IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego nie możesz wstać rano z łóżka?

Kiedy masz problemy z zasypianiem lub poświęcasz na odpoczynek nocny zbyt mało czasu – to wtedy sprawa jest dość oczywista, ale co zrobić, gdy kładziesz się wieczorem odpowiednio wcześnie, a mimo to rano masz ogromne problemy z wyjściem z łóżka i przez cały dzień czujesz się zmęczony i wyczerpany? Przyczyn słabej jakości snu można poszukiwać w deficytach pokarmowych (np. wybranych składników mineralnych takich jak magnez), niesprzyjających warunkach (spanie przy zapalonym świetle czy włączonym telewizorze); mogą być jednak one o wiele bardziej zaskakujące.

Niewykryta choroba refluksowa

Badania wskazują, iż około 25% osób posiadających problemy z odpoczynkiem nocnym o niezdiagnozowanej przyczynie, cierpi właśnie z powodu choroby refluksowej. Nie zdają sobie z tego faktu sprawy z prostej przyczyny – nie posiadają w ciągu dnia nasilonych objawów refluksu – pojawiają się one dopiero podczas długotrwałego leżenia (kwasy żołądkowe przelewają się wówczas do przełyku). Konsekwencją jest płytki i nierówny sen. Aby wyeliminować tego typu dolegliwość, należy skonsultować się z lekarzem oraz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, eliminując z jadłospisu niepożądane pokarmy, m.in. takie jak: czekolada, alkohol, owoce cytrusowe, ostre przyprawy.

Nocne wizyty w toalecie

Aby w pełni wykorzystać regeneracyjną moc nocnego odpoczynku, należy spać nieprzerwanie. Tymczasem konieczność pójścia do toalety nie dość, że wybija nas ze snu, to jeszcze dodatkowo może utrudniać ponowne zaśnięcie. Jak sobie poradzić z tym problemem? Należy ograniczyć przyjmowanie płynów na około 2 - 3 godziny przed położeniem się spać, a także zmniejszyć podaż produktów moczopędnych, w tym również kawy, herbaty czy alkoholu. Ważne jest także ustalenie przyczyny zwiększonego wydzielania płynów – może to być zapalenie pęcherza, cukrzyca, czy też w przypadku panów problemy z prostatą.

Przemieszczanie się w łóżku

Częste zmiany pozycji na całej powierzchni łóżka, przewracanie z boku na bok, zaplątywanie w kołdrę i inne przypadki niekontrolowanej nadruchliwości również przyczyniają się do pogorszenia jakości snu. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż taka nocna nadaktywność może wiązać się z zespołem niespokojnych nóg lub okresowym zaburzeniem ruchu kończyn (PLMD). Specjaliści nie wiedzą, jaka jest przyczyna ruchowych zaburzeń snu, ale wiadomo, że utrudniają zapadnięcie w głęboki sen i tzw. fazę REM. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem i spróbować ustalić przyczynę – wtórny zespół niespokojnych nóg może być konsekwencją cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, przewlekłej niewydolności żylnej i innych schorzeń.

Zwierzęta w łóżku

Chociaż wiele osób uważa, iż przytulanie się do ukochanego czworonoga ułatwia zasypianie, relaksuje i odpręża, to badania pokazują, że ponad połowa miłośników międzygatunkowych drzemek cierpi z powodu niewyspania. Dzieje się tak dlatego, że zwierzęta posiadają inny cykl dobowy – dla kota 3 w nocy może okazać się idealną porą na zabawy, często też do pogorszenia jakości snu przyczyniają się hałasy powodowane przez czworonogów (warknięcia, miauknięcia, dzwonienia obrożą, etc. )

Podsumowanie

Jakość odpoczynku nocnego wpływa nie tylko na naszą kondycję psychofizyczną, ale także zdrowie i wydajność podczas spełniania codziennych obowiązków. Dlatego nie należy lekceważyć niewyspania się, permanentne zmęczenie może być objawem poważniejszego schorzenia – zwłaszcza jeżeli na sen poświęcamy minimum 8 godzin.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.