Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Skakanka – niedoceniany przyrząd treningowy

Skakanka – niedoceniany przyrząd treningowy
Choć wielu osobom skakanie na skakance kojarzy się z czasami dzieciństwa, a przede wszystkim z zabawami dziewczynek, to niezmiernie korzystne może okazać się wprowadzenie tego mało skomplikowanego przyrządu treningowego jako urozmaicenia dorosłej sesji treningowej.

Skakanie na skakance doskonale wpływa na kondycję oraz poprawia koordynację ruchową, pozwala spalić kalorie, angażuje wiele partii mięśniowych, nie wymaga dużych ilości miejsca do wykonania treningu. Sprzęt nie dość, że nie jest drogi, to jest niewielkich rozmiarów – czyli można go zabrać ze sobą praktycznie w każde miejsce. Same zalety!

Czy na pewno tylko zabawka dla małych dziewczynek?

Jeżeli pomimo wyżej wspomnianych korzyści nadal twierdzisz, że skakanka to tylko kawałek linki służący do zabawy małym dziewczynkom, spróbuj poskakać na niej choć chwilę… Ręce nie chcą współpracować z nogami, koordynacja na linii ręka – stopa nie do końca jest poprawna? Łydki masz obolałe od kontaktu z linką, szybko pojawiła się zadyszka, a w głowie przewija się myśl „niemożliwe, przecież to nie może być takie trudne!”? A jednak! Poprawne skakanie wymaga treningu i praktyki, bo wszak to ona czyni mistrza!

Skakanka bardzo często pojawia się w treningach sportów walk, m.in. w boksie, na treningach crossfit, można ją wykorzystać do przeprowadzenia treningu interwałowego, czy też rozgrzewki. Daje ona trenującym możliwość pracy nad szybkością, koordynacją ruchową, równowagą, kondycją, a także koncentracją.

Pamiętacie filmy Rocky z Sylwestrem Stallone w roli głównej? Skakanka znajdowała się w treningowym zestawie obowiązkowym fightera!

Jak skakać na skakance? Praktyczne wskazówki

  • Dostosuj długość linki do swojego wzrostu; uchwyty powinny się znajdować maksymalnie na linii mostka/pach. Linka nie może być wykonana ze zbyt lekkiego tworzywa.
  • Zadbaj o wolną przestrzeń nad głową oraz dookoła siebie.
  • Wyprostuj plecy, nie opuszczaj głowy, wciągnij brzuch, łokcie trzymaj blisko ciała, nie spinaj ramion i kontroluj oddech. Nadgarstki powinny stanowić przedłużenie przedramienia.
  • Nie skacz zbyt wysoko, gdyż może to negatywnie odbić się na stawach skokowych.
  • Nigdy nie skacz na prostych nogach! Kolana powinny być cały czas delikatnie ugięte, „miękkie”.
  • Na początku możesz spróbować skoordynować ruchy rąk i nóg bez użycia skakanki. Następnie powtórz czynność już z jej użyciem i postaraj się wpaść w jednostajny rytm. Tu bardzo pomocna może okazać się odpowiednio dobrana, rytmiczna muzyka.
  • Jeżeli nie dysponujesz butami zapewniającymi doskonałą amortyzację, to zrezygnuj ze skakania na powierzchniach twardych (beton, asfalt) lub zbyt miękkich (dywan, piasek, trawa). Mata do ćwiczeń, drewniana podłoga, czy też jakakolwiek inna niezbyt utwardzona powierzchnia sprawdzą się o wiele lepiej.
  • Pamiętaj o rozgrzewce oraz o wyciszeniu, rozciągnięciu mięśni po skończonych ćwiczeniach.

W jaki sposób można wykorzystać skakankę podczas treningu? Dowiesz się tego z naszego artykułu:

Skakanka nie dla każdego

W przypadku nadwagi i otyłości, problemów z aparatem ruchu, czy też układem krążenia (np. niewydolność serca) skakanka może nie być najlepszym wyborem i należy poszukać innej alternatywy. Jeżeli masz wątpliwości, czy jest to „zabawka” dla ciebie, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, kardiologiem, ortopedą lub fizjoterapeutą.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.