Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kaszak – co to takiego i jak się tego pozbyć?

Kaszak pospolity to systematycznie powiększający się guz o charakterze torbieli , powstający w obrębie skóry. Zmiana ta pojawia się zazwyczaj w okolicy twarzy, uszu lub karku, nieraz także na skórze głowy. Chociaż początkowo jest niebolesna, to po pewnym czasie pojawia się wyraźny dyskomfort, a w przypadku podrażnienia – również objawy bólowe. Kaszak stanowi istotny problem natury estetycznej, stąd też ważne jest by zastosować odpowiednie leczenie.

Kaszaki powstają zazwyczaj w rejonie skóry, gdzie występują większe gruczoły łojowe i małe mieszki włosowe, np. w rejonie twarzy i szyi. Proces złuszczania się komórek zwanych płaskonabłonkowymi przebiega w sposób upośledzony, przez co gromadzą się one w skórze i stopniowo zmieniają swoją strukturę. Wierzchnia część torbieli zbudowana jest przez komórki naskórka, wewnątrz kumulują się białka keratynowe.

Powstawaniu torbieli sprzyjają zarówno czynniki zewnętrzne jak i genetyczne. Przykładowo pojawienie się kaszaka związane może być z nadmierną ekspozycją na działanie promieni słonecznych czy długotrwałym stosowaniem kremów natłuszczających. Częściej jednak przyczyną jest pęknięcie gruczołu łojowego związane z miejscowym zakażeniem bakteryjnym i towarzyszącym mu stanem zapalnym, co mieć może miejsce w przypadku współistniejącego trądziku. Nie mniej z pewnością można powiedzieć, że niektóre osoby cechują się większą podatnością na występowanie tych specyficznych zmian skórnych.

Leczenie kaszaków może mieć różny przebieg, zdarzają się przypadki samoistnego ustąpienia zmiany, są one jednak stosunkowo nieliczne. Z pewnością jednak w każdym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza. Zdarza się nieraz tak, że wystarczy prosty zabieg polegający na nakłuciu i oczyszczeniu torbieli, w innych wypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny, po którym pozostaje niewielka blizna. W wybranych przypadkach zamiast skalpela stosuje się także zabiegi laserowe. Wskazaniem do stosowanie glikokrotykoidów w postaci iniekcyjnej jest stan zapalny w obrębie zmiany, nieraz potrzebne jest także włączenie antybiotykoterapii. Tylko całkowite usunięcie kaszaka zapobiega nawrotom tej przypadłości. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.