Pielęgnowanie u dzieci miłości do aktywności fizycznej na całe życie jest celem wielu rodziców, szczególnie jeśli sami są oni aktywni i świadomi tego, jak ważny to aspekt i jakie mogą być konsekwencje braku ruchu. Niestety są pewne trudności z tym związane. Największą jest brak czasu. Żyjemy w pędzie. Kto ma dzieci, ten wie, jak to wygląda.
Internet i media społecznościowe
Kolejną przeszkodą jest Internet. Zauważyć można, że wiele dzieci oddaje się bez ograniczeń różnym aplikacjom w telefonie, które sprawiają, że tracą inne zainteresowania. Co gorsza, korzystanie ze smartfona wiąże się z długotrwałym siedzeniem, czyli brakiem ruchu. Nie będziemy teraz nikogo rozliczać z tego, jak żyje i jakie podejmuje decyzje, ale pokażemy, w jaki sposób można budować miłość do sportu od najmłodszych lat.
Jak zaszczepić sportowego bakcyla u dzieci od najmłodszych lat?
Kiedy nasze dzieci od najmłodszych lat rozwijają miłość do ruchu, to zazwyczaj zostaje im to na całe życie. Dlatego mając malucha, musisz stworzyć ku temu solidne fundamenty.
Miłość do ruchu zaczyna się w domu
Dzieci kochają naśladować. Początkowo swoich rodziców, z czasem także innych, którzy stanowią dla nich autorytet. Poprzez obserwację przejmują od nas wiele zachowań związanych ze stylem życia, w tym z aktywnością fizyczną.
Dziecko, które widzi, jak rodzic angażuje się w zdrowy poziom aktywności fizycznej, jest bardziej skłonne przyjąć, że to coś normalnego i właściwego. Tak samo jest, kiedy widzi jedynie obraz siedzącego trybu życia — przyjmuje to za normę.
Inspirowanie zamiłowania do ruchu w młodym wieku zaczyna się w domu. Modelowanie i rozmawianie o zdrowych zachowaniach, a do tego angażowanie się w aktywność fizyczną z dziećmi i zachęcanie ich do ruchu może pomóc zaszczepić bakcyla na lata.
Jak zbudować miłość do ruchu?
Kluczem do zaszczepienia miłości do ruchu od najmłodszych lat jest skupienie się na zabawie. Podobnie jak dorośli, dzieci rzadziej ekscytują się czymś, co im się nie podoba. Ponadto, jeśli dobrze się bawią, prawdopodobnie będą chciały to kontynuować, co daje im czas na ćwiczenie i doskonalenie swoich umiejętności.
Oczywiście każde dziecko jest inne i każde będzie czerpało przyjemność z innej aktywności, dlatego istotne jest, żeby znaleźć zajęcie, które Twoje dziecko polubi.
Dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie powinny odczuwać presji, że ćwiczenia są obowiązkiem. Warto obserwować i wyciągać wnioski. Z biegiem lat zobaczysz, że Twoje dziecko może mieć swoje preferencje, np. może lubić sporty indywidualne lub grupowe, może lubić rywalizację albo jej unikać. To ważne, by zachować w swojej głowie dorosłego szeroką definicję ruchu, która obejmuje wiele aktywności i pozwala dziecku na wybory.
Kilka wskazówek – jak zaszczepić miłość do ruchu
Upewnij się, że aktywność jest dostosowana do wieku
Poproszenie trzylatka o udział w rodzinnej grze w badmintona może nie być najlepszym sposobem na zachęcenie go do ruchu. Jednak obniżenie siatki i podarowanie mu rakiety o wielkości dostosowanej dla przedszkolaka z dużą piłką zwiększa sukces i poprawia współczynnik zabawy.
Skoncentruj się na umiejętnościach motorycznych
Rozwój motoryki dużej ma kluczowe znaczenie dla dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Umiejętności te są mocno związane z ćwiczeniem równowagi, siły, koordynacji i czasu reakcji. Jeśli masz małe dzieci lub dzieci w wieku przedszkolnym, koncentruj się na kopaniu lub rzucaniu piłką, skakaniu, wspinaniu się, torach przeszkód lub jeździe na rowerku.
Wybieraj zabawki, które wiążą się z ruchem
Wybierając zabawki do domu czy na podwórko, uwzględnij takie, które wymagają aktywnej zabawy, np. piłkę, skakankę, rowerek biegowy — oczywiście dostosowane do wieku. W naturalny sposób będziesz wprowadzać do dziecięcej zabawy więcej ruchu.
Bądź aktywny razem z dziećmi
Mówienie dzieciom niezależnie od wieku, żeby ćwiczyły, może być jak rozmawianie ze ścianą. Kiedy Ty siedzisz na kanapie cały dzień, to takie hasło rzucone w stronę dziecka jest kompletnie bezsensowne. To Ty swoją postawą musisz pokazywać, że bycie aktywnym, to codzienna rutyna. Zachęcaj dziecko do wspólnych ćwiczeń. Jest wiele sposobów na ćwiczenie z dzieckiem w każdym wieku.
Pozwól wybrać dziecku aktywność
Nawet malutkie dzieci potrafią określić, co lubią i chcą robić, i z pewnością czują się docenione, jeśli pokazujesz, że liczysz się z ich zdaniem. Pozwól dziecku dokonywać wyborów i bierz w nich udział z pełnym zaangażowaniem.
Wytyczne dotyczące aktywności fizycznej dla dzieci
Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaleca, aby dzieci uczestniczyły w aktywności fizycznej przez 60 minut lub dłużej każdego dnia.
Dzieci w wieku przedszkolnym
Małe dzieci w wieku od 3 do 5 lat powinny mieć dużo aktywności fizycznej przez cały dzień. Celem ruchu w tym wieku jest przyspieszenie wzrostu i rozwoju. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny mieć dostęp do różnorodnych zajęć i aktywnej zabawy.
Młodzież w wieku szkolnym
Dzieci, młodzież i nastolatki w wieku od 6 do 17 lat powinny codziennie uczestniczyć w ćwiczeniach o umiarkowanej lub dużej intensywności przez co najmniej 60 minut dziennie (i niekoniecznie jednorazowo). Na przykład 20 minut gry w piłkę nożną, 20 minut jazdy na rowerze i 20 minut aktywności fizycznej w szkole. Idealnie byłoby, gdyby młodzież w wieku szkolnym angażowała się w ćwiczenia aerobowe, wzmacniające mięśnie i kości.
Przykłady ćwiczeń aerobowych dla dzieci w wieku przedszkolnym obejmują zabawę na placu zabaw, jazdę na rowerze, spacery, skakanie, taniec, pływanie, gry z piłką, berek i inne. Starsze dzieci i młodzież mogą biegać, jeździć na rowerze, trenować sztuki walki, taniec, pływanie, różne gry z piłką itp.
Jaki jest związek między aktywnością fizyczną w dzieciństwie a sprawnością w wieku dorosłym?
Dzieci, które wykształcą zdrowe nawyki związane z aktywnością fizyczną, mają większy potencjał utrzymania tych nawyków w wieku dorosłym. Regularny sport poprawia zdrowie serca, wzmacnia kości i mięśnie oraz pomaga utrzymać zdrową wagę. Osobom dorosłym, które były aktywne całe życie, łatwiej jest utrzymać dobre zdrowie.
Podsumowanie
Dzieci, które są aktywne fizycznie od najmłodszych lat, pozostają takie w swoim dorosłym życiu, a następnie przekazują te wartości kolejnemu pokoleniu. Istotną rolę mają tutaj do odegrania rodzice, którzy nie tylko powinni zachęcać dzieci do ruchu, ale również dawać im dobry przykład.