Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trenujesz na zewnątrz? Nie zapomnij o ochronie przed słońcem!

Opalenizna jest dla wielu osób oznaką zdrowia, wypoczynku, luksusu, a niejednokrotnie bywa wyznacznikiem atrakcyjności. W rzeczywistości jednak brązowienie skóry jest reakcją obronną przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, i - choć delikatnie opalone ciało jest pożądane – to należy przywiązywać szczególną wagę do jego ochrony. Korzystając w nadmiarze z kąpieli słonecznych w najlepszym wypadku „zyskamy” przedwcześnie zestarzałą, wiotką skórę i zmarszczki, alergię na słońce, zaburzenia pigmentacji, poparzenia. W najgorszym: choroby nowotworowe.

Osoby, które czynnie uprawiają aktywność ruchową w warunkach plenerowych – biegi, jazda na rowerze, tenis na odkrytym korcie, wędrówki - powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie całego ciała i ochronę przed promieniami słonecznymi. Należy mieć na uwadze, że nawet, jeżeli miejsce ćwiczeń jest zacienione, to i tak docierają do niego promienie słoneczne i nie można rezygnować z preparatów ochronnych.

O tym musisz pamiętać!
 

  • Forma preparatu ochronnego (krem, balsam,olejek, żel) nie ma znaczenia. Sprawdź jednak, czy zawiera on filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Warto wiedzieć, że to promieniowanie UVB wnika głęboko w skórę wywołując jej bolesność.

  • Nie wybieraj kremu do opalania o faktorze niższym niż 15 (SPF15).

  • Nakładaj na ciało odpowiednie ilości preparatu (sugerując się zaleceniami producenta); z reguły jest to około 2 mg na centymetr kwadratowy skóry.

  • Nie używaj kosmetyków przeterminowanych, zeszłorocznych, przechowywanych w nieodpowiednich warunkach – istnieje zbyt duże ryzyko, że straciły swoje ochronne właściwości.

  • Wybieraj preparaty sprawdzone, pewnych marek, dobrej jakości.

  • Nie rezygnuj z preparatów z filtrem wtedy, gdy twoje ciało jest już opalone, a także gdy słońce schowane jest za chmurami. W obu sytuacjach skóra nadal narażona jest na szkodliwe działanie promieniowania. W okres wiosenno-letnim oraz zimowym w żadnym wypadku nie rezygnuj z używania środków ochronnych z filtrem przeciwsłonecznym.

  • Podczas treningu na zewnątrz nałóż filtr na całe ciało, również na części zakryte. Pamiętaj, ze promienie przenikają przez materiał. Twarz, uszy, ramiona ulegają bardzo mocnej ekspozycji na słońce. Poza nałożeniem na nie kremu ochronnego zabezpiecz te części ciała dodatkowo. Dobrze sprawi się czapka/chusta/kapelusz i koszulka.

  • Chroń oczy. Dobrej jakości okulary nie tylko zabezpieczą oczy, ale także wpłyną na poprawę jakości i komfort treningu, chronią prze „oślepieniem”.

Obecnie wiele z markowych firm sportowych ma w swojej ofercie specjalne serie ubrań chroniących przed promieniami słonecznymi.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.