Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

(gotowe)Co lepsze – trening EMS czy tradycyjna siłownia?

(gotowe)Co lepsze – trening EMS czy tradycyjna siłownia?
Trening EMS (ang. Electrical Muscle Stimulation) to rodzaj treningu, w którym mięśnie są stymulowane elektrycznie. Trening metodą EMS (elektrostymulacja) może wydawać się nowinką techniczną, jednak tego typu rozwiązania znane są już od lat 60.

Po co stosuje się elektrostymulację mięśni?

W fizjoterapii bardzo często wykorzystujemy metodę elektrostymulacji mięśniowej do leczenia pacjentów. Elektrostymulacja ma na celu pobudzenie mięśni poprzez impulsy elektryczne wysyłane za pomocą elektrod umieszczonych na ciele. W treningu EMS jest to specjalny kombinezon, który obejmuje największe grupy mięśniowe. Czy trening w tej formie jest efektywny? Czy jest bezpieczny? Dowiedz się więcej, czytając poniższy tekst.

Na czym polega trening z urządzeniem do elektrostymulacji?

Trening z użyciem EMS polega na wykorzystaniu specjalnej aparatury do generowania impulsów elektrycznych. Tutaj nie ma potrzeby wykorzystywania maszyn treningowych ani specjalistycznego sprzętu siłowego. Urządzenie EMS emituje bodźce elektryczne, które mają za zadanie obciążyć mięśnie tak, jakbyśmy wykonali intensywny trening z ciężarami. Po założeniu specjalnego kombinezonu i podłączeniu urządzenia do konsoli możemy wybrać odpowiednią intensywność treningu. Zazwyczaj całość treningu mieści się w granicach 20 minut. Elektrody, które umieszczone są na dużych grupach mięśniowych, zmuszają je do skurczu.

Trening polega na wykonywaniu podstawowych ćwiczeń, takich jak przysiady, wykroki, skłony, pompki, unoszenie ramion, uginanie czy wyprosty przedramion. EMS ma za zadanie zmęczyć Twoje mięśnie tak, jakbyś dźwigał spore ciężary. Osoby, które doświadczyły treningu w tej formie, mogą zauważyć, że zwykły przysiad, który jest stymulowany urządzeniem, jest dużo cięższy w wykonaniu.

Podsumowując tę kwestię, EMS nie polega na wykonywaniu ćwiczeń z ciężarkami. Jeśli nawet są one użyte, to zazwyczaj są to bardzo lekkie hantelki. Całość systemu opiera się na specjalnie dobranym rodzaju impulsu elektrycznego oraz intensywności pobudzania mięśni.

Trening EMS — czy jest bezpieczny?

Trening EMS jest w pełni bezpieczny. Nie ma żadnych skutków ubocznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie. Pewne obawy mogą wynikać z faktu, że przez nasze ciało przepuszczamy prąd. Musimy jednak pamiętać, że natężenie takich impulsów jest niewielkie i nie ma nic wspólnego z prądem, jaki mamy w gniazdku elektrycznym. Oczywiście zawsze trzeba zachować minimum bezpieczeństwa jak w przypadku treningu siłowego.

Kto nie powinien korzystać z EMS?

Osoby z rozrusznikiem serca, mające problemy kardiologiczne lub z nadciśnieniem nie powinny korzystać z EMS. Podobnie osoby z trudnościami oddechowymi I czy chorobami neurologicznymi powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Również rekonwalescenci po urazach i osoby mające w ciele np. metalowe implanty, śruby, płytki, nie powinny korzystać z tej formy treningu.
Należy zaznaczyć, że trening w formie elektrostymulacji powinien być przeprowadzony przez przeszkolonego trenera.

Zalety EMS

Wady i zalety treningu EMSBez wątpienia największą zaletą treningu EMS jest możliwość pobudzania mięśni nawet w trakcie leczenia kontuzji. Do treningu nie są wymagane znaczne obciążenia, a więc ryzyko dalszego uszkodzenia mięśni czy stawów maleje. Co więcej, trening nadaje się dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Kolejną zaletą jest krótki czas trwania treningu (nie ma możliwości, aby wykonać dobry, tradycyjny trening siłowy w trakcie 20 minut). Dodatkowo taki trening aktywuje propriocepcje. W fizjoterapii zjawisko to określamy świadomością ruchową. Trening EMS jest tak samo efektywny w odchudzaniu dla osób początkujących, jak tradycyjny trening HIIT.

Wady treningu EMS

Do wad elektrostymulacji możemy zaliczyć to, że nie sprawdza się ona u osób zaawansowanych. Tutaj jedynie bodźce EMS możemy wykorzystać jedynie do rozluźnienia mięśni albo wsparcia treningu pod kątem zwiększenia czucia mięśniowego. Same elektrody nie zastąpią tradycyjnego wysiłku osobie zaawansowanej.

Podobnie ma się kwestia zmian kompozycji sylwetki. Na przemianach z użyciem EMS najczęściej widzimy osoby mocno otyłe, które schudły do pewnego poziomu. Ciężko wypracować tutaj sylwetkę typowo atletyczną. Bodziec jest zbyt słaby, aby pobudzić mięśnie do solidnego wzrostu.

To, co było zaletą w poprzednim akapicie, jest jednocześnie wadą. Mam przede wszystkim na myśli to, że tradycyjny trening nie tylko obciąża mięśnie. Podczas podnoszenia ciężarów obciążamy i jednocześnie wzmacniamy również aparat ruchu. Wzmocnieniu ulegają ścięgna, więzadła i stawy. W przypadku EMS pobudzamy tylko mięśnie. Trening z użyciem elektrostymulacji jest mało funkcjonalny, a impulsy elektryczne nie zastąpią treningu na siłowni.

Czy trening EMS daje efekty?

Aby ocena efektów treningu EMS była obiektywna, powinniśmy przyjrzeć się mu pod kątem grupy początkującej i średniozaawansowanej. Zdecydowanie największe korzyści osiągną osoby, które wcześniej prowadziły siedzący tryb życia. Impulsy elektryczne, nawet o słabej intensywności, będą bardzo mocno wpływać na pobudzenie metabolizmu, jak i mięśni do wzrostu. Metoda ta będzie dla osób początkujących bardzo dobrym sposobem na osiągnięcie podobnych efektów jak na siłowni.

Sprawa się komplikuje, gdy mamy do czynienia z osobą średniozaawansowaną i zaawansowaną. Osoby wytrenowane nie będą tak podatne na impulsy elektryczne (ich efekty), jakie serwuje metoda EMS. Trening z ciężarkami, który był wykonywany przez dłuższy czas, daje zdecydowanie silniejszego bodźca do zmian niż trening z urządzeniem. Podobnie wskazują badania. Trening z urządzeniem nie miał wpływu m.in. na wzrost wydatku energetycznego średnio wytrenowanych mężczyzn. W przypadku osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych sam trening EMS to za mało.

O czym należy pamiętać, korzystając z treningów EMS?

  • Trening EMS pozwala na wykonanie krótkiego i intensywnego wysiłku.
  • Impuls elektryczny obciąża mięśnie i znacznie zwiększa trudność wykonywania podstawowych ćwiczeń.
  • Trening w tej formie najlepiej działa na początkujących i słabo wytrenowanych.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4789460/?fbclid=IwAR1w5hq-VfwoZk7L7LdrGZLNQmy87p6rgcIB4JLYWY5bP29I-nPmk3bk-6w https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22158139/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21993042/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.