Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening z ciężarem własnego ciała dla początkujących kobiet

Trening z ciężarem własnego ciała dla początkujących kobiet
Początki z treningiem siłowym mogą wydawać się trudne, zwłaszcza gdy brakuje nam siły, koordynacji ruchowej i wytrzymałości mięśniowej, aby wykonać profesjonalny plan treningowy. Dlatego też, zanim przejdziemy do bardziej skomplikowanego treningu, powinniśmy się odpowiednio przygotować i zacząć od mniej wymagających treningów.

Za przykład niech posłuży joga. Na pierwszych zajęciach nie wykonujemy skomplikowanych układów i pozycji, a skupiamy się na funkcji oddechowej i wyciszającej ćwiczeń. 

Tak samo powinno być z treningiem na siłowni. Zanim przejdziemy do pełnych, wymagających schematów, które będą ukierunkowane np. na kształtowanie pośladków, powinniśmy się przygotować do wysiłku.

Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie treningu z ciężarem własnego ciała, który dokładnie opisujemy niżej.

Masz problem z wyborem odpowiednich ćwiczeń? Nie szkodzi, w artykule dostarczamy Ci kompletnego rozwiązania, które bez trudu wykonasz w warunkach domowych. 

Jaki trening na początek?

Trening wykonujemy 3 razy w tygodniu, a całkowity czas jego trwania powinien wynosić około 20 - 30 minut. Jak zauważysz, nie podajemy ilości serii i powtórzeń, gdyż celem jest odpowiednie wyczucie i zaangażowanie mięśni, na którym powinnaś się skupić (a nie na liczeniu). Trening wykonujemy w formie obwodowej, czyli ćwiczenia wykonujemy jedno po drugim bez odpoczynku. Jak już wykonasz wszystkie 5 ćwiczeń, wtedy odpoczywasz 2 - 3 minuty. Jeżeli jesteś osobą całkowicie początkującą i do tej pory nie miałaś styczności z wysiłkiem, to wykonaj 2 takie obwody na jednym treningu. Po około 2 tygodniach aktywności ilość tę można będzie zwiększyć do 3 - 4 obwodów.

Pamiętaj - liczy się intensywność!

Plan treningowy w wykonaniu Mistrzyni Świata Bikini Fitness - Kasi Dmochewicz

Rozgrzewka (3 - 5 minut)

Celem rozgrzewki jest przygotowanie mięśni i stawów do wysiłku. Aktywujemy również układ sercowo-naczyniowy. W formie rozgrzewki można wykonać kilkanaście powtórzeń pajacyków, podskoków, wymachów kończynami górnymi i dolnymi, marsz w miejscu, zastosować skakankę czy np. rowerek, orbitrek, jeśli jesteśmy w jego posiadaniu. Jak poczujesz, że robi Ci się ciepło, oddech przyspieszył, lekko się spociłaś, to znak że jesteś gotowa do kolejnej części treningu. 

Trening właściwy

Wykonaj 5 poniższych ćwiczeń, jedno po drugim bez odpoczynku.

Przysiad do krzesła (30 - 45 sekund)

Przysiad do krzesłaPrzysiady są znakomitym narzędziem do kształtowania ud, jak i pośladków.

Wykonanie ćwiczenia jest bardzo proste. Stań tyłem do krzesła, nogi rozstaw na szerokości barków, wypchnij biodra w tył i wykonuj przysiad do momentu, aż delikatnie dotkniesz krzesła. Uwaga - nie siadamy! Wróć do pozycji wyjściowej.

Utrudnieniem będzie odstawienie krzesła i wykonywanie pełnych przysiadów. 

Pompki przy ścianie w staniu (30 - 45 sekund)

Pompki przy ścianie w staniuKlasyczne pompki mogą być zbyt wymagające dla kobiety, nawet w wersji damskiej. Na początku przygody z treningami zależy nam głównie na tym, aby ruch był poprawny i w pełni kontrolowany, dlatego też naszą propozycją są pompki przy ścianie. Pompki przy ścianie doskonale nadają się do wysmuklenia ramion, posiadają efekt liftingujący dla piersi i podkreślą kształt barków.

Stań w odległości około 2 stóp do ściany, ręce rozstaw przed sobą na szerokości nieco większej niż barki. Powoli zbliżaj się w kierunku ściany tak, jakbyś miała zamiar ją pocałować, po czym wykonaj nieco bardziej dynamiczny ruch odepchnięcia.

Utrudnieniem będzie przejście do pozycji na podłodze i wykonanie pompek w wersji damskiej. 

Wykroki z podporem (30 - 45 sekund na każdą z nóg)

Wykroki z podporemWykroki są doskonale znanym ćwiczeniem na siłowni. Kształtują mięśnie czworogłowe, łydki, mięśnie dwugłowe ud i pośladki. To prawda, w wersji klasycznej bywają wymagające. Osoby początkujące mogą wykonywać je z podporem np. krzesła, gdzie ruch będzie wspomagny siłą mięśni ramion. Dodatkowo wsparcie za pomocą krzesła pozwoli opanować równowagę.

Przyjmij pozycję, gdzie jedna z nóg jest z przodu ciała, a druga znajduje się z tyłu, w odległości około 30 - 50 cm od siebie. Na lekko ugiętych kolanach, zejdź z biodrami w dół, po czym lekko odpychając się nogą znajdującą się z przodu, wynieść ciało w górę. Pamiętaj, by nie prostować do końca kolan.

Utrudnieniem ćwiczenia będzie wykonanie wykroków bez użycia podparcia. 

Dipsy na podłodze (30 - 45 sekund)

Dipsy na podłodzeĆwiczenie numer 4 to odwrotne pompki na podłodze. Ruch jest nieco ograniczony, ale osobie początkujące da się mocno we znaki. Ćwiczenie wspomaga kształtowanie ramion, ale również jest wymagające dla ud i mięśni brzucha, z tego względu że musimy przyjąć specyficzną pozycję ciała.

Usiądź na macie, ręce wysuń w tył pod kątem 45 stopni od ciała. Unieś tułów za pomocą siły mięśni ramion, dbając o to, aby nie wykonywać przeprostów w łokciach. Opuść się do momentu, aż delikatnie dotkniesz pośladkami podłogi, i powtórz ruch.

Utrudnieniem będzie wykonywanie dipsów na podwyższeniu, np. z pomocą krzesła. 

Glute bridge (30 - 45 sekund)

Glute bridgeĆwiczenie na pozór bardzo proste. Ukierunkowane jest na kształtowanie pośladków, jak i tylnej części ud.

Kładziemy się na plecach z nogami ugiętymi w stawach kolanowych. Ręce trzymamy swobodnie na macie. Wykonujemy dynamiczny ruch wznosu bioder w górę, pamiętając o tym, aby mocno napinać pośladki i mięśnie brzucha. Powoli opuszczamy biodra w dół nie dotykając podłogi, powtarzamy ruch.

Utrudnieniem ruchu będzie umieszczenie nóg na podwyższeniu. 

Schładzanie - cool down

Schładzanie ma na celu uspokojenie ciała, rozluźnienie i zapobieganie nadmiernym “zakwasom”. W ramach cool down wykonaj lekki stretching całego ciała, poleż chwilę na macie i głęboko pooddychaj. Wstań z maty stopniowo, najpierw przejdź do pozycji siedzącej, z siedzącej oprzyj się na kolanach, a w końcowym etapie na stań na stopach. Ma to na celu wyrównanie krążenia i cisnienia w organizmie, które mogłyby doprowadzić osoby początkujęce oraz wrażliwe do zawrotów głowy.

O czym należy pamiętać?

Zanim podejmiesz się treningu dokładnie rozgrzej ciało.

Trening wykonuj z pełnym zaangażowaniem, wykorzystaj timer w telefonie, aby liczył za Ciebie długość serii. 

Jeżeli czujesz, jak podczas serii mięśnie zaczynają palić, piec, przerwij ruch i przejdź do następnego ćwiczenia.

Trening jest najbardziej skuteczny, gdy wykonujemy go minimum 3 razy w tygodniu. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.