Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta i trening zapobiegają niebezpiecznym chorobom

Dieta i trening zapobiegają  niebezpiecznym chorobom
Z pewnością wiele razy słyszałeś, że dietą można wyleczyć różne schorzenia, poprawić swoje samopoczucie itp. Idąc do lekarza często słyszymy, że aby zniwelować jakieś dolegliwości, powinniśmy poprawić sposób odżywiania, wykluczyć lub dodać pewne produkty i wprowadzić jakąś aktywność fizyczną.

Być może zauważyliście też jak duży fanatyzm wdarł się do tematów związanych z dietą. Nagle w ciągu ostatnich dwóch czy trzech latach zrobiła się moda na różne procedury, oczyszczanie, wykluczenia produktów, jedzenie tego, niejedzenie czegoś innego, suplementacja rozpisana na godziny, posiłki itp. 

Początkującą osobę z pewnością takie coś odstrasza, bo wydaje się jej, że musi najpierw zrobić doktorat, żeby przystąpić do robienia śniadania. 

Spokojnie... Z dietą nie jest tak źle. Nie jest wcale taka trudna, szczególnie dla osób zdrowych, pozbawionych alergii, poważnych problemów skórnych itp. Najważniejsze to wybierać mądrze, spożywać jak najmniej przetworzone produkty, unikać żywności typu fast food, produktów dosładzanych i wzbogacanych ulepszaczami smaku i oczywiście kontrolować ilość zjadanych kalorii, żeby nie przesadzić ani w jedną ani drugą stronę.

Prawidłowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna oddziałują pozytywnie na nasze zdrowie. Oto trzy schorzenia, na które prawidłowa dieta może mieć zbawienny wpływ. przeczytaj koniecznie!

1. Otyłość

Otyłość to choroba - nie ma wątpliwości. Można powiedzieć, że to choroba przewlekła, nawracająca i raczej nie ustępująca samoistnie. Przyczyny są bardzo różne: od środowiskowych, psychologicznych, po różnego rodzaju zaburzenia. 

Można pomyśleć, że skoro są czynniki zdrowotne powodujące otyłość, to że dieta czy trening nie będą miały większego wpływu na to, co się dzieje. Warto jednak podkreślić, że współczynnik otyłości wzrasta zwykle tam, gdzie społeczność jest mniej aktywna i odżywia się żywnością przetworzoną.

Ile zatem powinniśmy ćwiczyć, żeby się uchronić przed otyłością? To dość trudne pytanie, bo zależy od wielu czynników, ale często możemy znaleźć informacje, że jest to ok. 30-60 minut dziennie. Tak naprawdę nieważne, czy to będzie spacer, trening na siłowni, basen czy rower. Chodzi o regularną aktywność, która będzie nas zabezpieczała przed nadmiarowymi kilogramami, a przy okazji przyniesie wiele innych pozytywów.

Trzeba jednak pamiętać, że aktywność niewiele pomoże, jeśli będziemy ciągle jeść ponad nasze zapotrzebowanie. Nadwyżka kaloryczna zawsze doprowadzi do dodatkowych kilogramów. 

Zwykle, gdy rozmawiamy na temat odchudzania, to mówimy o diecie i treningach, ale w dużym skrócie wszystko "kręci się" wokół naszego dziennego bilansu. Jeżeli chcemy schudnąć (żeby np. uniknąć otyłości), to powinniśmy się trzymać ujemnego bilansu kalorycznego. Oczywiście ćwiczenia w połączeniu z dietą są najlepszym lekiem na nadwagę czy otyłość. 

Podsumowując, dieta i aktywność fizyczna są bardzo dobrymi narzędziami do prewencji i walki z otyłością.

2. Cukrzyca 

Dawniej cukrzyca kojarzyła nam się głównie z osobami starszymi. Dziś jest już uznana za cywilizacyjną i jest tak powszechna i częsta, że powinno to nas, jako społeczeństwo, mocno zastanowić. 

Najczęściej spotykaną odmianą cukrzycy jest cukrzyca typu 2. Jej głównym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi, któremu towarzyszy odporność na insulinę. Za rozwój tej choroby odpowiadają m.in. predyspozycje genetyczne, ale bardzo często sami sobie jesteśmy winni. Nieodpowiedni tryb życia, brak aktywności fizycznej i kiepska dieta, to wszystko czynniki, które zdecydowanie zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę. 

Wspomniana wcześniej otyłość sprzyja rozwojowi cukrzycy, a była mowa już o tym, że dieta i aktywność fizyczna jej zapobiegają. Można zatem wywnioskować, że zdrowy tryb życia ochroni nas także przed cukrzycą. Warto tutaj podkreślić, że dieta i wysiłek fizyczny chronią nas przed cukrzycą, między innymi poprzez utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nadwaga czy otyłość zawsze będą czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się choroby. Oczywiście zalet sportu i diety jest znacznie więcej.

3. Celiakia

Dieta bezglutenowa to jedna z najpopularniejszych i najmodniejszych diet. Szkoda tylko, że wielu osobom wydaje się, że dieta bezglutenowa to taka super dieta fit, która zapewni nam zdrowie, szczupłą sylwetkę i formę. Ciekawe jest to, że osoby te często utożsamiają produkty bezglutenowe, jako mniej kaloryczne, a to przecież w ogóle nie ma związku.

Dieta bezglutenowa to tak naprawdę dieta dla osób, które mają nietolerancje pokarmowe, alergie czy cierpią na takie choroby, jak właśnie celiakia. Nie ma potrzeby, aby osoba zdrowa unikała glutenu w swoich posiłkach. 

Wracając jednak do tematu, osoby chorujące na celiakię mogą znacząco poprawić komfort swojego życia właśnie poprzez dietę. I niekoniecznie mamy tu na myśli dietę w kontekście kalorii, ale dietę z ograniczoną ilością produktów. Osoby te unikają pokarmów na bazie pszenicy i jej odmian (w dużym skrócie oczywiście) i dzięki temu mają mniej problemów jelitowych czy skórnych. Niestety, ale prowadzenie takiej diety jest bardzo trudne. Wystarczy, że ktoś w pomieszczeniu zapruszy mąkę lub używał noża do krojenia chleba i osoba chora na celiakię może to odczuć. 

Jak widać, dieta i trening mogą nam pomóc w zapobieganiu rozwojowi chorób lub także zmniejszać dolegliwości z nimi związane. Nie można powiedzieć, że wyleczą nas całkowicie, ale z pewnością są to czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Podsumowanie

Żyjemy w świecie, w którym narażeni jesteśmy na wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi mniej i bardziej poważnych chorób. Są to np. duże zanieczyszczenia, przetworzona żywność, narażenie na stres, szybki tryb życia i inne. Nie bez powodu na część chorób mówi się, że są to choroby cywilizacyjne, czyli takie, które dotykają dużej części społeczeństwa i wynikają właśnie z czynników pochodzących z otaczającego nas świata. 

Dieta i trening z pewnością poprawią jakość naszego życia, wzmocnią nasz organizm, który będzie lepiej sobie radzić w walce z różnymi schorzeniami. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.