Kto uwielbia trening na świeżym powietrzu, może być spokojny, ponieważ niemal każda temperatura jest odpowiednia i bezpieczna. Jedynie osoby z astmą i problemami z krążeniem i sercem powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem.
Trening na świeżym powietrzu
Treningi na świeżym powietrzu zyskują zwolenników szczególnie, teraz gdy dodatnie temperatury zaczynają dominować. Jest to jednak okres, w którym zmiany temperatur mogą nas mocno zaskoczyć.
Według American College of Sports Medicine można bezpiecznie ćwiczyć w każdej temperaturze, o ile jesteśmy odpowiednio ubrani. Warto jednak zachować ostrożność, kiedy temperatura spada poniżej -25 stopni.
Ćwiczenia na świeżym powietrzu, gdy temperatura utrzymuje się poniżej zera, wiążą się z pewnymi wyzwaniami. Z pewnością łatwiej jest wykonać trening o wysokiej intensywności, który podnosi naszą temperaturę ciała, niż np. jogę albo stretching, które są spokojniejsze.
Jeśli należysz do osób, które chętnie wychodzą poćwiczyć na zewnątrz w ujemnych temperaturach, to z pewnością znany Ci jest katar. I choć bywa denerwujący, to nie jest niczym złym. To także adaptacyjny środek zapobiegający nadmiernemu wysuszeniu zatok. Przy chłodnej i suchej pogodzie wnętrze nosa zwilża się, aby nawilżyć wdychane powietrze, a nadmiar płynów wypływa z nozdrzy.
A co z lodowatym powietrzem uderzającym w płuca? Poza warunkami arktycznymi w zasadzie niemożliwe jest, aby mroźne powietrze uszkodziło płuca (chociaż może podrażniać drogi oddechowe). Spróbuj założyć szalik i więcej warstw ubrań na obszar klatki piersiowej, aby podczas wdechu było cieplej.
Jak bezpiecznie ćwiczyć na mrozie?
Kiedy sprawdzasz, jaka jest temperatura na dworze, nie kieruj się wyłącznie termometrem. Jeśli wieje silny wiatr, odczuwalna temperatura może być niższa o kilka stopni. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu treningu oraz ubioru.
Obserwuj, jak się zachowuje Twoje ciało. Pierwsze oznaki odmrożenia to zimna, czerwona skóra, a następnie pojawienie się mrowienia, drętwienia, pieczenia. Jeśli podejrzewasz u siebie odmrożenia, wróć do domu i stopniowo ogrzewaj dotknięty obszar poprzez zanurzenie w letniej wodzie lub owinięcie kocem.
Co z ubiorem?
Pierwsza warstwa powinna być syntetyczna, odprowadzająca wilgoć z Twojej skóry. Druga powinna być wykonana z polaru lub wełny, aby zapewnić izolację. Trzecia powinna być oddychająca, wodoodporna i chroniąca przed wiatrem.
Pamiętaj też, żeby zakryć głowę, palce u rąk i nóg. Kończyny są najbardziej podatne na zimno. Oprócz noszenia rękawiczek weź pod uwagę pojemniejsze buty, aby pomieścić skarpetki termiczne lub wełniane.
Staraj się też nie przesadzać z ubiorem. Kiedy zaczynasz trening, być może więcej warstw będzie w porządku, ale gdy już się rozgrzejesz, wówczas możesz doprowadzić do nadmiernego pocenia się. Wilgotna skóra niestety zwiększa utratę ciepła.
Podsumowanie
Znalezienie swojego rytmu podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu w zimnie wymaga trochę Twoich prób i błędów, przetestowania ubioru, poznania własnych odczuć itp. Jeśli nie masz ochoty na taki trening, to się nie zmuszaj. Nie każdy lubi zimno. Jednak jeśli masz ochotę, wolisz ćwiczyć na dworze zamiast w zamkniętym pomieszczeniu, to zastosuj się do powyższych wskazówek, a z pewnością trening nie będzie problemem. Dostosuj ubiór szczególnie teraz, w okresie przejściowym, kiedy pogoda bywa zdradliwa.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.