Czy istnieją osoby bardziej podatne na zarażenia grzybicą stóp?
Istnieje pogląd, który mówi, iż mężczyźni są bardziej podatni na infekcje grzybicze. Teoria ta nie została udowodniona naukowo i prawdopodobnie wynika z tego, że panowie znacznie częściej korzystają z publicznych szatni i natrysków i niestety rzadziej pamiętają o profilaktyce - np. o klapkach czy sandałach, które znacznie minimalizują ryzyko złapania grzybicy, a także częściej zakładają obuwie na wilgotne stopy. Dodatkowo uważa, się iż wraz z wiekiem stajemy się bardziej podatni na zarażenia - u dzieci problemy tego typu w zasadzie nie występują. Ryzyko wzrasta także po antybiotykoterapii, a także w przypadku występowania jednostek chorobowych takich jak cukrzyca lub nowotwory.
Jakie są objawy i rodzaje grzybicy stóp?
Dermatolodzy, w zależności od występujących objawów, wyróżniają trzy zasadnicze rodzaje grzybicy stóp:
Międzypalcowa - najczęściej rozwija się pomiędzy IV a V palcem u stopy, towarzyszy jej świąd, pieczenie i zaczerwienienia, a skóra wygląda jak popękana. Ten typ grzybicy występuje zdecydowanie najczęściej.
Mokasynowa - zwykle w fazie początkowej objawia się niewielką bolesnością stopy, a następnie na całej powierzchni podeszwy pojawiają się łuszczące się zmiany. Charakterystyczną cechą jest także zaczerwienie, czyli tak zwany rumień.
Pęcherzykowata - typowym objawem jest nagłe pojawienie się - zarówno na stronie grzbietowej stopy jaki i podeszwie pęcherzy wypełnionych płynem.
Jak leczyć grzybicę?
Przede wszystkim konieczna jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie odpowiednich badań mikrobiologicznych potwierdzi, iż na pewno zaraziliśmy się grzybicą. Może okazać się bowiem, że chociaż naszym zdaniem ( i doktora google) objawy mogłyby wskazywać jednoznacznie na grzybicę, to jednak pamiętajmy, iż istnieją schorzenia przypominające tę chorobę, a nią nie będące. Należą tu choćby różnego typu infekcje bakteryjne, łuszczyca czy rogowiec dłoni i stóp.
W przypadku stwierdzonej grzybicy - zazwyczaj wystarcza stosowanie w warunkach domowych ogólnie dostępnych preparatów przeciwgrzybiczych (maści, aerozoli, kremów, żeli itp.) zgodnie z zaleceniami dermatologa, a także odpowiednia higiena. Częstym błędem jest stosowanie hydrokortyzonu na własną rękę - o konieczności jego użycia może zadecydować tylko lekarz!
Profilaktyka grzybicy
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia grzybicy stóp warto zastosować kilka prostych tricków:
- po kąpieli lub prysznicu pamiętaj o dokładnym wysuszeniu stóp, w tym również przestrzeni międzypalcowej
- w publicznych prysznicach, łaźniach, basenach czy szatniach nigdy nie chodź boso
- zwróć uwagę na obuwie: wybieraj sandały, buty skórzane lub z bardzo dobrą wentylacją
- noś skarpetki tylko z naturalnych materiałów np. takie które zawierają min. 80% bawełny
- pamiętaj także o higienę butów, dobrze je solidnie przewietrzyć kilka razy w tygodniu - zwłaszcza jeżeli są przez Ciebie nadmiernie eksploatowane.