Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Suplementacja glicyną poprawia jakość snu

Suplementacja glicyną poprawia jakość snu
W „świecie suplementów” przyjęło się, że chcąc poprawić jakość snu, należy sięgnąć po preparat magnezowo-cynkowy typu ZMA, melatoninę, bądź kwas gamma-aminomasłowy. Tymczasem są też inne skuteczne środki pozwalające zasypiać szybciej, spać głębiej i wstawać bardziej wypoczętym. Niezwykle niedocenianym w tej materii składnikiem suplementów jest glicyna!

Glicyna – co to takiego i jaką rolę spełnia?

Jest aminokwasem endogennym,  a więc organizm ludzki ma możliwość jego syntezy, a dodatkowo w pewnych ilościach występuje on w pokarmie. Powyższe fakty sprawiają, że zainteresowanie jego ewentualną suplementacją jest niewielkie. Tymczasem aminokwas ten oprócz tego, że buduje białka ustrojowe, pełni także funkcję neuroprzekaźnika o charakterze tłumiącym. Mało tego, przypisuje mu się też wpływ na syntezę hormonu wzrostu. Dodatkowo glicyna (obok argininy) jest także prekursorem kreatyny. Biologiczna rola tego aminokwasu wiąże się między innymi z czynnym udziałem w tworzeniu kwasów żółciowych oraz hemu (niebiałkowy fragment wielu enzymów). Aminokwas ten jest również niezbędny w procesie syntezy glutationu – silnego wewnątrzustrojowego antyoksydanta.

Glicyna a sen

Jak zostało wspomniane, glicyna pełni w organizmie funkcję neuroprzekaźnika, a jej rola polega na „wyciszaniu” układu nerwowego (oczywiście jest to duże uproszczenie, lecz przemawia do wyobraźni). Fakt ten sprawia, iż odpowiednie zaopatrzenie organizmu w ten składnik, ma szczególne znaczenie w okresie poprzedzającym nocny spoczynek. Istnieją dowody na to, że suplementacja glicyną w dawce około 3g pozwala spać lepiej i głębiej. Przekłada się to na lepsze funkcjonowanie organizmu w kolejnym dniu i poprawą funkcji kognitywnych, mniejszą sennością – nawet w przypadku niedoboru snu! Fakt ten potwierdzają badania wykonanie przez Bannai i wsp (2012):

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3328957/

Co istotne, wyniki powyższego eksperymentu nie są odosobnione i mają poparcie w co najmniej dwóch innych badaniach naukowych. Producenci suplementów nie wykorzystują tego faktu w praktyce. Brakuje na rynku preparatów dedykowanych osobom skarżącym się na problemy ze snem, czy też środków „wspierających nocną regenerację” , które oparte byłyby na glicynie.

Gdzie znaleźć glicynę

Glicyna obecna jest w pokarmach białkowych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Chcąc wykorzystać jej kierunkowe działanie, warto sięgnąć po odpowiedni preparat będący jej skoncentrowanym źródłem. Glicyna występuje na naszym rynku w postaci monopreparatu. Jest też składnikiem niektórych środków mających rzekomo zwiększać produkcję hormonu wzrostu, a także znaleźć ją można w suplementach aminokwasowych.

Podsumowanie

Zastosowanie około 3g glicyny w okresie poprzedzającym nocny spoczynek może ułatwić zasypianie, pogłębić jakość snu i zminimalizować ewentualne skutki jego niedoboru (gdyby się okazał z jakiś przyczyn zbyt krótki).