Johimbina
Johimbina mniej wytrawnym znawcom substancji wspomagających pracę nad sylwetką kojarzy się raczej ze środkiem na potencję niż przyspieszających odchudzanie. Tymczasem sytuacja wygląda inaczej. Owszem johimbiny używać można jako afrodyzjaku, ale jej właściwości przyspieszające spalanie tłuszczu również okazują się cenne. Termogenne działanie związane jest z wpływem jaki ta substancja wywiera na receptory alfa-adrenergiczne, przez co umożliwia pozbycie się tkanki tłuszczowej z newralgicznych, najbardziej opornych rejonów ciała.
Ryzyko
Niestety johimbina ma pewne wady – jest niebezpieczna dla zdrowia. W trakcie jej stosowania mogą pojawić się efekty uboczne ze strony układu krążenia - zależnie od „towarzystwa” innych związków z jakimi często jest podawana może wystąpić bądź to spadek bądź wyraźny wzrost ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, a także uczucie lęku, paniki, splątania. Przy przedawkowaniu o które dość łatwo, dawka efektywna od dawki niebezpiecznej dzieli bowiem dość cienka granica, powyższe objawy mogą ulec nasileniu do tego stopnia, iż konieczna stanie się szybka pomoc medyczna… Warto wiedzieć także, iż johimbina może wpływać na działanie wielu farmaceutyków.
W środkach odchudzających johimbinę rozpoznać można pod nazwami: yohimbe bark extract, yohimbine hcl, czy jej pochodnej: alpha-yohimbine (Rauwolscine).
Metyloheksamina, czyli popularne geranium
Metyloheksaminę jeszcze do niedawna stosunkowo łatwo można było znaleźć w znacznej części importowanych preparatów wspomagających odchudzanie i środków przedtreningowych o działaniu pobudzającym. Substancja ta przez pewien okres czasu niepostrzeżenie krążyła po rynku, aż w pewnym momencie zwróciły na nią uwagę jednostki takie jak Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), aż w końcu w Polsce Generalny Inspektorat Sanitarny (GIS)…. Mechanizm działania termogennego i stymulującego nie jest do końca poznany, niektóre źródła wskazują, że metylohekasmina (podobnie jak niektóre silne leki) może hamować wychwyt zwrotny noradrenaliny – katecholaminy inne – że wpływa na aktywność receptorów beta adrenergicznych.
Ryzyko
Jakkolwiek by nie było substancja ta działa silnie pobudzająco, ale słabiej (niż wspomniana johimbina) – termogennie… Niestety przyjmowanie tej substancji może dość szybko negatywnie wpłynąć na nastrój, sprawiając że staniemy się drażliwi i bardziej podatni na działanie czynników stresogennych. Metyloheksamina podnosić może również ciśnienie tętnicze krwi i tętno, a także – obniżać wyraźnie libido. Największe ryzyko przedawkowania istnieje w przypadku łączenia z innymi substancjami o działaniu stymulującym.
W środkach odchudzających johimbinę rozpoznać można pod nazwami: geranium extract, geranium oil, geranamine®, methylohexamine, 1,3 dimethylamylamine czy po prostu DMAA.
Sida cordifolia, czyli efedryna
O ile na serwisach aukcyjnych na preparat zawierający metyloheksaminę lub johimbinę natknąć się jest stosunkowo łatwo, o tyle te zawierające efedrynę należą do rzadkości, ale jednak istniejesz szansa ich nabycia. Efedryna od dawna stosowana jest jako substancja pobudzająca, zwiększająca zdolności wysiłkowe i… przyspieszająca odchudzanie. Jej działanie polega z jednej strony na hamowaniu łaknienia, z drugiej na nasilaniu termogenezy (produkcji ciepła) co wiąże się z intensywniejszym spalaniem zapasowego tłuszczu.
Ryzyko
Niestety efedryna jest substancją niebezpieczną dla zdrowia, jednym z najczęściej doświadczanych skutków ubocznych podczas jej przyjmowania jest wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie akcji serca. Dodatkowo pojawić się mogą: bóle głowy, nudności, bezsenność, nerwowość, nadmierna potliwość, niepokój. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki lub lekkomyślnego połączenia z innymi substancjami o działaniu pobudzającym objawy mogą ulec gwałtownemu nasileniu w skrajnych przypadkach doprowadzając do zaburzeń oddychania, obrzęku płuc i uszkodzenia mózgu.
W środkach odchudzających efedrynę spotkać można pod nazwami: Ma-huang extract, Sida cordifolia extract.