Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Rozmawianie o sobie działa jak seks!

Rozmawianie o sobie działa jak seks!
Zauważyłeś, że mówienie o tym, co czujesz, czego chcesz, jakie masz plany i co robisz, sprawia ci ogromną przyjemność? Wolisz opowiadać o sobie niż o innych? Nie tylko ty. Najnowsze badania wykazały, że mówienie o nas samych działa na mózg podobnie jak seks

Niektórzy są bardziej skryci inni mniej. Jednak nawet ci, którzy niekoniecznie lubią się dzielić intymnymi szczegółami z własnego życia, odczuwają przyjemność, gdy przychodzi czas na rozmowy o hobby czy zainteresowaniach. Tak naprawdę każdy z nas lubi mówić o sobie, a badania potwierdzają, że odczuwamy wówczas przyjemność zbliżoną do tej, jaką odczuwamy podczas seksu Brzmi mało wiarygodnie? Naukowcy, podczas licznych testów, stosowali takie metody jak tomografia. Obserwowano reakcję mózgu w tym czasie, kiedy opowiadamy o sobie oraz wtedy, gdy mówimy o innych.

Nie pomoże łapówka

Okazuje się, że tak bardzo lubimy mówić o swoim życiu, że nie nawet nagroda pieniężna niewiele tutaj pomoże. Jeden z elementów eksperymentu wyglądał następująco: uczestnicy dostali wynagrodzenie w zamian za to, by opowiadać o innych osobach. Po pewnym czasie większość z nich rezygnowała z nagrody, tylko po to, by zmienić temat i mówić o swoich sprawach. Nie było to byle jakie wynagrodzenie, bo wynosiło ok. 17% zarobków. Co ciekawe, nawet w sytuacji, gdy można było zarobić równowartość pensji, uczestnicy i tak przez 2/3 czasu woleli opowiadać o sobie.

- Tak jak studenci są w stanie zrezygnować z wynagrodzenia pieniężnego na rzecz przyglądania się atrakcyjnym koleżankom, tak większość z nas nie przyjmie nagrody tylko dlatego, że woli mówić o sobie niż o innych - potwierdzają naukowcy, którzy prowadzili badania. Dokładne wyniki opublikowali w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Lubimy mieć publiczność

Ale na tym nie koniec. Bardziej szczegółowe testy wykazały, że mówienie o sobie to przyjemna czynność, jednak najchętniej oddajemy się jej wtedy, gdy mamy pewność, że inni nas słuchają. Kolejne ćwiczenia wiążą się z następującymi wnioskami: jesteśmy w stanie oddać nagrodę w wysokości nawet 25% zarobków po to, by słuchano o naszych sprawach.

To by wyjaśniało popularność Twiterra, Facebooka i innych „społeczności”. W końcu kto nie lubi bawić się własnym statusem i dzielić się tym, co wydarzyło się w jego życiu z innymi?

 Artykłuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl

W artykule mówimy o: Seks