Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

MTB, czyli kolarstwo górskie

Zaraz obok biegania, jedną z najczęściej uprawianych aktywności fizycznych jest jazda na rowerze. Coraz bardziej popularnym i docenianym sposobem spędzania wolego czasu staje się kolarstwo górskie. Organizowanych jest coraz więcej imprez rowerowych w górach, dynamicznie rozwija się również odłam turystyki rowerowej, która polega na przemierzaniu szlaków niedostępnych dla samochodów, a z powodu dużych odległości - zbyt długich dla turystów pieszych.

MTB jest skrótem od angielskich słów Moutain Bike i oznacza kolarstwo górskie. Określenia tego używa się w stosunku do formy kolarstwa, uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie.

Kolarstwo górskie jest stosunkowo młodą dyscypliną, która prężnie się rozwija. Początki tego sportu sięgają zaledwie lat 70 ubiegłego wieku. Kiedy władze zakazały jazdy motocyklami po zboczu stromej góry Mount Tamalpais (znanej także jako Mount Tam) w okręgu Marin (Marin County) w Kalifornii w USA ze względu na zły wpływ na środowisko, młodzi ludzie postanowili zjeżdżać na rowerach. Za ojca kolarstwa górskiego uznaje się Gary’ego Fishera, który w 1979 roku wpadł na pomysł produkcji rowerów ze skróconą i wzmocnioną ramą, pozbawionych błotników, wyposażonych w 26 calowe koła na oponach z grubym bieżnikiem.

Do połowy lat dziewięćdziesiątych kolarstwo górskie raczej nie było traktowane poważnie. Po prostu rowerzyści ścigający się w lesie na specjalnych rowerach. Jednak rosnąca popularność MTB na całym świecie wreszcie doczekała się swojego debiutu na Igrzyskach Olimpijskich. W 1996 roku w Atlancie po raz pierwszy wyłoniono Mistrzów Olimpijskich.

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych kolarz górski jednego dnia startował w wyścigu XC, by następnego spróbować swoich sił w zjeździe i dual slalomie. Z czasem jednak wszystkie dyscypliny zaczęły się mocno specjalizować, co doprowadziło do tego, że aby osiągnąć sukces, kolarz musiał poświęcić się jednej dyscyplinie.

Na chwilę obecną do kolarstwa ekstremalnego zaliczamy:

  • downhill – czyli indywidualny zjazd rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach,
  • freeride -  w klasycznym przypadku polega  na starcie ze szczytu wzgórza i dotarciu, dowolnie wybieraną przez zawodników trasą, do mety położonej u jego stóp.
  • dual slalom i four cross – 2 lub 4 zawodników ściga się na trasie

W ramach kolarstwa górskiego organizowane są zawody cross country, all mountain, enduro, maraton, trial, rowerowa jazda na orientację.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.