WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak korzystać z solarium, by nie zrobić sobie krzywdy?

Jak korzystać z solarium, by nie zrobić sobie krzywdy?
Opalanie w solarium to temat budzący sporo kontrowersji. Z jednej strony entuzjaści tego typu zabiegów przekonują, iż stanowią one jedyny sposób na zapewnienie sobie namiastki pozytywnie wpływającej na nasz organizm energii słonecznej oraz uzyskanie pożądanego kolorytu skóry, z drugiej sceptycy straszą rakiem i przyspieszeniem procesów starzenia. Warto więc się zastanowić nad tym, kto w tym sporze ma rację i odpowiedzieć na pytanie, czy można korzystać z solarium w taki sposób, by nie zrobić sobie krzywdy, a jeśli tak – to jak to zrobić?

Solarium – zagrożenia

Nie ulega wątpliwości, że intensywne i częste korzystanie z solarium może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Kto powątpiewa w ten fakt, ten dopuszcza się grzechu ignorancji, gdyż badania naukowe w tej kwestii nie pozostawiają wątpliwości. Po pierwsze permanentna ekspozycja ciała na działanie promieni UV przyspiesza procesy starzenia. Osoby, które nadużywają opalania w solarium wyglądają zazwyczaj starzej niż ich rówieśnicy stroniące od tego typu rozrywek. To jednak nie wszystko. Brak umiaru w opalaniu i zbyt częste lub zbyt długie wizyty w solariach prowadzą do patologicznych zmian struktury i funkcji komórek skóry, czego efektem może być rozwój nowotworów. Tak więc zagrożenia są dość poważne i ich lekceważenie jest objawem daleko posuniętej beztroski.

Solarium – potencjalne korzyści

Solarium ma jednak i swoje dobre strony. Badania naukowe wskazują, że poprzez regularną ekspozycję na działanie promieniowania ultrafioletowego możemy zapewnić sobie solidną dawkę witaminy D, której niedobory w okresie jesienno-zimowym są wyjątkowo częste i prowadzą do wielu problemów zdrowotnych, m.in. zwiększając ryzyko depresji, chorób układu krążenia, nowotworów i zaburzeń hormonalnych. Ważne jest jednak by korzystać z solariów posiadających lampy nowej generacji, emitujące minimum 5% promieni UVB, jest to bezwzględne minimum by synteza witaminy D mogła zachodzić efektywnie. Niestety znaczna część solariów wyposażona jest w lampy, które emitują jedynie 1,6 – 3% tego promieniowania. Jeśli trafimy do dobrego solarium to poprzez ekspozycję na działanie promieni UVB możemy wydatnie zwiększyć syntezę witaminy D poprawiając w ten sposób kondycję zdrowotną całego organizmu, zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób, choćby takich jak nadciśnienie.

Sztuka równowagi

Jak widać solarium ma swoje dobre i złe strony, sztuką natomiast jest takie z niego korzystanie, by wyciągnąć maksimum profitów nie narażając się na przykre następstwa natury zdrowotnej i estetycznej. Z solarium należy więc korzystać zachowawczo, raczej nie częściej niż co dwa lub trzy dni. Warto pamiętać, iż zarówno przerwy pomiędzy sesjami naświetlań jak i czas ich trwania winny być dopasowane indywidualnie do fototypu skóry oraz stopnia posiadanej opalenizny. No i szczególna informacja dla nowicjuszy – proces pojawiania się opalenizny nie jest natychmiastowy, fakt więc, że po wyjściu z solarium nie pojawił się pożądany koloryt skóry nie oznacza iż trzeba wykonać zaraz drugą sesję!

Należy też pamiętać od progresji dawki – pierwsze wizyty muszą być możliwie krótkie, tak by skóra przyzwyczaiła się do promieniowania. Niedopuszczalne jest też otwieranie oczu w trakcie trwania sesji czy opalanie się z nieusuniętym makijażem. Jeśli planujemy regularne wizyty w solarium warto je poprzedzić konsultacją z kosmetologiem lub – jeśli mamy jakiekolwiek znamiona, pieprzyki o nieregularnych kształtach, choroby dermatologiczne, rozszerzone naczynka, żylaki, a także nadciśnienie, chorobę wieńcową, epilepsję – z lekarzem. Tego typu dolegliwości mogą stanowić przeciwwskazanie do opalania. Sytuacja wyglądać może podobnie w przypadku stosowania n niektórych leków a nawet suplementów diety (zwłaszcza tych zawierających wyciąg z dziurawca).

Podsumowanie

Regularne korzystanie z solarium , wbrew temu co sądzą niektórzy sceptycy nie tylko nie musi nieść za sobą negatywnych skutków zdrowotnych., ale wręcz może działać korzystnie na organizm. Ważny jest jednak umiar i zdrowy rozsądek. Przed wizytą w solarium warto też pomyśleć o konsultacji ze specjalistą. Dzięki temu unikniemy elementarnych błędów i zmniejszymy ryzyko wystąpienia niechcianych efektów.

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda Opalanie