Aktywne fizycznie kobiety niechętnie stosują kreatynę, substancja ta, m.in. za sprawą specyficznie ukierunkowanego marketingu kojarzy się bowiem z „przyrostem masy” i „nabieraniem wody”, czyli efektami, które raczej nie leżą w obszarze zainteresować większości trenujących pań. Tymczasem takie stereotypowe postrzeganie kreatyny jest nieuzasadnione, absolutnie nie jest to bowiem „typowo męski suplement diety”. Tak naprawdę istnieje przynajmniej kilka dobrych powodów by z dobrodziejstw kreatyny korzystały również kobiety.
Poprawa składu ciała
Panie unikają kreatyny z tego samego powodu z którego unikają często treningu siłowego – po prostu obawiają się nadmiernego przyrostu muskulatury i przemiany w przysłowiowego „Schwarzeneggera”. Takie obawy są oczywiście nieuzasadnione, tak naprawdę zbudować wielką masę mięśniową jest po prostu trudno, zwłaszcza kobietom, które z natury nie są predysponowane hormonalnie do budowania ogromnych mięśni. Tak naprawdę problemem wielu pań jest nie tyle nadmiar, co niedobór tkanki mięśniowej, sprawiający, że nawet przy stosunkowo niskiej masie ciała, sylwetka nie posiada pożądanej jędrności i sprężystości.
Kreatyna jest substancją, która w sposób bezpieczny i skuteczny może pomóc wzmocnić tkankę mięśniową i delikatnie ją rozbudować, co w efekcie skutkuje polepszeniem składu ciała, a więc i kompozycji sylwetki. Należy też pamiętać, że odpowiednio ukształtowane mięśnie pomagają spalać tłuszcz zapasowy, warto więc w nie inwestować.
Więcej siły na treningach
Paniom, ze względu na specyficzne uwarunkowania hormonalne dość opornie przychodzi nie tylko budowanie mięśni, ale także i siły oraz wytrzymałości siłowej. Panie generalnie są słabsze od Panów i chociaż suplementacja kreatynę nie jest w stanie tego zmienić, to niesie za sobą pewne korzyści w tej materii. Zwiększenie zapasów kreatyny w mięśniach będące efektem odpowiednio zaplanowanej suplementacji skutkuje wyraźną poprawą zdolności wysiłkowych i mniejszym zmęczeniem na treningach. Poprawia się też regeneracja, dzięki czemu z treningu na trening obciążenia wydają się coraz lżejsze. Poprawa kondycji daje satysfakcję i stanowić może czynnik motywujący do podejmowania nowych wyzwań.
Niekiedy wystarczają już 2 – 3 tygodnie suplementacji kreatyną by odczuć jej wpływ na siłę i wytrzymałość siłową. Dzięki temu można wykonywać intensywniejsze treningi i… spalać więcej tłuszczu.
Wolniejszy upływ czasu
Uważa się, że proces starzenia się organizmu związany jest z aktywnością wolnych rodników oraz osłabieniem naturalnych zdolności antyoksydacyjnych organizmu. Rodniki tlenowe są bardzo reaktywne i stosunkowo łatwo wchodzą w reakcje, które skutkują uszkodzeniem struktur DNA i upośledzeniem procesów regeneracyjnych, co może przyspieszać „zużywanie” się organizmu, zwane fachowo starzeniem. Przeprowadzone w ostatnich latach badania wskazują, że kreatyna jest silnym przeciwutleniaczem zdolnym do neutralizacji wolnych rodników.
Można więc zakładać, że suplementacja kreatyną nie tylko przyczynia się do poprawy kondycji fizycznej organizmu (która również słabnie wraz z wiekiem), ale także może stanowić istotny element wspomagania naturalnej bariery antyoksydacyjnej, zmniejszając niekorzystne skutki stresu oksydacyjnego i przyczyniając się do spowolnienia procesów starzenia.
Pozytywny wpływ na układ nerwowy
Kreatyna posiada jeszcze kilka innych walorów, które przemawiają na korzyść włączenia jej do suplementacji. Po pierwsze badania wskazują, że substancja ta może znosić niektóre, niekorzystne następstwa wynikające z niedostatecznej ilości snu obejmujące funkcjonowanie układu nerwowego. Stosowanie kreatyny może poprawić pamięć i koncentrację, co z pewnością docenią panie pracujące umysłowo, a także przygotowujące się do sesji egzaminacyjnych na studiach.
Innym walorem kreatyny jest pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie. W badaniach naukowych zauważono, że substancja ta pomaga osobom ze stwierdzoną depresją! Co ciekawe, antydepresyjne działanie kreatyny zanotowano jedynie w przypadku kobiet.
Podsumowanie
Kreatyna jest substancją, której stosowanie przynieść może wiele korzyści aktywnym fizycznie paniom. Oprócz wpływu na kondycję fizyczną kreatyna korzystnie oddziałuje także na samopoczucie i funkcje kognitywne. Zalecana dawka dla Pan mieści się w przedziale od 3 do 5g na dobę. Najlepszą porą na przyjęcie kreatyny jest okres powysiłkowy.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.