IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Regeneracja po treningu, czy wiek ma znaczenie?

Regeneracja po treningu, czy wiek ma znaczenie?
Jeżeli przejdziemy się do fitness klubu czy siłowni, zauważymy, że większość bywalców to młodzi ludzie. Zazwyczaj przedział wiekowy waha się w granicach 25-35 lat dla około 70% trenujących. Powyżej 40 roku życia ilość osób trenujących na siłowni znacząco maleje.

Po 40. roku życia zauważysz, że Twoje ciało nie reaguje już tak efektywnie na trening, jak kiedyś. Progres siłowy jest wolniejszy, częściej bolą Cię mięśnie i stawy. Jednak, czy to oznacza, że  spada również tempo regeneracji? Niekoniecznie....

Badanie

Naukowcy wykonali eksperyment z udziałem 19 mężczyzn, którzy trenowali minimum pół roku. 9 z nich było w wieku 18-30 lat, natomiast pozostała dziesiątka w wieku 40-59 lat. Test polegał na intensywnym treningu jednej nogi za pomocą 8 serii wyprostów na maszynie po 10 powtórzeń w każdej z nich.

Wyniki

Dzień po sesji treningowej, zarówno mężczyźni młodzi, jak i starsi, uzyskali mniejszą siłę mięśniową w trenowanej kończynie. Co więcej, obie grupy badanych osób zgłosiły takie same odczucia bólowe. W jednej z nóg badanych osób zbadano również poziom: CRP, interleukiny-6, mioglobiny i kinazy kreatynowej. Badacze nie znaleźli istotnych statystycznie różnic, pomiędzy grupami wiekowymi w zbadaniu ww. markerów prozapalnych mięśni.

Wniosek

Badanie nie wykazało istotnych statystycznie różnic 48 godzin po wysiłku, pomiędzy grupą młodych a starszych osobników płci męskiej. Poziom siły mięśniowej czy poziom poszczególnych markerów prozapalnych nie różnił się znacząco.

Zagadnienie wymaga jednak ciągłego rozwoju choćby w kontekście ćwiczeń dynamicznych, wielostawowych dla obu kończyn. Jest jednak pewną przesłanką, która wskazuje, że poziom regeneracji organizmu mężczyzny po 50. roku życia, nie różni się znacząco od osobników młodszych.

Źródła: J Strength Cond Res. Grudzień 2017 r .; 31 (12): 3454–62.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.