Dla jednych jest to poranek — są w stanie wstać nawet przed świtem i z większym lub mniejszym entuzjazmem ruszyć na salę treningową, a dla innych późny wieczór, kiedy już mają za sobą wszystkie obowiązki. Ci, którzy ćwiczą rano, nie wyobrażają sobie trenować wieczorem, a fanatycy późnych treningów za nic w świecie nie dadzą się namówić na wczesne wstawanie.
Kiedy Twoim priorytetem jest zachowanie regularności treningów, wówczas idealną porą jest po prostu ta, która najbardziej Ci pasuje. Ćwiczenia mają Ci sprawiać przyjemność, ale być może zastanawiasz się, czy ich pora ma znaczenie. Wiele osób rano ma zbyt sztywne mięśnie, a z kolei trening wieczorem może zaburzać sen. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jakie są wady i zalety treningu o różnych porach dnia.
Poranne treningi
Jedni kochają poranne treningi, inni ich nienawidzą. Jeszcze inni, pomimo swojej nienawiści do wczesnego wstawania zaciskają zęby i zmuszają się do ćwiczeń. Dlaczego część z nas woli ćwiczyć rano? Bardzo często powody związane są z organizacją dnia. Kiedy odkładasz trening na później, wówczas może się okazać, że przytłoczyły Cię domowe, rodzinne obowiązki, albo jakieś nieprzewidziane spotkania. Jeżeli takie sytuacje są u Ciebie na porządku dziennym, wówczas trening rano wydaje się najlepszą opcją, bo o tej porze prawdopodobnie nikt i nic Ci nie przeszkodzi.
Jakie są zalety porannych ćwiczeń?
Łatwiej jest zachować spójność treningów
Osoby trenujące rano, robią to bardziej regularnie. Ćwiczenia stają się częścią porannej rutyny. Jest to też łatwiejsze, ponieważ rano zwykle "wypada" nam mniej spraw do załatwienia.
Dzień się jeszcze na dobre nie zaczął, a Ty już zrobiłeś dla siebie coś pożytecznego
Poranny trening działa orzeźwiająco. Ponadto daje Ci świadomość, że masz do wieczora jeszcze mnóstwo czasu, a już zdążyłeś zadbać o siebie. To naprawdę świetne uczucie!
Będziesz mieć mniejszy apetyt
Okazuje się, że ćwicząc rano, możesz sobie pomóc w ograniczeniu apetytu. Osoby ćwiczące rano często jedzą mniej przez resztę dnia.
Mniejsze bóle
Jeżeli cierpisz na różnego rodzaju dolegliwości bólowe związane z siedzącym trybem pracy, to taki poranny rozruch może znacznie poprawić jakość Twojej pracy za biurkiem.
A jakie są zalety treningu po południu lub wieczorem?
Nie każdy może trenować rano. Dla niektórych osób jest to coś nie do przejścia i uważają, że najlepsze wyniki osiągają, trenując po południu lub wieczorem. I to też jest w porządku. Jakie są zalety treningów pod koniec dnia?
Możesz osiągnąć lepsze wyniki
Nie jest powiedziane, że rano Twoje treningi są gorsze. Jednak potrzebujesz wówczas dużo więcej czasu na rozgrzewkę. Idąc na trening później, Twoje ciało jest już długi czas "na chodzie", ma wyższą temperaturę niż rano i rozgrzewka zajmuje zwykle mniej czasu (pamiętaj, że nie wolno z niej rezygnować). Niektórzy uważają, że trenując po południu, są w stanie zmusić się do mocniejszej pracy przy krótkotrwałych i bardzo intensywnych ćwiczeniach.
Możliwe lepsze przyrosty masy mięśniowej
Osoby, które ćwiczą wieczorem, mogą mieć lepsze przyrosty masy mięśniowej. O ile oczywiście trenują regularnie. Dużą rolę odgrywają tutaj hormony. Testosteron jest istotny dla wzrostu masy i siły mięśni bez względu na płeć a nasz organizm wytwarza go nieco więcej podczas treningu oporowego późnym popołudniem.
To już ostatnia ważna rzecz w ciągu dnia
Trening rano może dawać satysfakcję, że zrobiło się coś dla siebie, zanim dzień się porządnie rozkręcił. Natomiast dla innych osób trening wieczorem może być takim wydarzeniem, kiedy wiedzą, że mogą na niego spożytkować całą swoją energię, bo to już ostatni punkt dnia i nie muszą jej zostawiać na nic więcej.
Podsumowanie
Trenowanie zarówno rano, jak i wieczorem ma swoje plusy. Jednak, zamiast się zastanawiać, która pora jest lepsza, wybierz tą, która pozwoli Ci na regularne ćwiczenie. Na nic się zda trening robiony w kratkę, nawet jeśli by naukowo udowodnić, że któraś pora jest idealna.
Kluczem jest regularność, zaangażowanie w trening, odpowiednia technika ćwiczeń oraz oczywiście dieta i regeneracja.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.