GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, w organizmie człowieka pełni rolę neuroprzekaźnika o dość ciekawych właściwościach, które z powodzeniem można wykorzystać w suplementacji sportowej. Jego działanie sprowadza się do roli hamującej, czyli wspomagającej relaksację organizmu, jego uspokojenie i wyciszenie. Budowa chemiczna klasyfikuje GABA do grupy aminokwasów niemających jednak wpływu na budowę białek. Prekursorem kwasu jest glutaminian, który ma właściwości antagonistyczne.
Rola biologiczna i wpływ na organizm
Wpływ GABA na organizm człowieka jest regulowany poprzez barierę krew-mózg. Przeciwnicy suplementacji tym środkiem głoszą teorię, że kwas gamma-aminomasłowy nie jest w stanie, w znaczącym stopniu przekroczyć ww. bariery, stając się mało przydatnym suplementem. Jak jednak wykazują badania naukowe, zastosowanie suplementu w formie oralnej wykazuje znaczący wpływ na szereg funkcji naszego ciała (1).
W publikacjach możemy spotkać się z działaniem polegającym na:
wspomaganiu procesu zasypiania,
wsparcie fazy REM (głębokiej) snu,
nasila procesy regeneracji (co powiązane jest z lepszym snem i wydzielaniem GH),
poprawia witalność i dodaje energii w ciągu dnia,
łagodzi stres,
relaksuje i odpręża,
wspomaga funkcję nabłonka przewodu pokarmowego,
odbudowuje florę bakteryjną jelit,
poprawia koncentrację.
Ciekawostką jest, że zablokowanie działania GABA w organizmie człowieka, będzie wywoływało tzw. zespół niespokojnych nóg, co jest dość częstą przypadłością osób cierpiących na bezsenność, czy mających nadmiernie stresujący tryb życia. (2)
Zastosowanie w sporcie
W suplementacji sportowej GABA wykorzystywany jest głównie podczas pory wieczornej, jako pomoc dla procesu zasypiania i efektywniejszego snu. Taka właściwość sprawia, że produkt wspomaga regenerację, odpręża i pomaga w relaksacji tkanki mięśniowej. Dodatkowo wpływ na sekrecję hormonu wzrostu będzie sprzyjał wykorzystaniu aminokwasu podczas okresów rekompozycji sylwetki czy redukcji tkanki tłuszczowej.
Podanie GABA w formie doustnej, wywołuje dodatkowo efekt regenerujący układ pokarmowy, wszystko za sprawą rozkładu GABA m.in. na kwas masłowy, pod wpływem działania enzymów. Działa on, jako wsparcie energetyczne dla nabłonka. Wykorzystanie więc suplementów zawierających w składzie kwas gamma-aminomasłowy przekłada się dodatkowo na poprawę funkcji naszego trawienia, jak i układu odpornościowego.
W suplementacji sportowej preparat typu GABA wykorzystywany jest nie tylko w porze nocnej. Z powodzeniem wyszukać możemy protokoły, które uwzględniały suplementację w porach okołotreningowych. Jak wykazują eksperymenty naukowe, zastosowanie dawek rzędu 3 g, wywołuje efekt nasilonej sekrecji hormonu wzrostu już po 60-90 minutach, co przełożyło się na znaczne wsparcie aktywności o charakterze wytrzymałościowym. Jednak wpływ suplementacji na poziom hipertrofii mięśniowej nie jest do końca poznany. (3)
GABA, a działanie nootropowe
Wpływ suplementacji na próg pobudliwości komórek pozazwojowych sprawia, że substancja ta wspomaga efekt koncentracji oraz skupienia, co znajduje swoje wykorzystanie podczas okresów wzmożonej pracy umysłowej. Kwas może więc, z powodzeniem wykorzystywany być przez studentów w okresie sesji, czy osoby pracujące umysłowo.
Dawkowanie
Standardowe dawkowanie preparatu oscyluje w granicach od 0,5 g do 1,5 g przyjętych 30 min przed snem. Osoby stosujące produkt, w swoich opiniach skuteczne działanie oceniają na dawki rzędu 2,5-3 g w porcji. Uzależnili jednak oni swoje odczucia od występowania efektu spłyconego oddechu, który niekoniecznie wskazuje na działanie produktu. Dawki początkowe rzędu 0,5-1,5 g, wydają się uzasadnione, a w miarę wzrostu tolerancji można nieco zwiększyć porcję.
Podsumowanie
Suplementacja GABA stanowi ciekawy dodatek w diecie osoby trenującej, który może przyczynić się do poprawy parametrów wysiłkowych. Wpływ suplementu na funkcje zasypiania, jak i samej jakości snu z powodzeniem wykorzystany może być w okresie wzmożonego stresu czy przygotowania przedstartowego, działając tonizująco i relaksacyjnie. Na suplementacji jednak nie zyskają jedynie sportowcy. Osoby pracujące umysłowo, mające stresujący i mocno eksploatacyjny tryb życia dla układu nerwowego (studenci), mogą nieco złagodzić negatywne skutki nocnego życia, poprawiając skupienie i koncentrację, co przełoży się na ich efektywność w ciągu dnia.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.