Warto się jednak przyjrzeć, jak wygląda nasz przeciętny dzień. Zaczynamy od dojazdu do pracy – siedząc w aucie, następnie 8 godzin spędzonych przed komputerem/przy „papierach” Chociaż biurze, powrót do domu – nadal siedząc, szybkie zakupy, przygotowanie i konsumpcja posiłku, a następnie chwila „relaksu” przed TV lub kontynuowanie pracy – przed komputerem. Dołóżmy do tego stres… choć teoretycznie wykonujemy sporo czynności, to tak naprawdę praktycznie się nie ruszamy, co skutkuje wyraźnym spadkiem ogólnej energii, zniechęceniem i sprzyja pojawieniu się stanów depresyjnych.
Ruch lekarstwem na cierpienie psychiczne
Naukowcy z Duke University znajdującego się w Północnej Karolinie przebadali 55 pacjentów dotkniętych depresją. Zalecili im uruchomienie bieżni i przejście na niej do 14 min w tempie tak szybkim, na jakie pozwalały im ich aktualne możliwości fizyczne. Badani wypełnili (przed i po „spacerze”) kwestionariusz mający na cel opisać ich nastrój. Zaskakujące było to, że aż w 82% ruch wpłynął na zmniejszenie objawów depresji i wpłynął na zwiększenie energii, pobudził do działania.
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na niemal 160 pacjentach, którzy zostali losowo podzieleni na 3 grupy. Grupa nr jeden – objawy depresji leczone były tylko farmakologicznie, grupa druga – połączono działanie leków oraz treningu wytrzymałościowego, i grupa nr trzy – wyłącznie aktywność fizyczna. Wyniki badań nie były zaskakujące. Najlepsze rezultaty odniosła grupa, w której zastosowano połączenie medykamentów antydepresyjnych oraz sportu, lecz wyniki grupy trzeciej również miały działanie antydepresyjne. Co ciekawe, naukowcy odnotowali, że tylko 8% pacjentów leczonych ruchem zgłosiło nawrót objawów, za to objawy depresyjne powróciły u niemal 40% osób kurowanych wyłącznie lekami.
Wynika warunkach tego, że im więcej aktywności fizycznej, tym mniejsze objawy depresyjne i mniejsze prawdopodobieństwo, że nastąpi powrót choroby.
Niektórzy lekarze uważają, że w stanach łagodnej depresji nie należy wprowadzać farmakologii, lecz wprowadzić regularną umiarkowaną aktywność fizyczną, która – jak twierdzą – jest skuteczną metodą alternatywną. Jednak nie należy działać na własną rękę i nagle samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą, odstawiać leczenie farmakologiczne. Pamiętajmy, że przypadek przypadkowi nierówny.