Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kreatyna z posiłkiem czy na czczo?

Kreatyna z posiłkiem czy na czczo?
Bazując na opisach zamieszczonych na etykietach suplementów i odżywek, łatwo dojść do wniosku, że zdecydowaną większość z nich należy przyjmować na pusty żołądek. Przykładem takiego środka jest kreatyna. W myśl tej zasady wiele osób przesuwa w czasie posiłki (choćby zwlekając z konsumpcją posiłku potreningowego), po to by substancja ta „w pełni się wchłonęła”. Warto się jednak zastanowić, czy zalecenie by kreatynę spożywać na czczo ma w ogóle jakiekolwiek racjonalne uzasadnienie

Czym jest kreatyna?

Kreatyna, (inaczej - kwas β-metyloguanidynooctowy), jest organicznym związkiem chemicznym pełniącym bardzo istotną rolę w przemianach energetycznych zachodzących w naszym organizmie. Zasadnicza jej rola sprowadza się do "odtwarzania" adenozynotrójfosforanu (ATP), czyli podstawowego wewnątrzkomórkowego nośnika energetycznego, co ma miejsce w specyficznych warunkach fizjologicznych jakie zachodzą przy intensywnej aktywności fizycznej. Dzięki powyższej właściwości, kreatyna zwiększa zdolności wysiłkowe. Dodatkowo substancja ta zwiększa uwodnienie komórek mięśniowych (co sprzyja rozbudowie masy mięśniowej) oraz pomaga zmagazynować większe ilości glikogenu. Wiele wskazuje na to, że suplementacja kreatyną wpływa także na aktywność enzymów uczestniczących w syntezie białek. Odnosząc się jedynie do możliwości zastosowania w sporcie, można powiedzieć, że dzięki odpowiednim zapasom kreatyny w mięśniach, posiadają one zwiększone rezerwy energetyczne, co umożliwia nie tylko poprawę zdolności wysiłkowych, ale także nasilenie procesów regeneracyjnych i wzrostu masy mięśniowej. Jest jedną z najsilniej działających substancji używanych w celu poprawy ogólnie rozumianej formy sportowej, a jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania zostały potwierdzone w licznych badaniach naukowych.

Na czczo czy z posiłkiem?

Trudno powiedzieć skąd wzięło się zalecenie by kreatyny nie przyjmować z posiłkami. Z pewnością nie wywodzi się ono z analizy danych dotyczących mechanizmów wchłaniania tej substancji z przewodu pokarmowego. Procesy te do tej pory nie są bowiem w pełni poznane. Podobnie też przykaz ten nie wywodzi się raczej z badań analizujących biodostępność kreatyny przy podaniu z posiłkiem lub na czczo i to nie dlatego, że takich badań nie ma – bo są, ale dlatego, że wyniki takich eksperymentów wcale nie wskazują, że przyjęcie wspomnianego związku z pokarmem zmniejsza efektywność suplementacji. Warto też mieć na uwadze, że kreatyna jest substancją naturalnie występującą w żywności, a obfitym źródłem jej są niektóre rodzaje mięsa…

Do dość ciekawych wniosków skłania badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z University College w Chichester, któremu przewodniczył dr Harris. Badacze postanowili porównać jak na poziom kreatyny w osoczu wpływa podanie tej substancji (w dawce 2,3g mono, czyli równe 2g czystej kreatyny), bądź to w postaci wodnego roztworu bądź też z porcją mięsa. Okazało się, że po konsumpcji mięsa wzrost stężenia kreatyny był mniej gwałtowny niż po przyjęciu płynnej jej postaci, ale za to utrzymywał się dłużej. Pomiary pola powierzchni pod krzywą stężenia w osoczu w obu wypadkach dały podobne wartości. Oznacza to, że za każdym razem taka sama dawka kreatyny ulegała wchłonięciu, tyle że przy konsumpcji mięsa trwało to trochę dłużej. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Odpowiedź brzmi – nie. Kreatyna nie jest bowiem substancją działającą doraźnie.

(Co ciekawe ci sami autorzy zaobserwowali, że przyjmowanie kreatyny w formie pastylek do ssania daje gorsze efekty niż przyjmowanie tej substancji w formie krystalicznego roztworu podanego w bardzo zimnej wodzie. Trudno wyjaśnić te różnice, niemniej nijak się one mają do omawianego tutaj tematu i należy je traktować jako ciekawostkę.)

Podsumowanie

Kreatynę jak najbardziej można przyjmować z posiłkiem. Biorąc pod uwagę, iż istnieją dowody w postaci badań naukowych, że same węglowodany jak i mieszanka białka i węglowodanów nasilają proces wysycania mięśni tą substancją, spożywanie kreatyny z posiłkami zasobnymi w wymienione składniki może być wręcz korzystne.

Źródła: J Membr Biol 2005 Oct; 207 (3): 183-95. J Sport Sci 2002 Feb; 20 (2): 147-51.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.