IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nadmierne pocenie – wstydliwy problem nastolatków. Jak sobie z tym poradzić?

Nadmierne pocenie – wstydliwy problem nastolatków. Jak sobie z tym poradzić?
W autobusie, sali szkolnej (zwłaszcza po zajęciach wychowania fizycznego niezakończonych wzięciem prysznica) oraz w każdym miejscu, gdzie jest tłoczno i do tego ciepło, możemy odczuć, jak wiele osób ma problemy z „zapachem ciała”. U większości z nich wynika on przede wszystkim ze złej higieny – w dalszej części artykułu dowiesz się, jak prawidłowo o nią zadbać, u innych zaś przyczynę stanowią stany chorobowe (w takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza)..

Pocenie się jest naturalnym procesem „schładzania” organizmu, poci się każdy. Przykry zapach powstaje w wyniku kontaktu potu (wydzielanego przez gruczoły potowe rozmieszczone na całym ciele) z bakteriami żyjącymi na skórze.

W jakich sytuacjach pocisz się bardziej?

Nadmierne, obfite pocenie dotyka większość dorastających osób, gdyż czas dojrzewania jest okresem, gdy twoje hormony szaleją. Plamy na ubraniach, wilgotne dłonie i stopy i nieprzyjemny zapach to problem, który dotyka naprawdę wielu nastolatków.

Jako inne przyczyny potliwości należy wymienić intensywny wysiłek fizyczny. Jeżeli dodatkowo borykasz się z nadwagą, to sytuacja staje się bardziej skomplikowana. W takim wypadku, poza obowiązkową codzienną higieną, zwróć szczególną uwagę na to, co jesz oraz dbaj, by aktywnośći fizyczna (w formie takiej, jaką lubisz) jak najczęściej pojawiała się w twoim grafiku.

Zachęcamy do lektury: Błędy żywieniowe najczęściej popełniane przez nastolatków

Na pewno zauważyłeś, że pocisz się także w momentach stresowych, gdy się denerwujesz, jesteś zawstydzony, a także podczas. choroby, gdy np. masz gorączkę.

Dbaj o higienę – codziennie!

  • Każdego dnia dokładnie myj całe ciało mydłem szczególnie skupiając się na miejscach, w którym znajduje się duża ilość gruczołów potowych (pachy, stopy, pachwiny). Dzięki tej czynności usuniesz przykry zapach potu oraz zredukujesz ilość bakterii. Jeżeli pocisz się bardzo intensywnie, to korzystaj z prysznica częściej, niż 2 razy dziennie,

  • ogól/wydepiluj owłosienie pod pachami,

  • dokładnie się wytrzyj, a następnie na osuszoną skórę zastosuj antyperspirant. W drogeriach znajdziesz dezodoranty, które tylko maskują zapach potu oraz antyperspiranty zawierające składniki aktywne przyczyniające się do zmniejszenia potliwości,

  • nigdy nie zakładaj przepoconych ubrań, a już zwłaszcza bielizny. Dbaj o to, by mieć na sobie czyste, wyprane majtki, skarpetki i koszulkę,

  • nie noś obcisłych, przylegających do ciała ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów. Wybieraj luźne, przewiewne z naturalnych tkanin, np. bawełniane,

  • pilnuj, by pomieszczenia, w których przebywasz, były stale wietrzone/wentylowane.

Kiedy należy z tym problemem zgłosić się do lekarza?

Przede wszystkim pamiętaj, że nadmierna potliwość to „przypadłość” związana z tym, że dojrzewasz i wraz z upływem czasu problem będzie się zmniejszał. Jeżeli – mimo zachowania zasad higieny – nieustannie jesteś zlany potem, a zwykłe antyperspiranty nie działają, to odwiedź doktora. Zdarza się, że intensywne pocenie związane jest jest z jakąś chorobą. Jeśli jednak lekarz wykluczy taką ewentualność, to wtedy zapytaj jego lub farmaceutę o preparaty dostępne tylko w aptece. Działają one zdecydowanie silniej niż produkty z drogerii i konieczne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń opisanych na ulotce. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.