Brzoskwinie uznawane są za jedne z najsmaczniejszych owoców świata – są słodkie soczyste, orzeźwiające i niepowtarzalnie aromatyczne. Przełom wiosny i lata to czas, w którym owoce te dostać można w każdym warzywniaku i co najważniejsze – nie ma absolutnie żadnych powodów, by ich sobie odmawiać. Brzoskwinie posiadają nie tylko wyjątkowe walory smakowe, ale stanowią także cenny składnik zdrowej diety!
Trochę historii
Historia uprawy brzoskwiń sięga 4000 lat. Pierwsi tymi owocami zainteresowali się Chińczycy, którzy wręcz czcili je i uwielbiali, a drzew, na których rosły, nie wolno było nikomu ściąć. Następnie owoce te zawędrowały do Persji i Egiptu, aż w końcu stamtąd do Europy (początkowo głównie do Grecji). Europejczykom smak brzoskwiń niezwykle przypadł do gustu, problemem jednak była ich horrendalna cena. W efekcie na przysmak ten mogli sobie pozwolić jedynie przedstawiciele wyższych sfer, a owoce stały się dobrem luksusowym. Tym bardziej należy się cieszyć, że dziś, o tej porze roku możemy bez trudu zakupić brzoskwinie w pierwszym lepszym warzywniaku i nie rujnując przy tym budżetu cieszyć się ich niepowtarzalnym smakiem, aromatem i... wartością odżywczą!
Co siedzi w brzoskwiniach?
Brzoskwinie, podobnie jak większość owoców składają się głównie z wody. Dzięki temu charakteryzują się stosunkowo niską gęstością energetyczną i mogą po nie sięgać nawet osoby będące na niskokalorycznej diecie. Zawartość węglowodanów wynosi zazwyczaj niewiele ponad 10%, przy czym pewna część z nich (ok. 2 g na 100 g) – to włókno pokarmowe, czyli obniżający glikemię i wypełniający żołądek błonnik. Brzoskwinie zawierają witaminę E, a także pewne ilości witamin z grupy B i witaminy C oraz beta-karotenu. Dodatkowo dostarczają także całkiem sporo potasu i żelaza. Największym ich walorem jest wysoka zawartość rozmaitych przeciwutleniaczy, zarówno tych zaliczanych do karotenoidów, jak i tych z grupy polifenoli (są źródłem m.in.: luteiny, zeaksantyny i beta-kryptoksantyny). Związki te chronią organizm przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników.
Pomysł na...
Brzoskwinie oczywiście najlepiej jest w formie surowej jak najmniej przetworzonej. Nadadzą się znakomicie jako samodzielny deser lub dodatek do posiłku. Przykładowo można je pokroić i dodać do porannej owsianki lub też przygotować z nich smoothie, lub koktajl z mlekiem i innymi owocami. Brzoskwinie również sprawdzą się dobrze jako składnik domowych, dietetycznych wypieków. Komponują się także z daniami wytrawnymi, więc można je dodać do mięs, ryb, owoców morza, sałatek i wielu, wielu innych potraw.
Ostrzeżenie
Brzoskwinie oprócz wielu zalet mają także pewne wady. Między innymi mogą uczulać, o czym nie wszyscy wiedzą (rzadko wykonuje się testy w tym kierunku). Brzoskwinie zawierają także sporo sorbitolu, związku, który u osób z „wrażliwymi jelitami” może wywoływać problemy takie jak biegunki, gazy, wzdęcia – jednym słowem nic przyjemnego. Ten fakt winny mieć na uwadze przede wszystkim wszyscy borykający się z zespołem jelita drażliwego. Poza tym kupując brzoskwinie, należy uważać, by nie nabyć i nie skonsumować nadpleśniałych okazów. Owoce te są stosunkowo nietrwałe i dość szybko ulegają zepsuciu.
Podsumowanie
Brzoskwinie to niezwykle smaczne i aromatyczne, a zarazem całkiem wartościowe owoce, po które zwłaszcza o tej porze roku – warto regularnie sięgać. Na ich korzyść przemawia niska wartość energetyczna, obecność błonnika i witamin oraz wysoka zawartość rozmaitych przeciwutleniaczy.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.