiętaj również, by przed wyjściem upewnić się, że masz zapisany w telefonie numer telefonu do GOPR-u.
Podsumowując, pamiętaj, że góry to piękny, ale i niebezpieczny żywioł, należy podchodzić do nich z pokorą. Przed każdą wyprawą odpowiednio się przygotuj.