Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy aktywność fizyczna może zahamować rozwój choroby Parkinsona?

Czy aktywność fizyczna może zahamować rozwój choroby Parkinsona?
Choroba Parkinsona to podstępna choroba, która pozbawia niezależności ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Wkrada się powoli, często zaczynając lekkim drżeniem ręki. W miarę postępu poruszanie się staje się coraz trudniejsze, a podstawowe zadania, takie jak chodzenie, mówienie, uśmiechanie się wymagają niesamowitego wysiłku.

Czasu nie zatrzymasz, ale...

Nawet jeśli umysł pozostaje bystry, ciało z każdym dniem staje się coraz bardziej niewspółpracujące. Nic dziwnego, że naukowcy wciąż badają temat, starając się zrozumieć chorobę, by móc ją szybko identyfikować, hamować jej rozwój i oczywiście działać prewencyjnie.

Jedno z takich przełomowych badań wskazało, że intensywne ćwiczenia mogą stymulować zmiany w mózgu prowadzące do spowolnienia postępu choroby Parkinsona.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na chorobę Parkinsona

Rygorystyczne programy ćwiczeń mogą zapewnić pacjentom z chorobą Parkinsona coś więcej niż tylko sposób na utrzymanie sprawności fizycznej. Odpowiedni plan treningowy może przedłużyć im lata dużej mobilności, niezależności i jakości życia. Nadal potrzebne są dalsze badania, ale te wstępne ustalenia dają duże nadzieje na przyszłość. Sugerują, że przy odpowiednich bodźcach mózg może być w stanie sam się wyleczyć, odbudowując i ponownie łącząc ścieżki nerwowe uszkodzone przez tę bezwzględną chorobę.

Badanie pilotażowe

Niedawne badanie pilotażowe z udziałem 10 pacjentów z chorobą Parkinsona we wczesnym stadium wykazało, że po 6 miesiącach ćwiczeń aerobowych o wysokiej intensywności neurony w mózgu wytwarzające dopaminę stały się zdrowsze i wytwarzały silniejsze sygnały. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem pomagającym w koordynacji ruchu, a jej niedobór powoduje objawy motoryczne choroby Parkinsona.

I choć wcześniejsze badania sugerowały, że ćwiczenia mogą tymczasowo złagodzić objawy choroby, to najnowsze odkrycia dają nadzieję na znacznie więcej.

Energiczne ćwiczenia mają moc

Okazuje się, że intensywne treningi mogą wywołać pozytywne zmiany na poziomie neuronalnym, przywracając połączenia dopaminergiczne w mózgu. Sugeruje to, że energiczne ćwiczenia mogą zdziałać więcej niż tylko krótkotrwałe złagodzenie objawów. Mogą wywoływać neuroplastyczność – wrodzoną zdolność mózgu do naprawy i przebudowy. To naprawdę fantastyczne perspektywy.

Walka o niezależność

Dla wielu osób chorych na chorobę Parkinsona utrzymanie niezależności jest ciągłą walką. Te nowe dowody otwierają możliwość, że ukierunkowane programy ćwiczeń o wysokiej intensywności mogą zmienić życie. Odbudowa uszkodzonych ścieżek motorycznych może przywrócić pacjentom z chorobą Parkinsona lata odnowionej mobilności i wolności, a nawet odwrócić postęp choroby. Potencjalny wpływ jest ogromny.

Jaki jest mechanizm wpływu ćwiczeń na odbudowę komórek nerwowych?

Chociaż naukowcy nie znają dokładnych mechanizmów, dzięki którym energiczne ćwiczenia pomagają spowolnić zwyrodnienie mózgu w chorobie Parkinsona, to mają pewne teorie.

Możliwości obejmują:

  • zwiększenie poziomu neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), białka niezbędnego dla zdrowia i funkcjonowania neuronów,
  • stymulowanie neuroplastyczności, aby pomóc neuronom dostosować się i zrekompensować straty,
  • zmniejszenie stanu zapalnego w mózgu,
  • ochrona neuronów wytwarzających dopaminę przed uszkodzeniem.

Profesor nadzwyczajny neurologii w Yale School of Medicine, dr Sule Tinaz stwierdził, że aktywność fizyczna prowadzi do zwiększonego poziomu neurotrofin w mózgu. Stymuluje to białka antyapoptotyczne, pośredniczy w gromadzeniu się i uwalnianiu pęcherzyków synaptycznych, aktywuje szlaki hamujące aktywność transportera dopaminy, zwiększa przepływ krwi i angiogenezę, wzmaga neurogenezę i zmniejsza stan zapalny.

Jak jest rola ćwiczeń w leczeniu choroby Parkinsona?

Ćwiczenia są istotną częścią leczenia choroby Parkinsona. Badania pokazują, że może poprawić mobilność, elastyczność, równowagę, drżenie i inne objawy motoryczne. Istnieją również dowody na to, że mają korzyści poznawcze.

W niedawnym badaniu Yale zamodelowano program treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) obejmujący jazdę na rowerze. Już po 6 miesiącach skany mózgu wykazały zwiększone sygnały transporterów neuromelaniny i dopaminy w porównaniu z poziomami przed wysiłkiem fizycznym, co wskazuje na odwrócenie neurodegeneracji.

Leki kontra ćwiczenia

Warto tutaj też zaznaczyć, że wiele osób chorujących na chorobę Parkinsona leczy się farmakologicznie. Jednak leki mogą jedynie złagodzić objawy, ale nie spowolnią postępu choroby. Tu ćwiczenia mają zdecydowaną przewagę. Oczywiście nikt nikogo nie zachęca do odstawienia leków — takie kwestie powinny być zawsze pod kontrolą lekarza. Chodzi jedynie o zaznaczenie tej niesamowitej różnicy.

Podsumowanie

Choroba Parkinsona to ciężka choroba, która wielu osobom odbiera normalne życie. Wyżej opisane odkrycia dają więcej nadziei na lepsze funkcjonowanie. Tak naprawdę każdy lekarz oprócz leków powinien także zachęcać do ćwiczeń i sugerować konsultację z trenerem lub fizjoterapeutą, żeby dopasować plan treningowy do potrzeb i możliwości. I choć wciąż jest wiele niewiadomych związanych z chorobą Parkinsona, to nie da się ukryć, że pewne zmiany w stylu życia (na każdym jego etapie) mogą naprawdę bardzo pomóc w prewencji, a także hamowaniu postępów choroby. Zapewniając neuroprotekcję i pobudzając wrodzone zdolności mózgu do gojenia, intensywne treningi mogą zasadniczo zmienić życie pacjentów z chorobą Parkinsona.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.