Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chciałbyś zwiększyć poziom testosteronu? Ćwicz!

Chciałbyś zwiększyć poziom testosteronu? Ćwicz!
O tym, że trening wpływa na aktywność hormonów płciowych niby wiadomo od dawna, ciągle jednak zależność ta traktowana jest z przymrużeniem oka. Tymczasem wysiłek fizyczny jest silnym bodźcem dla organizmu mężczyzny, prowokującym do nasilenia produkcji androgenów. Jeśli chciałbyś doświadczyć zbawiennego treningu na poziom najlepszego przyjaciela mężczyzny – czyli testosteronu wiedz, że nie koniecznie musisz przerzucać tony żelastwa.

Zwiększenie poziomu testosteronu a badania naukowe

Według dostępnej literatury znakomitym sposobem na zwiększenie poziomu testosteronu są także treningi wytrzymałościowe, co pokazały choćby badania na ergonometrze wioślarskim. W niektórych eksperymentach zaobserwowano nawet 35% wzrost poziomu tego hormonu po wysiłku fizycznym. Co szczególnie istotne, trening zmniejszał także poziom globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG), co skutkowało wzrostem poziomu wolnego testosteronu – czyli tego, który wykazuje aktywność biologiczną.

Czy trening siłowy zwiększa poziom testosteronu?

Oczywiście nie tylko trening wytrzymałościowy, ale również siłowy stanowi dobry sposób na zwiększenie poziomu testosteronu i poprawy jego anabolicznej aktywności. Ciekawostką także niech będzie fakt, że zdolność do stymulowania produkcji tego hormonu według dotychczasowych ustaleń posiada kwas mlekowy, który powstaje w mięśniach podczas wysiłku.

Czy każdy może liczyć na wzrost poziomu testosteronu?

Wpływ aktywności fizycznej na poziom androgenów obserwowany jest zarówno u wytrenowanych sportowców jak i totalnych amatorów, przy czym w przypadku dobrze wytrenowanych osób zależność wydaje się być silniejsza, a wzrost odpowiedzi hormonalnej wyraźniejszy. Podobnie też zależność ta jest niezależna od wieku, doświadczają jej zarówno osoby bardzo młode jak i mężczyźni po 60-tce.

Pamiętać jednak należy, by treningi było dopasowane do indywidualnych możliwości i nie przeobrażały się  w wielogodzinne sesje wysiłkowe – w innym wypadku bowiem pozytywny wpływ testosteronu może zostać zdominowany nadmiernym poziomem kortyzolu. Kortyzol, choć podobnie jak inne hormony jest absolutnie niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, to jednak gdy jego poziom gwałtownie wzrasta pojawiają się przykre następstwa, m.in. spadek aktywności biologicznej androgenów.

Podsumowanie

Chcesz zwiększyć poziom testosteronu - ćwicz, przy czym nie ograniczaj się tylko do jednego rodzaju aktywności fizycznej. Zarówno trening wytrzymałościowy, wytrzymałościowo-siłowy jak i siłowy wywierają bowiem dodatni wpływ na produkcję androgenów. 

Źródła: *Med Sci Sports Exerc. 1997 Aug;29(8):1048-54.Lactate and the effects of exercise on testosterone secretion: evidence for the involvement of a cAMP-mediated mechanism.Lu SS, Lau CP, Tung YF, Huang SW, Chen YH, Shih HC, Tsai SC, Lu CC, Wang SW, Chen JJ, Chien EJ, Chien CH, Wang PS *Int J Sports Med. 1998 Jan;19(1):12-5.Effects of endurance exercise on free testosterone concentration and the binding affinity of sex hormone binding globulin (SHBG).Fahrner CL, Hackney AC. *J Appl Physiol. 1997 Jan;82(1):49-54.Testosterone and cortisol in relationship to dietary nutrients and resistance exercise.Volek JS, Kraemer WJ, Bush JA, Incledon T, Boetes M.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.