Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Regularna aktywność fizyczna chroni przed rakiem

Regularna aktywność fizyczna chroni przed rakiem
Chociaż rozwój nauk medycznych jest niezwykle dynamiczny, to patrząc na statystyki niektórych chorób można odnieść wrażenie, że w bezustannym wyścigu o zdrowie ciągle przegrywamy z zagrożeniami, które się na nie czają. Dobitnym przykładem są tutaj choroby nowotworowe, na które zapada z roku na rok coraz więcej osób. Niestety raczej nie ma co liczyć, że uda się stworzyć skuteczną szczepionkę na raka, dlatego należy skoncentrować się na niefarmakologicznych metodach prewencji, z których bardzo istotną rolę odgrywać może aktywność fizyczna.

Skłonność do występowania określonych typów nowotworów ma w dużej mierze podłoże genetycznie, jednak nie ma wątpliwości, że niezwykle znaczenie dla rozwoju choroby mają czynniki środowiskowe. Niewłaściwa dieta, ekspozycja na działanie szkodliwych związków zawartych w dymie papierosowym czy choćby zanieczyszczonym powietrzu, a także – niska aktywność fizyczna mogą zwiększać szanse zachorowania na raka.

Potencjalny, ochronny wpływ wysiłku fizycznego od dawna skupia zainteresowanie naukowców różnych dziedzin. Badania epidemiologiczne wykazały, że u osób aktywnych fizycznie choroby nowotworowe występują statystycznie rzadziej niż w przypadku ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Jak się okazało,  prowadzenie regularnych treningów może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu płuc ponad dwukrotnie! Aktywność fizyczna zmniejszać też może ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, nerki i piersi. Niektóre obserwacje wskazują także na ochronny wpływ w stosunku do innych nowotworów.

Trudno precyzyjnie wyjaśnić jakie mechanizmy stoją za opisywaną tutaj zależnością. Trudno nawet niezbicie wykazać istnienie przyczynowo-skutkowej zależność, wiele jednak wskazuje na to, że jest ona bardzo realna. Aktywność fizyczna w sposób zbawienny wpływa na pracę wielu układów i narządów i chroni przed rozwojem rozmaitych chorób, a przede wszystkim ogranicza, a niekiedy znosi niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych na nasze zdrowie, również tych – które biorą udział w procesie nowotworzenia.

W artykule mówimy o: Zdrowie Trening

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę