Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

CrossFit - najszybciej spala tłuszcz i buduje siłę

CrossFit - najszybciej spala tłuszcz i buduje siłę
Słuszny trend i moda nadciągająca z USA. Proste treningi, które angażują wszystkie mięśnie naszego ciała . Zainteresowanie tą formą aktywności dotyczy w równym stopniu kobiet jak i mężczyzn. Najszybsza droga do redukcji tkanki tłuszczowej, zwiększania wytrzymałości, polepszenia szybkości, zwiększenia siły, koordynacji. Jednak na początek istotna uwaga, te treningi wyglądają niewinnie, ale stanowią ogromne wyzwanie dla organizmu. Bardzo często twoje tętno osiągnie 170-190 uderzeń na minutę, co dla średnio-wytrenowanej osoby może skończyć się fatalnie.

W 33 numerze CrossFit Jurnal (amerykańskiej publikacji propagującej CrossFit, zdrowe odżywianie itd.) przytoczona jest historia zapaśnika, RANGERA i członka oddziału antyterrorystycznego SWAT BRIANA, który po wykonaniu treningu CrossFit (wymachy sztangielką - ang. swings w seriach po 50 powtórzeń) wylądował w szpitalu. Nie oznacza to, iż CrossFit jest niebezieczny, ale należy wdrażać się stopniowo.

Najważniejszym elementem treningów kompleksowych są ćwiczenia angażujące niemal całe ciało takie jak:

 1. Wymach sztangielką (swing). Ćwiczenie wykonujemy następująco – stajemy w szerokim rozkroku, umieszczamy sztangielkę między nogami. Chwytamy ciężar i podnosimy go dynamicznie na wysokość oczu. Następnie opuszczamy ciężar do pozycji startowej.
 2. Rwanie sztangielki (snatch) – wszystko identycznie jak w wymachu sztangielką – jednak staramy się umieścić ciężar nad głową, zatrzymać na chwilę i wracamy do pozycji wyjściowej.
 3. Sprawl/burpees – z pozycji stojącej wykonujemy przysiad, podpieramy się na rękach, wyrzucamy nogi do tyłu, wracamy do przysiadu, wyskakujemy w górę. Całość jak najszybciej.
 4. Pompki, podciąganie na drążku i przysiady – w sekwencji 5/10/15 – maksymalna ilość obwodów każdego z tych ćwiczeń.

Najciekawszą cechą treningów kompleksowych jest możliwość pracy zarówno w strefie tlenowej jak i beztlenowej. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie w jakiej strefie pracuję, najlepiej zaopatrzyć się w miernik naszego tętna – pulsometr. W trakcie treningu monitorujemy ilość uderzeń serca na minutę.

Trening CrossFit może zawierać także trening biegowy np. w takiej formie:

 • 12 burpess (sprawle; tj przysiad, wyrzut nóg w podporze, powrót do podporu, wyskok w górę)
 • 30 metrów sprint
 • 10 pompek z klaśnięciem

lub np.

 • 300 m biegu szybko
 • 15 burpess
 • 200 m szybko
 • 10 burpess
 • 100 m szybko – przerwa

Powtarzamy obwody do załamania szybkości. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danej aktywności (w szczególności jeśli masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, wady postawy, nadciśnienie, problemy ze wzrokiem, problemy np. z kręgosłupem).

Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo). Następnie, w miarę wzrostu kondycji – można pokusić się bieganie, na samym końcu wprowadzamy treningi kompleksowe/CrossFit.

Zainteresował Was CrossFit? Po wiecej informacji zapraszamy na Sportowe Forum Dyskusyjne.