Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Regularna aktywność fizyczna chroni przed rakiem

Chociaż rozwój nauk medycznych jest niezwykle dynamiczny, to patrząc na statystyki niektórych chorób można odnieść wrażenie, że w bezustannym wyścigu o zdrowie ciągle przegrywamy z zagrożeniami, które się na nie czają. Dobitnym przykładem są tutaj choroby nowotworowe, na które zapada z roku na rok coraz więcej osób. Niestety raczej nie ma co liczyć, że uda się stworzyć skuteczną szczepionkę na raka, dlatego należy skoncentrować się na niefarmakologicznych metodach prewencji, z których bardzo istotną rolę odgrywać może aktywność fizyczna.

Skłonność do występowania określonych typów nowotworów ma w dużej mierze podłoże genetycznie, jednak nie ma wątpliwości, że niezwykle znaczenie dla rozwoju choroby mają czynniki środowiskowe. Niewłaściwa dieta, ekspozycja na działanie szkodliwych związków zawartych w dymie papierosowym czy choćby zanieczyszczonym powietrzu, a także – niska aktywność fizyczna mogą zwiększać szanse zachorowania na raka.

Potencjalny, ochronny wpływ wysiłku fizycznego od dawna skupia zainteresowanie naukowców różnych dziedzin. Badania epidemiologiczne wykazały, że u osób aktywnych fizycznie choroby nowotworowe występują statystycznie rzadziej niż w przypadku ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Jak się okazało,  prowadzenie regularnych treningów może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu płuc ponad dwukrotnie! Aktywność fizyczna zmniejszać też może ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, nerki i piersi. Niektóre obserwacje wskazują także na ochronny wpływ w stosunku do innych nowotworów.

Trudno precyzyjnie wyjaśnić jakie mechanizmy stoją za opisywaną tutaj zależnością. Trudno nawet niezbicie wykazać istnienie przyczynowo-skutkowej zależność, wiele jednak wskazuje na to, że jest ona bardzo realna. Aktywność fizyczna w sposób zbawienny wpływa na pracę wielu układów i narządów i chroni przed rozwojem rozmaitych chorób, a przede wszystkim ogranicza, a niekiedy znosi niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych na nasze zdrowie, również tych – które biorą udział w procesie nowotworzenia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.