Jazda na rowerze może stanowić znakomity sposób na poprawę wydolności i estetyki sylwetki oraz stanowić szybki i tani środek transportu , a poza tym ma jednak niepodważalną zaletę: nie jest nudna. Co szczególnie istotne sesje rowerowe wcale nie muszą dezorganizować dnia: można po prostu przesiąść się z samochodu czy zatłoczonego autobusu na „dwa kółka” i dojeżdżać do szkoły lub pracy. Jeśli mieszkasz w mieście to z pewnością wiesz czym są poranne czy popołudniowe korki. Na rowerze zdecydowanie łatwiej przemkniesz się przez zatłoczone autami ulice.
Jazda na rowerze poprawia kondycję całego organizmu, pomaga ukształtować uda, łydki i pośladki oraz w pewnym stopniu wzmacniać może także mięsnie górnej połowy ciała. Oczywiście wytrenowani sportowcy nie odczują jakiś specjalnych efektów wynikających z rekreacyjnych wypadów na rowerze do sklepu, jednak w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia i chciałyby właśnie rozpocząć aktywność fizyczną już krótkie wyprawy rowerowe mogą stanowić znakomity sposób nie tylko na zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów, ale stanowić także krok w kierunku wzmocnienia i ukształtowania mięśni.
Bardzo istotne jest by w prawidłowy sposób ustawić kierownicę i siodełko. Niewłaściwe ustawienia mogą przyczyniać się do wystąpienia bólów pleców. Na rowerze należy jechać w pozycji wyprostowanej, bez nadmiernego pochylania się. Oczywiście mówimy tutaj głownie o jeździe rekreacyjnej. Rower daje jednak wiele możliwości doboru intensywności i wraz z rozwojem zdolności wysiłkowej można sobie coraz wyżej stawiać poprzeczkę.
Reasumując: jazda na rowerze stanowić może idealny rodzaj aktywności fizycznej dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Wiosna, lato pierwsza połowa jesieni to pory roku, które zdecydowanie sprzyjają rowerowym wypadom. Warto więc wyciągnąć z piwnicy „dwa kółka”, odkurzyć, wsiąść i jeździć: do pracy, do szkoły, na zakupy, czy z czasem – wprowadzić dłuższe wyprawy za miasto. Zyskać można kondycję i frajdę z jazdy, a stracić jedynie – zbędne kilogramy.