Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak znaleźć czas na trening i dietę?

Jak znaleźć czas na trening i dietę?
Każdy z nas ma pracę, dom, swoje obowiązki. Każdy z nas jest zajęty. Dla jednych szczytem możliwości jest pójście do pracy i wyspanie się, inni dają radę dodatkowo spotykać się ze znajomymi, gotować, chodzić na siłownię i rozwijać inne pasje. Jedni szukają możliwości, inni szukają wymówek, a najczęstszą wymówką jest właśnie brak czasu. Co zrobić, żeby tego czasu mieć więcej, by wystarczyło go na przygotowanie posiłków i wykonanie treningu? W dzisiejszym artykule przedstawię kilka sposobów na to, by zaoszczędzić nieco czasu i wygospodarować go na tyle dużo, by móc regularnie trenować i zdrowo się odżywiać.

Wykorzystuj czas pomiędzy zajęciami

W ciągu dnia mamy zazwyczaj wiele zadań do wykonania. Często zdarza się jednak, że pomiędzy jedną, a drugą czynnością zostaje nam wolna godzina czasu. Nie trać jej na przeglądanie Facebooka, czy oglądanie telewizji. Wykorzystaj ją na zrobienie zakupów lub szybki, intensywny trening.

Jeśli natomiast wiesz, że wracając z pracy z pewnością staniesz w korku i stracisz 30 min, znajdź siłownię blisko pracy. Wykonaj trening od razu po wyjściu z biura. Wracając godzinę później prawdopodobnie unikniesz stania w korkach. Dodatkowo zaoszczędzisz czas na dojechaniu do siłowni.

Wyloguj się z portali społecznościowych

Większość ludzi w dzisiejszych czasach posiada smartfony, a na nich co najmniej kilka aplikacji łączących nas z portalami społecznościowymi. W efekcie portale typu Facebook odwiedzamy nie tylko siedząc przy komputerze. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo naszego czasu potrafią nam zabierać każdego dnia. Myślisz pewnie: „Wchodzę na Facebooka tylko na chwilę 2-3 razy dziennie”. Spróbuj zrobić mały eksperyment. Za każdym razem, gdy wejdziesz na portal społecznościowy, odnotuj ten fakt. Sprawdzaj również, ile czasu zajęła ci każda wizyta. Efekty obserwacji mogą cię zaskoczyć.

Nie chodzi oczywiście o to, by całkowicie rezygnować z korzystania z tego typu serwisów. Najlepiej jednak stawiać sobie pewne ograniczenia. Maile, programy społecznościowe i tym podobne sprawdzaj przykładowo jedynie dwa, czy trzy razy w ciągu dnia, by nie odrywać się co kilka minut od codziennych obowiązków lub nie tracić wolnego czasu na przeglądanie zdjęć koleżanki z podstawówki, która właśnie była na wakacjach.

Przestań oglądać telewizję

Telewizja to jeden z większych pożeraczy czasu. Warto z niej po prostu zrezygnować. Ewentualnie wyznaczyć sobie programy warte uwagi, np. wiadomości i tylko wtedy włączać telewizor. Po zakończeniu programu wyłączać go zamiast przeskakiwać po kanałach szukając kolejnego zjadacza czasu.

Według badań w 2015 przeciętnie Polacy spędzali przed telewizorem każdego dnia 4 godziny i 23 minuty!

Planuj

Najważniejsza jest odpowiednia organizacja. Z nią uda się niemalże wszystko, nawet wtedy, gdy rzeczywiście czeka nas sporo zadań do wykonania. Nie zostawiaj wszystkiego samemu sobie. Jeśli nie zaplanujesz, co masz do wykonania, istnieje duża szansa, że niestety nie uda ci się tego zrobić.

Na początku tygodnia zastanów się, co masz do załatwienia, w które dni tygodnia masz czas, żeby wykonać trening, którego dnia możesz zrobić zakupy, w które dni możesz gotować. Zapisz swoje plany w kalendarzu. Każdego dnia sprawdzaj kalendarz, dopisuj, jeśli jest taka potrzeba. Odznaczaj to, co udało się wykonać.

Dzięki takim prostym zabiegom uda ci się kontrolować zadania, jakie masz do wykonania. Odznaczanie wykonanego treningu z pewnością przyniesie satysfakcję.

Pamiętaj, że nie musisz trenować każdego dnia

Jak również, że nie ma potrzeby, by trening trwał 2 godziny lub dłużej. Postaw na krótsze, ale bardziej intensywne treningi. Zaoszczędzisz czas, wykonując jednocześnie większą pracę!

Zamiast biegać godzinę czasu, wykonaj trening obwodowy lub interwałowy, od 15 do 30 minut intensywnych ćwiczeń przyniesie lepsze efekty, niż truchtanie przez 60 minut.

Zamiast rozdrabniać się w czasie treningu na siłowni nad izolowanymi ćwiczeniami i małymi partiami wykonywanymi w dużej objętości, postaw na ćwiczenia złożone wielostawowe. Wykonuj mniej powtórzeń z większym obciążeniem. Trening będzie krótszy i bardziej efektywny.

Zrezygnuj z cardio po treningu. Jeśli chcesz wykonywać cardio rób to w dni wolne, najlepiej na powietrzu. Często sprawdza się dodanie zwykłych spacerów.

Zamiast więc jechać na siłownię by pospacerować po bieżni, wybierz się na spacer z dziewczyną/ chłopakiem/ dzieckiem/psem, możesz też pieszo pójść do pracy lub na siłownię.

Zakupy rób z głową

Zastanów się, jakie produkty będą ci potrzebne, co będziesz gotować, co będziesz jeść, co skończyło się w domu. Przygotuj listę zakupów. Zamiast chodzić codziennie do sklepu i marnować każdego dnia czas stojąc w kolejkach, rób większe zakupy 1-2 razy w tygodniu.

Możesz również skorzystać z zakupów online i zamówić zakupy ze sklepu z dostawą do domu. Takie rozwiązanie pozwala na sporą oszczędność czasu.

Gotuj hurtowo

Gdy przygotowujesz posiłki, nie gotuj jednej porcji. Za jednym podejściem przygotuj od razu kilka porcji danego dania. Najlepiej sprawdza się system gotowania na 2-3 dni. Przez ten czas jedzenie przechowywane w lodówce z pewnością się nie zepsuje, ty natomiast oszczędzisz czas w kolejnych dwóch dniach. Posiłki gotowe do zabrania do pracy czy na uczelnie będą czekały już w lodówce.

Mierz siły na zamiary

Zasada ta tyczy się tak samo treningów, jak i jedzenia. Jeśli chodzi o treningi, nie zakładaj od razu, że będziesz ćwiczyć sześć dni w tygodniu. Zacznij od małych kroków. Znajdź czas na dwa, trzy treningi w tygodniu i wykonuj je regularnie.

W przypadku gotowania, jeśli nie jesteś wprawnych kucharzem, nie porywaj się na wyszukane dania, których przygotowanie zabiera sporo czasu. Postaw na proste do wykonania posiłki. Jeśli masz czas i chęć, na kulinarne eksperymenty przeznacz weekendy.

Czas treningu i godziny spożywania posiłków dostosuj do siebie

  • Nie musisz koniecznie trenować o 6 rano lub biec na zajęcia o godzinie, która zupełnie nie pasuje do twojego planu dnia. Wybierz taką godzinę treningu, która będzie najbardziej korzystna dla ciebie, która będzie od ciebie wymagała najmniej poświęceń. Im bardziej dopasujesz czas treningu do swojego planu dnia, tym większe prawdopodobieństwo, że wytrwasz w swoich postanowieniach i nie zarzucisz treningów po miesiącu.
  • Nie musisz też przestrzegać zasady jedzenia co trzy godziny, nie musisz jeść koniecznie 5 czy 6 posiłków w ciągu dnia. Jeśli bardziej komfortowo czujesz się jedząc 3 lub 4 posiłki, to jedz właśnie tyle posiłków.
  • Nie każdy z nas jest w stanie jeść regularnie w czasie godzin pracy. Zaplanuj więc posiłki tak, byś rzeczywiście mógł je spożywać. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie w ciągu dnia posiłków płynnych lub półpłynnych. Raz, że przygotowanie koktajlu zajmuje naprawdę jedynie 3-5 minut. Dwa, koktajl będzie również łatwiejszy do spożycia dla osób zapracowanych.
  • Czasem każdemu z nas, mimo najlepszego planu działania i chęci, nie uda się przygotować posiłku, czy dojechać na siłownię. Pamiętaj jednak, że jedno takie zdarzenie nie przekreśla twojej pracy. Nie załamuj się, nie zniechęcaj się.
  • Opuszczenie jednego treningu nie popsuje efektów twojej pracy. Jeśli wiesz, że w danym tygodniu nie uda ci się dotrzeć na siłownię, zaplanuj krótkie, intensywne ćwiczenia w domu.
  • Jeśli wiesz, że nie uda ci się przygotować posiłków, postaw na proste rozwiązania, np. płatki jaglane z odżywką, orzechami i owocem nie wymagają wielkich przygotowań. Podobnie wafle ryżowe z awokado i wędzonym pstrągiem.
  • Nie traktuj takich dni jako wymówki do jedzenia słodyczy i fast foodów. Zamawiając obiad na mieście wybieraj potrawy złożone z mięsa/ryb oraz ryżu/ziemniaków i warzyw.

Podsumowanie

Przy dobrej organizacji czasu i wykluczeniu największych zjadaczy czasu, jakimi są telewizja i internet, każdy z nas jest w stanie znaleźć minimum czasu niezbędne do tego, by zadbać o swoje zdrowie, wygląd, kondycję fizyczną i samopoczucie.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, dobrze wykorzystane 15 min czy pół godziny, będzie dużo lepsze, niż nie zrobienie niczego, tłumacząc się brakiem czasu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.