Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementacja glicyną poprawia jakość snu

W „świecie suplementów” przyjęło się, że chcąc poprawić jakość snu, należy sięgnąć po preparat magnezowo-cynkowy typu ZMA, melatoninę, bądź kwas gamma-aminomasłowy. Tymczasem są też inne skuteczne środki pozwalające zasypiać szybciej, spać głębiej i wstawać bardziej wypoczętym. Niezwykle niedocenianym w tej materii składnikiem suplementów jest glicyna!

Glicyna – co to takiego i jaką rolę spełnia?

Jest aminokwasem endogennym,  a więc organizm ludzki ma możliwość jego syntezy, a dodatkowo w pewnych ilościach występuje on w pokarmie. Powyższe fakty sprawiają, że zainteresowanie jego ewentualną suplementacją jest niewielkie. Tymczasem aminokwas ten oprócz tego, że buduje białka ustrojowe, pełni także funkcję neuroprzekaźnika o charakterze tłumiącym. Mało tego, przypisuje mu się też wpływ na syntezę hormonu wzrostu. Dodatkowo glicyna (obok argininy) jest także prekursorem kreatyny. Biologiczna rola tego aminokwasu wiąże się między innymi z czynnym udziałem w tworzeniu kwasów żółciowych oraz hemu (niebiałkowy fragment wielu enzymów). Aminokwas ten jest również niezbędny w procesie syntezy glutationu – silnego wewnątrzustrojowego antyoksydanta.

Glicyna a sen

Jak zostało wspomniane, glicyna pełni w organizmie funkcję neuroprzekaźnika, a jej rola polega na „wyciszaniu” układu nerwowego (oczywiście jest to duże uproszczenie, lecz przemawia do wyobraźni). Fakt ten sprawia, iż odpowiednie zaopatrzenie organizmu w ten składnik, ma szczególne znaczenie w okresie poprzedzającym nocny spoczynek. Istnieją dowody na to, że suplementacja glicyną w dawce około 3g pozwala spać lepiej i głębiej. Przekłada się to na lepsze funkcjonowanie organizmu w kolejnym dniu i poprawą funkcji kognitywnych, mniejszą sennością – nawet w przypadku niedoboru snu! Fakt ten potwierdzają badania wykonanie przez Bannai i wsp (2012):

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3328957/

Co istotne, wyniki powyższego eksperymentu nie są odosobnione i mają poparcie w co najmniej dwóch innych badaniach naukowych. Producenci suplementów nie wykorzystują tego faktu w praktyce. Brakuje na rynku preparatów dedykowanych osobom skarżącym się na problemy ze snem, czy też środków „wspierających nocną regenerację” , które oparte byłyby na glicynie.

Gdzie znaleźć glicynę

Glicyna obecna jest w pokarmach białkowych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Chcąc wykorzystać jej kierunkowe działanie, warto sięgnąć po odpowiedni preparat będący jej skoncentrowanym źródłem. Glicyna występuje na naszym rynku w postaci monopreparatu. Jest też składnikiem niektórych środków mających rzekomo zwiększać produkcję hormonu wzrostu, a także znaleźć ją można w suplementach aminokwasowych.

Podsumowanie

Zastosowanie około 3g glicyny w okresie poprzedzającym nocny spoczynek może ułatwić zasypianie, pogłębić jakość snu i zminimalizować ewentualne skutki jego niedoboru (gdyby się okazał z jakiś przyczyn zbyt krótki).

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.