Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Sterydy i prohormony w suplementach – czy wiesz, co jesz?

Sterydy i prohormony w suplementach – czy wiesz, co jesz?
Jeśli śledziłeś doniesienia na temat odżywek i suplementów z ostatnich kilku lat, na pewno zdajesz sobie sprawę z ilości nadużyć z którymi miał do czynienia rynek.

Badania naukowe

W jednym z najnowszych badań kanadyjscy badacze z Uniwersytetu w Guelph sprawdzili 41 różnych kapsułek, 2 sproszkowane produkty oraz 1 w tabletkach. Dokonano analizy z wykorzystaniem technologii DNA. Wyniki? Porażające. W suplemencie w którym miała znajdować się roślina (Acacia rigidula) nie znaleziono nawet jej śladów. Tam gdzie miało być mango, nie było śladu mango, w kolejnym produkcie z jagodą acai – nie znaleziono nawet grama Acai Berry. Ogółem sprawdzono 44 produkty, 12 różnych producentów.

Wyniki badania

 • Mniej niż 50% produktów zawierało deklarowane substancje aktywne!
 • W 30% suplementów nie znaleziono najważniejszego związku, wyszczególnionego na opakowaniu – za to znaleziono nie wykazaną na opakowaniu substancję (substytut)! Dlaczego? Ma to uzasadnienie cenowe, zamiast deklarowanych na opakowaniu umieszcza się np. wielokrotnie tańsze związki (koronny przykład – zamiast orotanu kreatyny – monohydrat).
 • 20% suplementów zawierała odpowiednie substancje wyszczególnione na opakowaniu produktu, ale także zanieczyszczenia (inne, nie wykazane na opakowaniu związki)!
 • Tylko 40% produktów miało etykiety w 100% zgodne z zawartością opakowania.
 • 60% etykiet suplementów kryło mniejsze lub większe oszustwa.

Ale to nie wszystko, często za wyjątkowo dobre działanie danego suplementu odpowiadają dodatki mające wpływ na układ hormonalny (prohormony, farmakologiczne „spalacze” i sterydy).

Najsłynniejsze przypadki nadużyć z ostatnich kilku lat dotyczą firmy ALRI:

 • W „spalaczu tłuszczu” VENOM HYPERDRIVE 3.0 znaleziono sibutraminę (wycofany, farmakologiczny środek do leczenia otyłości).
 • ERGOMAX LMG (zawierał steryd: DMT, czyli Desoxymethyltestosterone, madol – designer drug opracowany przez BALCO),
 • PROSTANOZOL (zawierał odpowiednik winstrolu – stanozololu)
 • JUNGLE WARFARE (jak się okazało, JW "blokował" produkcję endogennego testosteronu, miał zwierać 5a-dehydro-etiocholane-1,4,6-trien-3-one-17-ol, a zawierał metylowany testosteron!)
 • METHOXY-TRN – wewnątrz znaleziono oralną wersję trenbolonu (o znacznie słabszym działaniu),

Wiele przypadków odnotowano u Gaspari Nutrition:

 • W produkcie DETONATE znaleziono amfetaminę oraz jej kilka pochodnych (dane WADA),
 • W produkcie SPIRODEX - geranium/DMAA (obecnie wycofane),
 • HALODROL-50 – zawierał lekko zmodyfikowany słynny steryd anaboliczno-androgenny opracowany na potrzeby sportowców z NRD (oral turinanbol). Ale to nie wszystko w halodrolu znaleziono również DMT (madol),
 • NOVEDEX XTREME / NOVEDEX XT (ATD) – mógł powodować pozytywny wyniki testu antydopingowego (w moczu osób stosujących NOVEDEX znajdowano śladowe ilości boldenonu i jego metabolitów),

W wielu przypadkach sportowcy stosujący środki dopingujące sugerują, że zabronione substancje znalazły się w ich ciele przypadkiem, gdyż spożywali suplementy diety. Może to zabrzmieć absurdalnie, ale czasem faktycznie sportowiec nie jest winien „wpadki”.

„Szerokim echem w świecie sportu odbił się przypadek niemieckiego lekkoatlety, mistrza olimpijskiego z Barcelony w biegu na 5 km, Dietera Baumanna, u którego w listopadzie 1999 roku stwierdzono obecność nandrolonu. W grudniu tegoż roku, po badaniach przeprowadzonych w laboratorium antydopingowym w Kolonii, poinformowano, że możliwym źródłem zabronionego steroidu była... pasta do zębów. Zidentyfikowano w niej m.in. norandrostendion” („Problem zanieczyszczenia odżywek środkami uznanymi za dopingujące w sporcie”.)

Kolejne badanie

W dużym badaniu z 2001-2002 roku wykazano, że na 634 produkty sprzedawane jako suplementy diety, 15% z nich było skażonych sterydami lub prohormonami. Wykazano obecność metanabolu, stanozololu (winstrolu), boldenonu, etylowanego testosteronu czy oxandrolone’u (anavaru). Szczytem bezczelności była sprzedaż multiwitamin, witaminy C oraz magnezu skażonych metanabolem i winstrolem (farmakologiczne domieszki znaleziono w śladowych ilościach, ale mimo wszystko - chyba nikt nie chciałby spożywać podobnych "wzbogaconych" preparatów). Co ciekawe, w jednym z badań w produktach "prohormonalnych" (w formie rozpuszczalnych tabletek) wykazano zawartość 16,8 mg metanabolu w tabletce, drugi testowany preparat zawierał 14.5 mg winstrolu (były to odpowiednio Parabolon-S oraz Stanozolon-S, firmy pharm-tec). Dla osoby nie mającej styczności z dopingiem dawka 16 mg metanabolu mogłaby być wystarczająca (wzrost siły i masy) – takie ilości wystarczą, by mieć pozytywny wynik testu antydopingowego.

Podsumowanie

Należy dobrze zastanowić się nad stosowaniem produktów mających wątpliwej jakości producenta. Osobnego artykułu wymagałaby kwestia zaniżania procentowego udziału białka w odżywkach koncentratach, hydrolizatach i izolatach (WPC, WPH, WPI) np. na rzecz (wielokrotnie tańszych) węglowodanów. Zdarzały się przypadki wykrywania nadużyć w ilości białka u producentów z USA np. o 15-30% (np. DYMATIZE, sports one). Często na tych samych badaniach znakomicie wypadali rodzimi producenci odżywek (np. olimp).

Źródła: “Metabolism of androsta-1,4,6-triene-3,17-dione and detection by gas chromatography/mass spectrometry in doping control”. Parr MK1, Fusshöller G, Schlörer N, Opfermann G, Piper T, Rodchenkov G, Schänzer W. 2. “USADA Dietary Supplement High Risk List” http://www.usada.org/supplement411/high-risk-list 3. http://anabolicminds.com/forum/content/less-than-half-4935/ 4. http://www.steroidology.com/forum/anabolic-steroid-forum/83696-anabolic-steroids-found-gaspari-nutrition-s-supplements.html 5. „Problem zanieczyszczenia odżywek środkami uznanymi za dopingujące w sporcie”. Andrzej Pokrywka, Dorota Kwiatkowska1, Zbigniew Obmiński,Ewa Turek-Lepa, Ryszard Grucza. Zakład Badań Antydopingowych, Instytut Sportu, Warszawa Zakład Endokrynologii, Instytut Sportu, Warszawa 6. J Mass Spectrom. 2008 Jul;43(7):892-902. doi: 10.1002/jms.1452. “Nutritional supplements cross-contaminated and faked with doping substances.” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18563865 7. Biomed Chromatogr. 2007 Feb;21(2):164-8. “High amounts of 17-methylated anabolic-androgenic steroids in effervescent tablets on the dietary supplement market.” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17146762

W artykule mówimy o: Zdrowie Suplementy i odżywki