Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Miłorząb dwuklapowy – czy wspiera funkcje umysłowe?

Suplementy diety i leki zawierające ekstrakty z miłorzębu dwuklapowego polecane są jako środki wspomagające funkcje kognitywne, a przede wszystkim - poprawiające pamięć i koncentrację. W związku z tym sięgają po nie z jednej strony osoby starsze, a z drugiej również ludzie młodzi, w tym uczniowie, studenci, pracownicy umysłowi zakładając, iż dzięki suplementacji poprawią swoje wyniki w nauce, pracy, ułatwią codzienną egzystencję. Czy jednak tego typu oczekiwania mają pokrycie w faktach?

Czym jest miłorząb dwuklapowy?

Miłorząb dwuklapowy zwany też Gingko biloba, to gatunek drzewa należącego do rodziny miłorzębowatych i pochodzącego z Chin. Liście miłorzębu są źródłem licznych, bioaktywnych substancji, z grupy flawonoidów, terpenów i proantocyjanidyn. Uważa się, że związki te usprawniają przepływ krwi przez naczynia krwionośne, szczególnie w obrębie mózgu, poprawiają też ukrwienia ślimaka w uchu wewnętrznym, zmniejszają przepuszczalności naczyń i zwiększają ich elastyczność, a także stymulują w komórkach śródbłonka aktywność czynników wazodylatacyjnych. Dodatkowo, wspomniane substancje mają też chronić komórki krwi (erytrocyty) przed hemolizą, ułatwiać wykorzystanie tlenu i glukozy przez komórki mózgowe, jak również zmniejszać lepkość plazmy i krwi całkowitej, hamując agregację trombocytów i erytrocytów i ich adhezję do ścian, co zapobiega niedotlenieniu i apoptozie komórek mózgowych, zwiększa zdolność koncentracji, uczenia i zapamiętywania. Tyle w teorii, a co na temat działania miłorzębu mówi praktyka?

Miłorząb dwuklapowy w badaniach naukowych

Ponad wszelką wątpliwość można stwierdzić, że na korzyść stosowania preparatów zawierających ekstrakty z liści miłorzębu dwuklapowego przemawia przede wszystkim tradycja. Wspomniany surowiec jest bowiem stosowana niepamiętnych czasów w tradycyjnej medycynie chińskiej jako środek na wiele dolegliwości. Trudno jednak kierować się tym faktem przy weryfikacji skuteczności jakiegokolwiek suplementu czy leku. Rozstrzygające w powyższej kwestii mogą być co najwyżej badania naukowe, a tych w przypadku Gingko biloba nie brakuje. Czy jednak ich lektura skłania do optymistycznych wniosków?

Analizując dostępne dane należy uznać, że wyniki badań weryfikujące np. wpływ suplementacji miłorzębem dwuklapowym na ogólnie pojęte zdrowie i kondycję psychiczną nie jest do końca pewny, a wyniki badań – są niejednoznaczne. W niektórych próbach, zwłaszcza gdy stosowano duże, jednorazowe dawki (160 – 240 mg ekstraktów standaryzowanych), zaobserwowano pewien korzystny efekt w postaci poprawy funkcji poznawczych u osób w wieku podeszłym ze stwierdzoną demencją i objawami neuropsychiatrycznymi.

Czy jednak młode zdrowe osoby mogą skorzystać na suplementacji miłorzębem?

Niestety wygląda na to, że nie.

Zdaniem autorów opublikowanej w Human Psychopharmacology w 2012 roku pracy opartej na przeglądzie przeprowadzonych do tej pory badań eksperymentalnych stosowanie ekstraktów z Ginkgo biloba nie przynosi korzystnych efektów w postaci poprawy koncentracji, pamięci, zdolności kojarzenia w tego typu wypadkach. Dostępna literatura naukowa wskazuje, że ludzie młodzi, w tym studenci, uczniowie, pracownicy umysłowi raczej nie doświadczą pozytywnych skutków suplementacji. Preparaty zawierające ekstrakty z miłorzębu mogą być natomiast przydatne w przypadku osób starszych.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.