BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak w prosty sposób poprawić pamięć?

Problemy z zapamiętywaniem informacji, dotyczą nie tylko osób starszych. Jak powszechnie wiadomo pamięć, podobnie jak mięśnie można ćwiczyć i doskonalić. Mało kto jednak wie, iż proces zapamiętywania można usprawnić, zwracając szczególną uwagę na jakość i rodzaj spożywanej żywności oraz prowadząc odpowiedni tryb życia. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się cenne w kontekście pracy nad doskonaleniem pamięci oraz w profilaktyce występowania problemów z zapamiętywaniem.

Unikaj kwasów tłuszczowych trans

O kwasach tłuszczowych trans, używanych do produkcji słodyczy i wyrobów cukierniczych, a także obecnych w produktach głęboko smażonych i daniach typu fast food,  powszechnie wiadomo, że niekorzystnie wpływają na kondycję układu krążenia, zwiększając ryzyko występowania poważnych dolegliwości. Nie jest również tajemnicą, iż dieta bogata w te kwasy tłuszczowe sprzyja agresywnemu zachowaniu a także zwiększa prawdopodobieństwo występowania epizodów depresyjnych oraz negatywnie wpływa na nastrój i samopoczucie. Najnowsze doniesienia ze świata nauki, wskazują również na istotną zależność pomiędzy zwiększonym spożyciem kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans, a pogorszeniem pamięci. Naukowcy uważają, iż dzieje się tak, ponieważ nadmiar kwasów tłuszczowych trans w diecie nasila negatywne skutki działania stresu oksydacyjnego na komórki nerwowe.

Pij kawę

Kawa, będąca źródłem kofeiny,  niegdyś wyklinana i obwiniana za szkodliwy wpływ na zdrowie, wraca do łask jako napój o wielu pozytywnych właściwościach. Co prawda, od lat mocna kawa to towarzysz wielu nocnych posiedzeń, ukierunkowanych na „żmudne” przyswajanie wiedzy, jednak przez większość osób napój ten postrzegany bywa wyłącznie jako pobudzacz – czyli środek zapobiegający zmęczeniu i zaśnięciu nad książkami. W świetle najnowszych doniesień, potencjał kofeiny w kwestii zapamiętywania może być znacznie większy. Wyniki badań opublikowanych w styczniu 2014 roku na łamach czasopisma Nature Neuroscience wskazują, iż osoby przyjmujące kofeinę po zakończeniu testu wymagającego przyswojenia sporej ilości informacji i szczegółów, zapamiętywały znacznie więcej niż osoby otrzymujące placebo. Optymalna dawka tej substancji pozwalająca usprawnić działanie mechanizmów odpowiadających za pamięć długotrwałą wynosi 200 mg – przy dawkach zwiększonych do 300 mg nie zaobserwowano lepszych efektów związanych z zapamiętywaniem. Jak więc widać, kawa wypita po solidnym przyswajaniu wiedzy ( a nie przed) może sprawić, iż znacznie więcej informacji pozostanie w pamięci.

Bądź aktywny fizycznie!

Wysiłek fizyczny uważany jest za jedną z najbardziej korzystnych i opłacalnych form terapii, mających na celu poprawę pamięci oraz utrzymanie umysłu w dobrej kondycji.  Naukowcy podkreślają, iż szczególne znaczenie w zapobieganiu problemom z zapamiętywaniem posiada wysiłek o charakterze aerobowym. Beneficjentami korzystnego wpływu aktywności fizycznej są ludzie w każdym wieku – zarówno dzieci, u których ruch pozytywnie wpływa na procesy zapamiętywania i uczenia, jak również osoby starsze, u których problemy z pamięcią są konsekwencją starzenie się mózgu.

Podsumowanie

Sposób odżywiania oraz tryb życia mogą wpływać na jakość procesów związanych z zapamiętywaniem informacji. Aby zwiększyć wydajność pamięci warto między innymi zrezygnować z pokarmów będących źródłem kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans oraz uwzględnić regularną aktywność fizyczną do tygodniowego rozkładu zajęć. Pomocna w zapamiętywaniu informacji okazuje się być także kofeina.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.