Wiele osób traktuje zdrowy tryb życia jako coś negatywnego, co ogranicza, pozbawia przyjemności, nie pozwala cieszyć się życiem. Niestety mając wyżej opisane podejście bardzo ciężko osiągnąć jakiekolwiek rezultaty, gdyż taki sposób funkcjonowanie niejako wymusza bojkot własnych działań i powoduje utratę całej motywacji, niweczy chęć zmian. Co z tego, że na chwilę zmusimy się do diety i aktywności fizycznej? Jeżeli będziemy traktowali je jako chwilowe „zło konieczne”, to natychmiast po osiągnięciu wymarzonych rezultatów powrócimy do dawnych nawyków żywieniowych, a aktywność fizyczną zamienimy na błogie leniuchowanie z pilotem przed telewizorem.
Czy istnieje sposób, by – nie musząc wyrzekać się wszystkiego, co lubimy – nie tylko zawalczyć i zyskać satysfakcjonującą sylwetkę, ale także, co już wcale takie proste nie jest – by ją utrzymać? Oczywiście, że istnieje.
Ćwicz tak, jak lubisz
Oczywiście są formy aktywności fizyczne, dzięki którym szybciej można by spalić nadprogramowe kilogramy, jednak ma to niewielkie znaczenie, kiedy każde wyjście na trening budzi negatywne skojarzenia i - zamiast ładować pozytywną energią - dodatkowo odbiera chęć do działania. Jeżeli nie jesteś fanem treningu siłowego i na samą myśl o wejściu na salę z obciążeniem robi ci się słabo, za to uwielbiasz piłkę nożną, basen lub długie intensywne spacery, to - zamiast zmuszać się do znienawidzonej formy aktywności wybierz tę, która - poza oczywistymi korzyściami zdrowotnymi - sprawia ci radość i da satysfakcję!
Działając zgodnie ze swoimi upodobaniami masz o wiele większe szanse, że zaprzyjaźnisz się z daną aktywnością ruchową na dłużej i nie zarzucisz jej wykonywania zaraz po tym, jak osiągniesz wymarzoną sylwetkę…
Zaplanuj zbilansowane menu, uwzględnij w nim swoje ukochane potrawy
Osoby, które nagle dostają olśnienia i jako cel stawiają sobie całkowitą odmianę sylwetki ,niezmiernie często - aby go osiągnąć - wymyślają niemożliwą do utrzymania dietę. Wyrzekają się większości źródeł węglowodanów, niemal do zera “obcinają” tłuszcze, a jako (wątpliwe skądinąd w porównaniu do innych) źródło białka zostawiają nabiał. Głód natomiast zapijają ogromnymi ilościami wody mineralnej oraz herbat ziołowych. Nie trzeba chyba dodawać, że na stałe z ich menu znikają ulubione potrawy i smakołyki.
Co zyskują?
Na pewno w pierwszej fazie zaplanowanej przemiany dość szybko tracą na wadze - co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak przy okazji zyskują permanentnie towarzyszące im uczucie głodu, frustracji, poczucie, że tracą coś z życia. Czym to skutkuje? Odpowiedź nie jest trudna do przewidzenia. Część z nich natychmiast po uzyskaniu satysfakcjonujących rezultatów dosłownie rzuca się na uprzednio “zakazane” produkty, inni nie wytrzymują nawet do zakończenia pracy nad ciałem, tylko przy pierwszej sposobności konsumują - kierowani głodem - wszelkie “niedostępne” rarytasy.
Jak zatem należałoby skomponować jadłospis?
Przede wszystkim tak, by nie był on głodówką, dostarczał wszelkich niezbędnych składników odżywczych oraz by uwzględnione w nim zostały (niekoniecznie codziennie, lecz raz na jakiś czas) ulubione potrawy. Bardzo często, choć wiele osób nie zadaje sobie nawet trudu, by się nad tym zastanowić, wystarczy jeden składnik zamienić na np. zdrowszy czy też mniej kaloryczny, co pozwoli z posiłku “śmieciowego” uczynić zarówno smaczne, jak i zdrowe danie.
Chcesz zmienić sylwetkę i styl życia?
Zacznij od tego, by “zaprogramować” własne myślenie, by zarówno aktywność ruchowa, jak i odżywianie nie budziły w tobie negatywnych emocji, by nie kojarzyły się wyłącznie z wyrzeczeniami, głodem, zmuszaniem się do czynności, których wykonywać nie lubisz.
Pamiętaj o tym, że nie każdy musi być zawodowym sportowcem, ale też nie oszukujmy się, na samych słodyczach i spędzaniu wolnego czasu przed komputerem czy też odbiornikiem telewizyjnym nie da się zbudować świetnego ciała. Pamiętaj, że robisz to dla siebie - więc pracuj tak, by nie tylko osiągnąć określone rezultaty, lecz przede wszystkim by czerpać z tych działań jak największą przyjemność.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.