Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pas treningowy - czy spełnia swoja funkcję?

Pas treningowy - czy spełnia swoja funkcję?
Wykorzystanie pasa treningowego ma tylu zwolenników, co zarazem przeciwników. Jeżeli zapytamy zawodowego trójboistę, czy dwuboistę olimpijskiego uzyskamy odpowiedź zdecydowanie potwierdzającą, że pas jest potrzeby. Jednak trzymając się amatorskiego świata sportów siłowych nie mamy jednoznacznego potwierdzenia, czy akcesoria tego typu są potrzebne

Przyjrzyjmy się zatem plusom i minusom jego wykorzystania, a decyzje odnośnie zastosowania pozostawimy Wam.

Jak działa pas?

Przede wszystkim pas ma na celu wzmocnienie powłok brzusznych, które mają być zabezpieczone przed przeciążeniem i uszkodzeniem. Oznacza to, że posiada on pewną rolę “pasa bezpieczeństwa” dla naszego ciała. Gdy nasze mięśnie stabilizujące zaczynają być mało wydolne pod kątem wytrzymałości strukturalnej, pas ma za zadanie zachować ich spójność przed uszkodzeniem.

Po drugie, pas ma za zadanie utrzymać bardziej stabilną pozycję odcinka dolnego grzbietu, dzięki czemu jest on mniej podatny na łamanie treningowej techniki i mocniej trzyma lędźwie w swojej płaszczyźnie. Co więcej, pas pomaga w wygenerowaniu nieco większej siły mięśniowej dzięki temu, że z jego pomocą możemy zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej opierając siłę mięśni brzucha o pas, co wspomaga mocniejsze włączenie przepony. Jednak nie każdy czuje poprawę tego typu.

Pas posiada również pewną cechę wsparcia psychologicznego. Daje poczucie bezpieczeństwa, że mając go na sobie możemy bez problemu podnieść więcej, bez ryzyka uszkodzenia ciała. Sprawia to, że połączenie większego ciśnienia w jamie brzusznej plus wsparcie psychologiczne podnosi nasz wynik dość znacznie.

Jakie są mankamenty?

Wiele osób przecenia rolę pasa i jest on zakładany już praktycznie podczas rozgrzewki. Sytuacja ta sprawia, że nasz organizm ciągle poddawany jest wsparciu mechanicznemu, a czynnościowa stabilizacja za pomocą mięśni zaczyna być słabsza. Pas powinien być wykorzystywany w seriach, gdzie faktycznie czujemy, że puszczamy odcinek lędźwiowy w jego naturalnej krzywiźnie i zaczyna dążyć on do wypłaszczenia. Wtedy wykorzystanie pasa pozwoli na zachowanie odpowiedniej formy ruchu.

Istnieje również teoria, która wskazuje na to, że wykorzystanie treningowego pasa będzie mocno obniżać aktywność mięśni brzucha. To, jak powinien zachować się organizm podczas dźwigania znacznego obciążenia zaburzane jest poprzez zastosowanie właśnie pasa, który będzie osłabiał reakcję mięśni.

Jak zostało wspomniane w poprzednim akapicie, pas może wpływać na poprawę stabilizacji lędźwi, ale gdy korzystamy z niego w sposób prawidłowy. Jednak użycie go w sposób niewłaściwy, gdy założymy go zbyt wysoko będzie powodował niepotrzebne naprężenia, które będą wpływać na newralgiczną część naszego kręgosłupa, czyli przejście piersiowo-lędźwiowe.

Pamiętać musimy, że znaczący wpływ na to, w jaki sposób pas będzie wywierał wpływ na nasz organizm ma również jego dobór. Kulturystyczne pasy, które są z cienkiego materiału z różnymi formami ukształtowania części otaczającej nasz tułów nie do końca są zalecane. Celować powinniśmy w pas typowy dla trójboju, który jest gruby, szeroki i posiada taką samą formę przez cały jego przebieg. Chroni to nas przed zmianami naprężeń na jego długości podtrzymując w ten sposób stabilność naszego ciała.

Podsumowanie

Pas treningowy jest wsparciem, które może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa na treningu, jak i wsparcia w wynikach siłowych. Jednak powinien być on wykorzystany w sposób przemyślany i prawidłowy. Nieumiejętne korzystanie z pasa, czy z jego niewłaściwej formy, nie tylko nie będzie wspomagać naszego kręgosłupa, ale i stwarzać pewne ryzyko zmiany naprężeń, które będą przenoszone na inne jego części.

 

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.