Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak bezpiecznie ćwiczyć na świeżym powietrzu jesienią i zimą?

Jak bezpiecznie ćwiczyć na świeżym powietrzu jesienią i zimą?
Gdy nadchodzą krótsze i chłodniejsze dni, wiele osób zaczyna się wycofywać ze swoich treningów na świeżym powietrzu. Częściej pada deszcz, wieje zimny wiatr, szybciej robi się ciemno. To kuszące, żeby zamiast ćwiczeń wybrać sofę, ciepły koc i maraton seriali. Nie pozwól jednak na to, by wypaść ze swojego fitnessowego rytmu, nawet jeśli stawiasz tylko na treningi na świeżym powietrzu.

Może się wydawać, że trenowanie jesienno-zimową porą będzie sprzyjać przeziębieniom, jednak mimo gorszej pogody wciąż jest to dobre uzupełnienie witaminy D i wzmocnienie odporności. Jeśli zachowa się pewne środki ostrożności, to bez problemu można kontynuować swoje treningi.

Różnice dla organizmu

Ćwiczenia w zimnie są bardziej wymagające dla organizmu i powodują spalanie większej ilości energii niż normalnie. Dzieje się tak, ponieważ Twoje ciało musi wytwarzać więcej ciepła, w czasie treningu na dworze podczas mrozu.

Kolejną istotną kwestią jest uzupełnianie płynów np. izotonikami. Ćwicząc w chłodzie, nie chce nam się pić tak, jak w ciepłe dni, ale przecież nawet w mroźne dni pocimy się i tracimy płyny wraz z cennymi składnikami.

Jak bezpiecznie trenować na dworze w chłodne dni?

Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie, dlatego planuj swoje treningi z wyprzedzeniem.

Ubierz się odpowiednio

Jak się ubrać na trening na dworze? Ubranie dobierz do warunków pogodowych i aktywności, jaką wykonujesz:

  • ubierz się warstwowo — mając kilka cienkich warstw, będziesz mógł je usuwać w razie potrzeby,
  • wybierz tkaninę odprowadzającą wilgoć — pomoże utrzymać suchą skórę podczas aktywności,
  • załóż kurtkę przeciwdeszczową — wodoodporna odzież będzie na wagę złota w deszczowe dni,
  • chroń kończyny — ubierz coś z długim rękawem i nogawkami, dobrze mieć też czapkę lub opaskę, rękawiczki i apaszkę lub komin,
  • odpowiednio dobierz obuwie — szczególnie jeśli wiesz, że będziesz biegać po śliskiej nawierzchni.

Zrób dłuższą rozgrzewkę

Dlaczego? Ciało na mrozie rozgrzewa się dłużej. W niższych temperaturach mięśnie tracą więcej ciepła, przez co są nieco „sztywniejsze” niż zwykle. Zbyt szybkie rozpoczęcie ćwiczeń zwiększa ryzyko kontuzji. Rozgrzewka przed treningiem na dworze w chłodne dni powinna być nieco dłuższa i intensywniejsza niż zwykle.

Nie utrudniaj sobie oddychania

Bardzo zimne powietrze może powodować większą reaktywność dróg oddechowych, dlatego osoby z astmą powinny ćwiczyć ostrożnie. Wdychanie zimnego powietrza może podrażniać drogi oddechowe, ponieważ jest ono również suche i płuca muszą ciężej pracować, aby je nawilżyć. Może to wysuszyć gardło, powodując dyskomfort. Upewnij się, że jesteś nawodniony i skup się na rytmicznym oddychaniu.

Musisz być widoczny w ciemności

Jesienią i zimą dni są krótsze i zwykle, kiedy po pracy masz czas na trening, to na dworze jest już ciemno. Postaw na swoje bezpieczeństwo i zakładaj ubrania z odblaskowymi elementami. Możesz też założyć specjalną kamizelkę, opaskę na rękę lub głowę, a nawet latarkę czołową. Pamiętaj, że kierowcy samochodu mogą mieć trudności, żeby Cię dostrzec w ciemnościach.

Podsumowanie

Trenowanie na dworze ma sporo zalet, nic więc dziwnego, że jest aż tylu jego zwolenników. Każda pora roku jest dobra, również jesień i zima, kiedy szybciej robi się ciemno, zimno i często deszczowo. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby dalej trenować, wystarczy się jedynie dobrze przygotować.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.