Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Nadmierne pocenie – wstydliwy problem nastolatków

Nadmierne pocenie – wstydliwy problem nastolatków
W autobusie, sali szkolnej (zwłaszcza po zajęciach wychowania fizycznego niezakończonych wzięciem prysznica) oraz w każdym miejscu, gdzie jest tłoczno i do tego ciepło, możemy odczuć, jak wiele osób ma problemy z „zapachem ciała”. U większości z nich wynika on przede wszystkim ze złej higieny – w dalszej części artykułu dowiesz się, jak prawidłowo o nią zadbać, u innych zaś przyczynę stanowią stany chorobowe ( w takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza)..

Pocenie się jest naturalnym procesem „schładzania” organizmu, poci się każdy. Przykry zapach powstaje w wyniku kontaktu potu (wydzielanego przez gruczoły potowe rozmieszczone na całym ciele) z bakteriami żyjącymi na skórze.

W jakich sytuacjach pocisz się bardziej?

Nadmierne, obfite pocenie dotyka większość dorastających osób, gdyż czas dojrzewania jest okresem, gdy twoje hormony szaleją. Plamy na ubraniach, wilgotne dłonie i stopy i nieprzyjemny zapach to problem, który dotyka naprawdę wielu nastolatków.

Jako inne przyczyny potliwości należy wymienić intensywny wysiłek fizyczny. Jeżeli dodatkowo borykasz się z nadwagą, to sytuacja staje się bardziej skomplikowana. W takim wypadku, poza obowiązkową codzienną higieną, zwróć szczególną uwagę na to, co jesz oraz dbaj, by aktywnośći fizyczna (w formie takiej, jaką lubisz) jak najczęściej pojawiała się w twoim grafiku.

Zachęcamy do lektury: http://potreningu.pl/articles/2609/-bledy-zywieniowe-najczesciej-popelniane-przez-nastolatkow-

Na pewno zauważyłeś, że pocisz się także w momentach stresowych, gdy się denerwujesz, jesteś zawstydzony, a także podczas. choroby, gdy np. masz gorączkę.

Dbaj o higienę – codziennie!

  • każdego dnia dokładnie myj całe ciało mydłem szczególnie skupiając się na miejscach, w którym znajduje się duża ilość gruczołów potowych (pachy, stopy, pachwiny). Dzięki tej czynności usuniesz przykry zapach potu oraz zredukujesz ilość bakterii. Jeżeli pocisz się bardzo intensywnie, to korzystaj z prysznica częściej, niż 2 razy dziennie;

  • ogól/wydepiluj owłosienie pod pachami;

  • dokładnie się wytrzyj, a następnie na osuszoną skórę zastosuj antyperspirant. W drogeriach znajdziesz dezodoranty, które tylko maskują zapach potu oraz antyperspiranty zawierające składniki aktywne przyczyniające się do zmniejszenia potliwości;

  • nigdy nie zakładaj przepoconych ubrań, a już zwłaszcza bielizny. Dbaj o to, by mieć na sobie czyste, wyprane majtki, skarpetki i koszulkę;

  • nie noś obcisłych, przylegających do ciała ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów. Wybieraj luźne, przewiewne z naturalnych tkanin, np. bawełniane;

  • pilnuj, by pomieszczenia, w których przebywasz, były stale wietrzone/wentylowane.

Kiedy należy z tym problemem zgłosić się do lekarza?

Przede wszystkim pamiętaj, że nadmierna potliwość to „przypadłość” związana z tym, że dojrzewasz i wraz z upływem czasu problem będzie się zmniejszał. Jeżeli – mimo zachowania zasad higieny – nieustannie jesteś zlany potem, a zwykłe antyperspiranty nie działają, to odwiedź doktora. Zdarza się, że intensywne pocenie związane jest jest z jakąś chorobą. Jeśli jednak lekarz wykluczy taką ewentualność, to wtedy zapytaj jego lub farmaceutę o preparaty dostępne tylko w aptece. Działają one zdecydowanie silniej niż produkty z drogerii i konieczne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń opisanych na ulotce.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda