Istnieją niezliczone korzyści związane z regularnym spożywaniem czosnku i cebuli. Wykazują działanie przeciwbakteryjne, obniżające ciśnienie, zmniejszające poziom homocysteiny oraz lipidów, w tym cholesterolu. Zmniejszają także ryzyko miażdżycy.
Osoby stosujące SAA obowiązkowo powinny sięgać po cebulę i czosnek ze względu na działanie przeciwpłytkowe (SAA nasilają negatywne zjawiska, zwiększają ryzyko zakrzepowo-zatorowe). Ponadto SAA mają negatywny wpływ na ciśnienie krwi, czosnek i cebula mogą mieć wpływ na jego obniżenie.
Czosnek i cebula, a nowotwory
Badania sugerują zapobiegawczy wpływ spożywania tych warzyw na raka żołądka, jelita grubego i prostaty, chociaż wciąż brakuje dowodów na działanie ochronne przeciwko rakowi np. piersi. W szczególności w populacyjnym badaniu przeprowadzonym na 238 pacjentach z rakiem prostaty i 471 osobach kontrolnych płci męskiej, zbadano związek między spożyciem warzyw Allium a ryzykiem raka prostaty. Stwierdzono, że mężczyźni którzy spożywali najwięcej warzyw z grupy Allium (> 10 g dziennie) byli narażeni na istotne niższe ryzyko powstania raka prostaty niż ci z kategorii najniższego spożycia (2,2 g dziennie). Zmniejszone ryzyko raka prostaty związane z warzywami Allium było niezależne od wielkości ciała, spożycia innych pokarmów i całkowitego spożycia kalorii, było bardziej wyraźne u mężczyzn z wczesnym, niż z zaawansowanym rakiem prostaty.
Badania eksperymentalne wykazały, że aktywność chemoprewencyjna warzyw Allium jest związana z ich zawartością związków siarki organicznej. Chociaż sposób, w jaki te związki działają antynowotworowo nie jest w pełni zrozumiały, zaproponowano kilka hipotez. Preparaty czosnkowe wykazują działanie wychwytujące rodniki i zmniejszają peroksydację lipidów.