IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ciąża a odchudzanie

Ciąża to okres, w którym kobieca sylwetka ulega istotnej przemianie i choć jest to proces zupełnie naturalny, to dla wielu pań stanowi bardzo duży problem natury estetycznej. Kobiety często nie potrafią zaakceptować zmian w swoim wyglądzie, będących już naturalną konsekwencją stanu fizjologicznego w jakim się znajdują, a gdy pojawiają się dodatkowe, nadprogramowe kilogramy spowodowane niewłaściwą dietą, pewna część pań decyduje się wprowadzić rozmaite zabiegi odchudzające. W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące ciąży i odchudzania.

Czy ciężarna kobieta w ogóle powinna się odchudzać?

Niestety zarówno klasyczna dieta odchudzająca, jak i tym bardziej rozmaite alternatywne modele żywieniowe stosowane w celu pozbycia się nadwagi nie są polecane w czasie ciąży. Zarówno niedobór energii, jak i nieenergetycznych składników odżywczych może stanowi zagrożenie dla zdrowia nieraz i życia płodu, a przynajmniej  może się odbić niekorzystnie na masie urodzeniowej dziecka czy jego późniejszym rozwoju. Przykładowo: popularne odchudzające diety niskotłuszczowe ubogie w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny niekorzystnie wpływać mogą na intelekt dziecka.

Co więc powinna zrobić kobieta, która zauważa, że w czasie ciąży przyrost masy ciała jest zbyt szybki?

W takim wypadku warto wprowadzić tzw. zbilansowaną dietę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Dietę taką może ułożyć wykwalifikowany dietetyk, ale kobiety dysponujące większą ilością wolnego czasu powinny poświęcić go trochę na lekturę książek i poradników adresowanych do przyszłych mam, takich jak np. „Żywienie w ciąży. Porady żywieniowe dla przyszłych mam”. Są w nich zawarte informacje na temat bilansowania jadłospisu pod kątem potrzeb rozwijającego się płodu. Zastosowanie się do zawartych porad nie tylko zapewnia odpowiednie odżywianie matki i dziecka, ale również stanowi element profilaktyki nadwagi i otyłości.

Co z suplementami przyspieszającymi odchudzanie, czy są takie, które można śmiało polecić przyszłym mamom?

Ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowania wszelkich preparatów przyspieszających redukcję tłuszczu. Kobiety, które przyjmują preparaty odchudzające w tym okresie są po prostu lekkomyślne i muszą się liczyć z tym, że konsekwencje takich praktyk mogą być tragiczne skutkach. Nawet pozornie łagodne i nieszkodliwe substancje w czasie ciąży mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Wszelkie suplementy podobnie jak leki powinny być włączane tylko po konsultacji z lekarzem (dotyczy to również preparatów witaminowych).

Czy kobieta w ciąży może uprawiać sport?

Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji nie ma żadnego problemu by wprowadzić wysiłek fizyczny. Korzyści z regularnej aktywności ruchowej obejmują nie tylko wpływ na sylwetkę i poczucie własnej atrakcyjności, ale także zapobiegać mogą niektórym dolegliwościom ciążowym, a nawet – ułatwiać poród. Sam fakt prowadzenia treningów wymaga konsultacji lekarskiej, a ich rodzaj i intensywność powinna być uzgodniona z wykwalifikowanym trenerem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.