Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dokucza Ci trądzik? Tego musisz unikać!

Dokucza Ci trądzik? Tego musisz unikać!
Trądzik może stanowić poważne źródło frustracji. Istnieje wiele poradników instruujących co powinno się robić i jak dbać o cerę skłonną do wyprysków, warto jednak również zwrócić uwagę na kilka istotnych nawyków, które warto wyeliminować, by walka z tą przypadłością była skuteczniejsza.

Obwinianie się

Fakt, iż cierpisz na problemy skórne nie jest niczyją winą, a już na pewno nie Twoją. Czasy, w których wierzono, że trądzik jest konsekwencją braku higieny osobistej bezpowrotnie minęły. Dziś już wiadomo, iż podłoże tej dolegliwości może być bardzo złożone – obejmować również aspekty psychologiczne, zaburzenie hormonalne, wpływ czynników zewnętrznych, etc. Predyspozycje do występowania zmian trądzikowych wynikają w pewnej mierze z uwarunkowań genetycznych – tym bardziej nie możesz mieć na nie wpływu. Wiedz jednak, że negatywne emocje znacznie utrudniają walkę z tą chorobą, dodatkowo podkopują poczucie własnej wartości i mogą przyczyniać się do rozwoju dolegliwości takich jak zaburzenia nastroju prowadząc do depresji. Jeżeli zależy Ci na konstruktywnym podejściu do walki z trądzikiem – musisz uwolnić się od złych emocji.

Unikanie dermatologa

Działanie na własną rękę w domowym zaciszu, w oparciu o metody „naturalne” sugerowane przez życzliwych znajomych mogą być niewystarczające w kontekście walki z trądzikiem. Im wcześniej skonsultujesz się z dermatologiem tym istnieje większe prawdopodobieństwo szybkiego pozbycia się uporczywego problemu. Zwlekanie z podjęciem profesjonalnego leczenia może nasilić nieprzyjemne objawy i zmniejszyć efektywność działania środków farmaceutycznych bądź też sprawić, że walka z trądzikiem będzie trwała dłużej. Dlatego pamiętaj, że zasadnicze znaczenie ma konsultacja z lekarzem, a dopiero w dalszej kolejności można wysłuchać sugestii osób, które zmagają się z podobnym problemem wyłącznie na własną rękę.

Zaniedbywanie diety

Ogólne zalecenia dotyczące odżywiania w przypadku trądziku sprowadzają się często wyłącznie do ograniczenia produktów słodkich i tłustych. Zalecenie to jest nieprecyzyjne. Owszem zdecydowanie unikać należy rafinowanych cukrów obecnych w słodyczach, wyrobach cukierniczych oraz słodkich napojach, uwzględnić warto jednak natomiast owoce, które choć są słodkie, to stanowią cenny element diety dostarczający wielu witamin, flawonoidów i składników mineralnych. Podobnie całkowite eliminowanie z jadłospisu pokarmów będących źródłem tłuszczu jest poważnym błędem – trzeba nauczyć się rozpoznawać wartościowe jego źródła.

Niekorzystne objawy trądziku mogą ulegać nasileniu pod wpływem spożywania utwardzonych tłuszczów roślinnych (występujących często w słodyczach, produktach śniadaniowych, kostkach rosołowych, margarynach twardych, etc.) oraz olejów będących źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 6 (np. olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, sojowy). Które tłuszcze są cenne z punktu widzenia kondycji skóry? Na pewno te znajdujące się w tłustych rybach morskich (z rodziny omega 3), nieprażonych i niesolonych orzechach (włoskich, nerkowcach, makadamia, migdałach), oliwie z oliwek, wysokolinolenowym oleju lnianym, oleju rzepakowym.

W przypadku osób cierpiących na trądzik ostrożność należy zachować względem produktów mlecznych – nabiał może nasilać przebieg choroby. Niekiedy też problematyczne okazują się produkty będące źródłem gluten, czyli otrzymane ze zbóż typu pszenica, jęczmień i żyto. Należy pamiętać o tym, aby dostarczać organizmowi optymalną dawkę składników odżywczych, opierając menu na niskoprzetworzonych produktach żywnościowych.

Wydawanie pieniędzy na cudowne specyfiki

Osoby, które zmagają się z trądzikiem od dłuższego czasu skłonne są do wypróbowania coraz to nowych suplementów diety czy kosmetyków. Cena nie gra roli, gdy stawką jest choć cień szansy na poprawę wyglądu skóry. Niestety frustracja narasta gdy okazuje się, że marketingowe „rewelacje” nijak mają się do rzeczywistych rezultatów (a raczej ich braku). Dlatego zamiast fundować sobie płonne nadzieje na cudowną przemianę, zainwestuj w podstawy: wizytę u dobrego specjalisty dermatologa oraz połóż nacisk na właściwe odżywianie. Pomocna może być też pomoc psychologa. A jeżeli koniecznie chcesz kupić suplementy: postaw na probiotyki, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminę D.

Podsumowanie

Nie pozwól na to, aby trądzik wpływał negatywnie na komfort Twojego życia. Koncentruj się na konstruktywnych rozwiązaniach i nie bój się szukać pomocy u specjalistów – dzięki temu unikniesz wielu frustracji i nie będziesz „podkopywał” poczucia własnej wartości.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.