Skłonność do występowania określonych typów nowotworów ma w dużej mierze podłoże genetycznie, jednak nie ma wątpliwości, że niezwykle znaczenie dla rozwoju choroby mają czynniki środowiskowe. Niewłaściwa dieta, ekspozycja na działanie szkodliwych związków zawartych w dymie papierosowym czy choćby zanieczyszczonym powietrzu, a także – niska aktywność fizyczna mogą zwiększać szanse zachorowania na raka.
Potencjalny, ochronny wpływ wysiłku fizycznego od dawna skupia zainteresowanie naukowców różnych dziedzin. Badania epidemiologiczne wykazały, że u osób aktywnych fizycznie choroby nowotworowe występują statystycznie rzadziej niż w przypadku ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Jak się okazało, prowadzenie regularnych treningów może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu płuc ponad dwukrotnie! Aktywność fizyczna zmniejszać też może ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, nerki i piersi. Niektóre obserwacje wskazują także na ochronny wpływ w stosunku do innych nowotworów.
Trudno precyzyjnie wyjaśnić jakie mechanizmy stoją za opisywaną tutaj zależnością. Trudno nawet niezbicie wykazać istnienie przyczynowo-skutkowej zależność, wiele jednak wskazuje na to, że jest ona bardzo realna. Aktywność fizyczna w sposób zbawienny wpływa na pracę wielu układów i narządów i chroni przed rozwojem rozmaitych chorób, a przede wszystkim ogranicza, a niekiedy znosi niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych na nasze zdrowie, również tych – które biorą udział w procesie nowotworzenia.