Wiele osób, nie tylko wśród trenujących jakąkolwiek dyscyplinę sportu, zastanawia się nad tym, jakie suplementy warto stosować w sytuacji, gdy chcemy poprawić swoją kondycję zdrowotną. Wybór na rynku suplementacyjnym jest ogromny i ciężko zdecydować się na coś konkretnego, bez specjalistycznej wiedzy w tym kierunku. Z kolei stali bywalcy siłowni obeznani się raczej w suplementach wpływających bezpośrednio na ich sylwetkę, a niekoniecznie na zdrowie.
Bez wątpienia wśród podstaw znajdą się tak istotne składniki, jak: witamina D3, omega 3, magnez, czy wapń, które wraz z dietą ciężko jest dostarczyć, a pełnią one w naszym organizmie niezmiernie istotną rolę. Są jednak związki, które teoretycznie nie są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a nawet życia. Jednak odgrywają istotną rolę w tym, jak się możemy czuć, jak unikać infekcji, regulować poziom testosteronu, czy nawet wydłużyć czas naszego życia, a na tym bez wątpienia większości z nas zależy najbardziej.
Substancją tą zdecydowanie jest resveratrol, czyli organiczny związek chemiczny zaliczany do polifenolowej pochodnej stilbenu. Bogatym jego źródłem są między innymi winogrona, a w szczególności ich skórka. Problem jednak w tym, że aby dostarczyć zalecane ilości musielibyśmy spożyć ich kilka kg dzienne, co wiązałoby się ze spożyciem ogromnej ilości cukru. W mniejszych ilościach obecny jest on w: orzechach ziemnych, czarnej porzeczce i morwie. Źródłem jego jest również roślina o nazwie rdestowiec ostrokończysty.
Właściwości resveratrolu
redukcja objawów starzenia w badaniach na zwierzętach,
działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe,
zmniejszenie stanów zapalnych,
nasilanie mechanizmu usuwania z organizmu zużytych komórek,
zwiększenie elastyczności aorty, co może przekładać się na wzrost kondycji i długość pracy naszego serca,
zwiększenie koordynacji ruchowej,
brak negatywnego wpływu na gęstość kośćca wraz z wiekiem,
obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
zmniejszenie umieralności na niewydolność sercowo-płucną,
możliwy wpływ na zmniejszenie apetytu,
pozytywne działanie na wpływ metali ciężkich i promieniowanie UV,
pozytywny wpływ na wolne rodniki,
pozytywne działanie na układ żylny w walce z żylakami,
pozytywny wpływ na jakość skóry,
wspomaganie funkcji naczyń włosowatych,
pozytywny wpływ na metabolizm.
Zastosowanie resveratrolu
częste infekcje i choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze, np. candida, gronkowiec, przeziębienia,
w czasie leczenia chorób autoimmunologicznych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów,
w walce z nowotworami,
w sytuacji walki z żylakami,
w leczeniu trądziku i innych problemów skórnych o podłożu bakteryjnym,
leczenie hipercholesterolemii,
przy nadmiernym apetycie i otyłości,
osteoporoza,
menopauza,
andropauza,
choroby serca,
poprawa możliwości organizmu w wysiłku,
problemy trawienne.
Dawkowanie resveratrolu
Pozytywne efekty w badaniach wykazywały ilości od 300 do 600 mg. Nie stwierdzono znacznych efektów ubocznych przy większych dawkach suplementacji. Jedyne możliwe działanie to znaczne obniżenie apetytu. Niektóre badania wykazały wahania poziomu bilirubiny i albuminy w osoczu krwi. Jednak w znacznie przekroczonej dawce, niż zalecana.
Z czym łączyć resveratrol?
Łączyć go można w zasadzie z każdym suplementem. Nie ma w tym kierunku żadnych przeciwwskazań. W sytuacji, gdy chcemy wspomóc prozdrowotne działanie, można przemyśleć wprowadzenie adaptogenów w postaci:
Również sprawdzić się połączenie wapnia z witaminą D3 i K2 oraz omega 3
Podsumowanie
W obecnych czasach, kiedy to narażeni jesteśmy z każdej strony na negatywny wpływ stresu, wpływ metali ciężkich z pożywienia, ataków bakteryjnych, wirusowych, problemów ze stawami, funkcjonowaniem układu pokarmowego, czy po prostu wpływem wieku, zdecydowanie warto przemyśleć suplementację resveratrolem, który jest w stanie wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie i funkcjonowanie bez licznych problemów zdrowotnych.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.